AntalyaGastronomi Gezileri

Antalya’nın En Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Antalya Yöresel Lezzetleri

Zengin mutfak kültürü olan Antalya, bir kıyı şehri olarak deniz ürünleriyle ünlüdür. Antalya’nın en meşhur yemekleri listesi sizi bekliyor!

Antalya’nın En Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Zengin mutfak kültürü olan Antalya, bir kıyı şehri olarak deniz ürünleriyle ünlüdür. Ayrıca turizm şehri olduğundan Arap ve Afrika mutfağından da etkilenmiştir.

İlginizi çekebilir: Antalya’nın Yöresel Yemekleri: En Meşhur 5 Tanesi

1- Frigya Biber Dolması

Antalya’nın en ünlü yemekleri içinde olan Frigya Biber Dolması, değişik bir içli köftedir. Ancak içerisinde bulgur bulunmamaktır. Biberlerin içi doldurularak hazırlanan bu dolmada iç olarak köfte harcı kullanılmaktadır. Harçla dolduktan sonra biberler kızartılmaktadır. Gerek tat gerekse görünüş olarak diğer biber dolmalarından çok farklıdır. Frigya Biber Dolması çay saatlerinde ve akşam yemeklerinde tüketilir. Yöresel restoranlarda ve Antalyalıların evinde yapılmaktadır.

antalya'nın en meşhur yemekleri

2- Haluşka
Farklı yemekler tatmayı sevenlere Antalya’nın en meşhur yemekleri arasında olan Haluşka tavsiye edilmektedir. Bu yöresel yemeğin içinde karabiber, kıyma, mantı hamuru ve soğan bulunur. Önce sıcak suda sonrasında da soğuk suda pişen bir mantı çeşididir. Tercihen salçalı sos ve sarımsaklı yoğurtla tüketilir. Antalya’nın kendine has mantısı olan Haluşka üzerine peynir taneleri koyularak da tüketilmektedir.

antalya'nın en meşhur yemekleri

3- Nohutlu Hibeş
Nohuşlu Hibeş, Antalya’nın en meşhur lezzetleri içindedir. Nohutlu Hibeş, içinde tahin bulunan bir meze çeşididir. İçinde birçok baharat, sarımsak ve toz biber de bulunmaktadır. Tahin tadının yoğun olarak alındığı meze hafif acıdır. Nohutlu Hibeş, pek çok restoranda bulunmasının yanı sıra yöresel ürün satışı yapan yerlerde de kavanoz içinde satılmaktadır.

antalya'nın en meşhur yemekleri

4- Taze Ülübü Yemeği
Ülübü, börülcenin Antalya’daki ismidir. Antalya’nın en ünlü yemekleri arasında yerini alan Ülübü Yemeği, börülce kokusunun olmadığı bir yemektir. Bu nedenle börülce kokusundan rahatsız olanlar da bu yemeği yiyebilmektedir. Antalya’nın ünlü yemekleri içinde olan Ülübü Yemeği’nin içinde börülce, sarımsak, salça, şeker, tuz ve limon suyu bulunur. Diğer börülce yemeklerinden farklıdır. Antalya lokanta ve restoranlarında kolayca bulunan Ülübü Yemeği, yerli ve yabancı turistler tarafından da tercih edilmektedir.

antalya'nın en meşhur yemekleri

5- Kabak Çiçeği Dolması
Antalya’nın en meşhur yemekleri içinde ön plana çıkan Kabak Çiçeği Dolması, kabak çiçeklerinin temizlendikten sonra içine dolma harcı konularak yapılan bir yemektir. Kabak Çiçeği Dolması içinde pek çok baharat bulunmaktadır. Dolma harcının tadı kabak çiçeği ile birleştiğinde ağızda değişik bir tat bırakmaktadır. Kabak Çiçeği Dolması Antalya’da sıklıkla yapılan meşhur bir yemektir. Kabak Çiçeği Dolması tüm lokanta ve restoranlarda bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin de oldukça fazla tercih ettiği Kabak Çiçeği Dolması, Antalya’nın bilinen ünlü bir yemeğidir.

antalya'nın en meşhur yemekleri

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri