AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Türkiye’nin Tatil Cenneti: Alanya Gezi Rehberi

Alanya Gezilecek Yerler

Deniz tutkunları ve doğa severlerin buluşma noktası Alanya’ya gitmeye hazırsanız, biz rotamızı belirledik. Alanya gezisi başlasın!

Alanya Nerededir? Alanya Gezisi Hakkında Kısa Bilgi

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya iline bağlı bir ilçedir. Şehir merkezine uzaklığı 154 kilometredir. Alanya gezi rehberi sırasında görmeniz gereken ve Alanya’nın doğusunda bulunan Gazipaşa’nın Alanya’ya uzaklığı 41 kilometre, batısında bulunan Manavgat’a uzaklığı 60 km ve kuzeyinde bulunan Gündoğmuş’a uzaklığı ise 100 kilometredir. Alanya’ya ulaşım için hava yolunu kullanmak isterseniz, bölgeye en yakın havalimanının Gazipaşa olduğunu söylemek mümkün. Bu havalimanına dünyanın ve Türkiye’nin birçok şehrinden istediğiniz şirketle direkt uçuş seferleri de mevcut. Bu havalimanından Alanya’ya ulaşım için araç kiralayabilir, taksi kullanabilir veya HAVAŞ’ı tercih edebilirsiniz.

Alanya’ya 125 kilometre uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı’ nı tercih ederseniz, öncelikle HAVAŞ veya tramvay ile Antalya otogarına geçmeniz gerekecek. Burada Alanya’ya ulaşımınızı sağlamak için her saat başı kalkan otobüsler bulunmaktadır. Ayrıca Alanya gezi rehberi için kara yolunu da tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin birçok yerinden kendi özel aracınızla bölgeye ulaşabileceğiniz gibi. Otobüs seferleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle yazın daha çok ziyaretçi ağırlayan Alanya için ek otobüs seferleri de koyuluyor.

Alanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alanya çok eski zamanlarda Kilikya ve Pamfilya arasında geçiş görevi üstlenen bir yer olduğu için b zaman zaman bu iki yerin adıyla da anılmıştır. Pek çok isimle anılan bölgenin bilinen en eski adı Korakesium’dur. Bizans Dönemi’nde ise Kalanoras olarak adlandırılmıştır. Alanya tarihte Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. Selçuklu Dönemi’nde Alâeddin Keykubat yönetiminde bulunan bölge oldukça önemli bir bölge haline gelmesi; şehrin bugünkü simgeleri olan tersane, Kızılkule ve Alanya Kalesi’nin o dönemde inşa edilmesi Alanya gezisi sırasında öğreneceğiniz bilgiler arasında yer almaktadır. 

alanya gezi rehberi

Selçuklu Dönemi’nde hükümdar burada zaferler kazandıktan sonra bir saray yaptırmış ve başkent olan Konya’nın yanı sıra Alanya hem ikinci başkent hem de kışlık merkez olarak kullanılmaya başlamıştır. Alanya, bir diğer ismini de bu dönemde almış ve Alaiye olarak isimlendirilmiştir. Alanya’nın bugünkü ismini alması, 1935 yılında bölgeyi ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk’ün buraya Alanya ismini vermesi ile gerçekleşmiştir. Alanya gezi rehberi sırasında bahsettiğimiz bu tersane, Kızılkule ve Alanya Kalesi kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.

Alanya Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Alanya’ya şu mevsimde gitmelisiniz diye bir şart yok. Yılın her mevsimi güzel ve gidilebilecek olan Alanya’nın bu özelliğini ancak kendi kriterlerinizle sınırlayabilirsiniz. Eğer nem beni bunaltır diyorsanız, Alanya gezi rehberi haziran ve ağustos ayları arasında planlanmamalı. Hava sıcaklığı 30-40 derece arasını buluyor. Aman aman bir sıcak yok ama nem oranı oldukça yüksek. Bu sebeple sizin için en uygunu ilkbahar veya sonbahar mevsimi olacaktır. Ayrıca kış ayları da Akdeniz iklim özelliğiniz getirdiği ılıman hava sebebiyle size güzel anlar yaşatacaktır.

Alanya Gezisini Yaparken Nerede Ne Yenir?

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Alanya’nın mutfağı bu sebeple oldukça zengindir. Bu bölgede tarım oldukça yoğundur ve bu yüzden sebze kullanımı da oldukça fazladır. Yani bir sebzeyi birçok şekilde sofralarda görmez mümkündür. Aynı zamanda narenciye deyince aklınıza gelecek meyvelerle yapılan özgün lezzetleri vardır. Örneğin, sabah kahvaltınızda turunç kabuğu reçeli yememek, Alanya gezi rehberi için büyük bir haksızlık olacaktır. Sebze yoğunluktadır dedik ama bu bölgenin ülübyemeği, döğmeaşı, ilibadasarması gibi eşsiz et yemekleri de vardır ve bu bölgenin balıklarını da tatmalısınız.

Alanya’da Gezilecek Görülecek Yerler

Alanya, görülecek yerleri bakımından da oldukça zengindir. Kızılkule, tersane ve Alanya Kalesi’nin yanında Alanya gezi rehberi kapsamında küçük bir kayıkla girebileceğiniz ve fosforlu renginden dolayı geceleri oldukça aydınlık olan hatta gündüzleri bile bu parıltıların fark edildiği Fosforlu Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

alanya gezisi

Aynı zamanda iki girişi bulunan ve yine bir tekneyle kayalıklara vardıktan sonra kayalıklardan tırmanarak ulaşabileceğiniz Aşıklar Mağarası da görmeniz gereken yerler arasında ve anlatılana göre Antik Çağ zamanında korsanlar bu mağarada esir kızları saklarlarmış.

aşıklar mağarası gezilinki

Görebileceğiniz başka bir mağara ise Damlataş Mağarası ve bunun ardından da Damlataş plajıdır.

gezilinki damlataş mağarası

Sizi tarihin tozlu sayfalarını götürecek Syedra Antik Kenti’ne de uğramalısınız. Bu antik kenti yaz döneminde 08.30- 19.30 saatleri arasında kış dönemi ise 08.30-17.30 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

alanya gezisi

Leartes Antik Kenti ise sizi birçok farklı dönemin tapınakları ve sarnıçları ile buluşturacaktır. Son olarak Alanya gezi rehberi, müzeleri de gezmeden sonlandırılmaz diye düşünenler için, Alanya Etnografya Müzesi, Atatürk Evi Müzesi ve Alanya Arkeoloji Müzesi görmeniz gereken müzeler arasındadır. Ayrıca Alanya’ya kadar gelmişken ayağınızın tozuyla Antalya’nın En Güzel Yerlerinden: Side Gezisi‘ni de yapabilirsiniz.

Alanya Gezisi İçin Tavsiyeler

Alanya’ya ulaşım konusunda bilgiler vermiştik. Bu ulaşım seçeneklerinden Gazipaşa Havalimanı’nı seçmeniz, sizi en az yoran seçenek olacaktır. Ayrıca Alanya’ya kış mevsiminde giderseniz, çok sert bir kış yaşanmaması nedeniyle yanınıza çok kalın olmayan mevsimlik kıyafetler almalısınız.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri