BursaMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Bursa’da Gezilecek Yerler: Bursa’da Görülecek 5 Yer!

Bursa Gezi Rehberi

Türkiye içerisindeki büyükşehirlerden bir tanesi olan Bursa aynı zamanda ülkemizin en kalabalık dördüncü şehridir. Bursa, Marmara Bölgesi içerisindeki tarihi dokusu en kuvvetli kentlerden bir tanesidir. Ayrıca ekonomik açıdan da ülke içerisindeki en gelişmiş şehirler arasındadır. 600 yıl boyunca dünyayı sallamayı başarmış bir cihan imparatorluğu olan Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti de Bursa’dır. Bu sebeple Bursa içerisinde gezilecek birçok alan bulunuyor. Mutlaka görülmesi gereken bu alanları derlediğimiz Bursa’da gezilecek yerler rehberi ile sizler de Bursa’ya yolunuz düşerse nereleri görmeniz gerektiğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bursa görülecek yerler derlemesi GeziLinki ile sizlerle!

Bursa’da Gezilecek Yerler

Uludağ

Türkiye’de yaşayıp da Uludağ’ın adını duymadım diyen yoktur. Uludağ, Marmara Bölgesi içerisindeki en yüksek dağdır. Bursa sınırlarının içinde kalan Uludağ, ülkemizde kış sporları ve kış tatili alanında adı en çok duyulan yer. Aynı zamanda Bursa’da gezilecek yerler arasındaki en turistik noktadır. Burada kurulan ilk otel 1993 yılında kurulmuştur ancak zamanla yerli ve yabancı turistlerin kış tatili için en çok tercih ettiği yerler arasına girdiği için tesisler kısa zamanda artmıştır. Uluslararası standartlara uygun otelleri, tesisleri ile kış turizmi için tercih edebileceğiniz yerlerden. Tüm bunların yanında Uludağ Milli Parkı’nda doğa yürüyüşü, dağ bisikleti turu, kaya tırmanışı ve kampçılık gibi daha birçok etkinliği yapabilirsiniz.

bursa-uludağ

Mudanya

Mudanya, Bursa’nın ilçelerinden bir tanesi. Tarihi anlamda oldukça önemli bir yerde duran Mudanya ayrıca plajları ve diğer doğal güzellikleri ile de gezmeyi sevenlere eşsiz bir alan sunuyor. Bursa’da gezilecek yerler listesinde mutlaka ve mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerler arasında. İlçe, Bursa içerisindeki en turistik ilçedir. Yaz aylarında fazlaca turist buraya uğramaktadır. Tabii ki tarihi alanları ile de aslında yılın her ayında ziyaret edilebilecek bir yer. Mudanya hakkında daha önce bir yazı paylaşmıştık. Eğer daha detaylı bilgi edinmek isterseniz sizleri şöyle alalım: Mudanya Gezisi: İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Tatili

bursa-mudanya

İznik

Tarihi mekanlara ilginiz varsa İznik, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz yer. Her yanı Osmanlı tarihini yansıtan birçok eserle dolup taşan İznik, Bursa’da gezilecek yerler arasında oldukça önemlidir. Ayrıca İznik, çinileriyle ünlü bir ilçedir. Bu çinilerin en önemli özellikleri arasında ise İstanbul’daki önemli tarihi eserler arasında olan Selimiye Camii ve Süleymaniye Camii gibi birçok eserde kullanılmış olmalarıdır. Bursa’ya geldiyseniz bir gününüzü İznik’te geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Daha birçok eseri İznik’te bulmak mümkün. Ayrıca bu popüler çinileri, sanat eserlerini satın alabileceğiniz Nilüfer Hatun Çini Çarşısı, İznik Çini Çarşısı gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Konaklamak isterseniz de bölge içerisinde oldukça güzel oteller bulunuyor. İznik’le ilgili daha detaylı bilgi için: İznik Gezi Rehberi ile Hafta Sonu Tatili Fırsatı

iznik

Cumalıkızık Köyü

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı köyün şehir merkezi ile arasındaki mesafe 11 kilometredir. Yani, Bursa şehir merkezinden Cumalıkızık köyüne ulaşmak oldukça kolaydır. Bursa’da gezilecek yerler rehberindeki en güzel yerlerden biri olan köye geldiğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız. Özellikle hafta sonları bu köy çok kalabalık oluyor çünkü Bursalılar başta olmak üzere Bursa’ya yakın şehirlerden birçok kişi köyün meşhur serpme kahvaltısı için hafta sonları burayı fazlaca tercih ediyorlar. Kahvaltısının yanında köy adeta bir açık hava müzesi gibi. Güzel evleri, Osmanlı mimarisinin örnekleri ve eşsiz tarihsel dokusu ile harika bir atmosferle karşılaşacaksınız. Aynı zamanda Cumalıkızık köyü 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış 2014 yılına gelindiğinde ise Dünya Mirası olarak tescillenmiştir. Daha detaylı bilgi için: Günübirlik Bursa Cumalıkızık Turu Nasıl Olmalı? İşte Detaylar!

cumalikizk

Bursa Teleferik

1963 yılında Bursa’da açılan teleferik Türkiye’nin ilk teleferik hattıdır. 2012 yılında bir yenilemeden geçen hat dünyanın en uzun teleferik hatlarından da biridir. 1500 yolcu kapasitesi ve 140 kabinle 30 dakikalık bir yolculuk yapabilirsiniz. Eşsiz doğa manzaralarını görebileceğiniz, şehrin üzerinde süzülebileceğiniz bir yolculuğa çıkmak isterseniz Bursa’da gezilecek yerler rehberi içerisindeki en ideal durak Bursa teleferiğidir. Bizce, Bursa’ya geldiğinizde ilk yapmanız gereken teleferik turudur. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz!

  • Bununla birlikte daha fazla gezi, tatil ve seyahat hakkında bilgilendirici içerikler için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

bursa-teleferik

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri