BursaHafta Sonu Tatilleri

İznik Gezi Rehberi ile Hafta Sonu Tatili Fırsatı

İznik Gezilecek Yerler

İstanbul hafta sonu tatili için düşüneceğiniz yerler arasında olan İznik, Bursa’nın bir ilçesidir. İznik Gezi Rehberi sizlere doyumsuz bir tatil vaat ediyor.   

Hafta Sonu Tatili: İznik Gölü Keyfi ve İznik Gezi Rehberi

hafta sonu tatili

İznik, Bursa’nın bir ilçesi ve ilçenin merkezi olan şehirdir. İznik Gölü, adını şehirden almıştır. İznik Gezi Rehberi ile gezebileceğiniz İznik, gölün doğu kıyısında ve Bursa’nın kuzeydoğusunda bulunur. 2020 yılı TÜİK verisine göre 44.102 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Hafta sonu tatili için değerlendirebileceğiniz yerler arasında olan İznik’te ılıman Marmara İklimi görülür. Bursa şehir merkezine 76 kilometre mesafededir. Yaklaşık bir saat 10 dakika. İstanbul’a yakın tatil yerleri içinde bulunan İznik, İstanbul’a 126 kilometre, yaklaşık bir saat 45 dakika mesafededir. Kocaeli’ne ise 81 kilometre, yaklaşık bir saat 25 dakika. Yalova’ya 62 kilometre, yaklaşık bir saat uzaklıktadır.

İlginizi çekebilir: Şarköy Gezi Rehberi: İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Tatili

İstanbul Hafta Sonu Tatili İçin İznik Tarihi Turu

İznik, İstanbul hafta sonu tatili için tercih edilecek yerler arasında öne çıkmaktadır. Tarihi eserler açısında zengin bir ilçedir. İznik Gezi Rehberi ile ziyaret edebileceğiniz tarihi yerler şöyledir: Roma Tiyatrosu, I.Murat Hamamı, Süleymanpaşa Medresesi, burada günümüzde turistik amaçlı çini eserlerin satıldığı atölyeler bulunmaktadır.

İznik Kilisesi, Zoimesis Tes Theotokos, Aziz Tryphonos Kilisesi, Sarı Saltuk  Türbesi, Yeşil Cami gibi gezebileceğiniz yerler vardır. Aynı zamanda İznik Müzesi, 1338 senesinde Osmanlı padişahlarından olan I. Murad tarafından annesi olan Nilüfer Hatun için imaret olarak yapıldı. 19. yüzyıl sonuna dek çalıştı. 1965 senesinde müze yapıldı.

İznik Müzesi
hafta sonu tatili

Bu müzede İznik ve etrafında yapılan arkeolojik kazılardan çıkan eserler sergileniyor. Dikilitaş (İznik), Elbeyli Mahallesi’nde bulunan bir Roma eseridir. İznik tarihi camiler açısından zengin bir ilçedir. Bu camiler şöyledir:

Yeşil Cami, Sadrazam Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1378 – 1391 yılları arasında Mimar Hacı Musa tarafından inşa edilmiştir. Yapı, Selçuklu mimarisi özellikleri taşımaktadır. Yeşil çinileri ile meşhurdur.

Şeyh Kudbettin Camii, Hacı Özbek Camii, Eşrefzade Camii, Mahmut Çelebi Camii, Asmalı Camii, Elmalı Köyü Tarihi camii.

Yeşil Cami
hafta sonu tatili

İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapmak için gidebileceğiniz İznik’te çinicilik devam etmektedir. Dünyanın eşsiz ve ünlü İznik Çinileri hala 47 atölyede yapılmaktadır. İznik’te 2010 senesinde ilk kez İznik Festivali gerçekleştirilmiştir. Ve bu geleneksel bir hal alarak her sene tekrarlanmaktadır.

İznik,  başkentlik yapmış olmanın yanında 1. ve 7.  Konsülün İznik’te yapılması ile Hıristiyanlık için bir Hac yeri olmuştur.

İznik’te Yemek ve Konaklama

hafta sonu tatili

İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapabileceğiniz yerler arasında olan İznik’te yenilecek lezzetler denince köfte ve balık gelir akla. Bursa’nın tüm ilçeleri köfteleri ile ünlüdür. İznik’in ünlü lezzetlerinden bir diğeri de balıklardır. Bu balıklardan birisi Göl Balığı’dır. Bu balığın her çeşidi yapılır. Tavada, ızgarada ve fırında yapılmaktadır. Ayrıca Göl Balığı’nın çorbası da yapılmaktadır ve balık kokusu olmayan bir çorbadır.

Yayın Balığı, tavada, ızgarada ve şişte yapılmaktadır. Farklı bir tadı olan Yayın balığı, kırmızı et tadını andırır. Ve bir başka balık, Sarı Sazan Balığı’dır. Bu balığın içi açılır ve çeşitli baharatlar konarak fırında pişirilir.

İstanbul’a yakın yerler içinde bulunan İznik’te bölgenin en verimli zeytin üretimi yapılır. İznik Zeytini’nin özelliği ince kabuklu ve ufak çekirdekli olmasıdır. Zeytin üreticileri dünyanın her yerine ihracat yapmaktadır. İznik zeytini sayılı zeytinler içindedir. Hafta sonu tatili için İznik’e gittiğinizde zeytin bahçelerini de görebilirsiniz.

İznik Zeytinyağı, çok kalitelidir. Bu zeytinyağı 2007 yılında patlama yapmıştır. Zeytinyağı tesisleri ile üretime devam edilmektedir. Ve İznik Üzümü, ince kabukludur. Cinsine göre çekirdekli ya da çekirdeksizdir. Ünlü Müşküle Üzümü halen vardır. İznik’te konaklama imkanı çeşitli ve makul fiyattadır. Butik oteller, pansiyon, otel ve moteller çok sayıdadır. Bu anlamda sıkıntı yoktur.

Bu içerikte Bursa’nın ilçelerinden biri olan İznik hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Bursa – İznik gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri