BursaDini-Kültür Turları

Bursa Ulu Cami Gezilecek Yerler

Bursa Gezi Rehberi

Bursa Ulu Cami en çok ziyaret alan yerlerden birisidir. Osmanlı sultanlarının ülkemize kattığı en değerli mimarilerden biri olmaya hak kazanan Bursa Ulu Cami ve Saltanat Kapısı yerli ve yabancı pek çok turistin ilgi odağı oldu. Caminin iç kısmında yer alan şadırvan görselliği ile ahenk katarken, duvar kısımlarında bulunan hat yazıları ziyaretçileri tarihte yolculuk ettirdi. 1. Bayezid’in yapımını başlattığı bu cami, görselliği ve sırlarıyla en ünlü camiler arasında yerini aldı.

Bursa’nın Görülmesi Gereken En Özel Yerleri

Gezerken düşündüren en özel yerlerden biri olan Bursa, Ulu Cami gibi bir değere sahip olmasıyla pek çok ziyaretçi akınına uğruyor. Yıllar içinde her ne kadar deprem ve yangın felaketlerine uğrasa da gerekli bakım ve restorasyonların yapılmasıyla hala ihtişamıyla göz dolduruyor. Büyüklüğü, sade ama dokunaklı ayrıntıları ve ihtişamlı Kâbe örtüsüyle görülecek en seçkin yerlerin başında geliyor.

1-19

Dört Kapılı Ulu Cami’nin Gizemi

Sade yapılı mimarisini hat yazılarıyla süsleyen bu özel cami Somuncu Baba’nın hutbesiyle cemaati toplamıştır. Söylenenlere göre son hutbesini verecek olan Somuncu Baba, dört ayrı kapısı olan bu camiden çıkarken tam dört kapıda aynı anda bulunup cemaatle helalleşmiştir. Hala gizemini koruyan bu olay yıllardan beri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Bursa’ya gidip de bu ilginç olayların rivayet edildiği alanı teneffüs etmeden olmaz.

Bursa Ulu Cami’deki Büyük Nasihat

Osmanlı mimarisi her ne kadar tüm camilerde benzer görseller kullansa da Ulu Cami’deki vav harflerinin yoğunluğu aslında büyük bir mesaj veriyor. Gezinti esnasında anlam bulan ve etkileyici bir ders veren vav harfinin ise verdiği mesaj şöyle; insan anne karnına vav gibi düşüyor sonrasında vav gibi büyüyor ve hayat boyu vav oluyor. İşte bu mesajı ilmek ilmek işleyen Ulu Cami’nin kendine hayran bırakan havası sizi sarıp sarmalıyor.

Merkez noktada bulunması sebebiyle kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Çevresinde yer alan çay bahçesi gibi dinlenme alanlarının olması da ziyaretçi sayısının fazlalığında bir diğer unsur. Gezip gördüğümüz bu eşsiz alan, pek çok anlamda olumlu etki bırakması sebebiyle tüm meraklıları tavsiye edilebilir bir yer.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri