Hafta Sonu TatilleriTekirdağ

Şarköy Gezi Rehberi: İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Tatili

Şarköy Gezilecek Yerler

Şarköy, Tekirdağ’a bağlı bir ilçedir. Şarköy Gezi Rehberi ile İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinin en güzel seçeneklerinden birini görün.

Şarköy Gezi Rehberi ile Şarköy

Şarköy, Marmara Denizi kenarında bir ilçedir. Bir tanesi merkez olmak üzere 3 belediyesi vardır. Şarköy, Hoşköy ve Mürefte. Şarköy İlçesi’ne bağlı 3 mahalle ve 26 köy bulunur.

şarköy gezi rehberi

Şarköy, 13298 kişilik bir nüfusa sahip. İstanbul’a yakın gezilecek yerler için seçenekler arasında yer alır. Şarköy İstanbul arası mesafe 230 kilometre. Araba ile bu süre yaklaşık 2 saat 51dakika sürmektedir.

Şarköy’ün adı, Süleyman Paşa zamanında Şehirköy diye bilinirdi. Ancak bu isim Anadolu’dan gelen Yörük Türkleri tarafından değiştirilmiştir. Yörük Türkleri “Şehir” kelimesi yerine “Şar” kelimesini kullanmış ve ilçe adının “Şarköy” olarak bilinmesine neden olmuşlardır.

İlginizi çekebilir: Tekirdağ’da Kamp Yapmak İsteyenlere: Uçmakdere Kampı

İstanbul’a yakın gezilecek yerler içinde hafta sonu tatili için tercih edilen Şarköy Tekirdağ’ın güney batısında bulunur. Şarköy Gezi Rehberi ile Şarköy’de zevkli saatler geçirebilirsiniz.

Şarköy Gezi Rehberi ile Gezilecek Yerler

şarköy gezi rehberi

İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında huzur dolu ortamı ile dikkat çeken Şarköy, Şarköy Gezi Rehberi eşliğinde hafta sonu tatili yapabileceğiniz uygun bir yerdir. Şarköy, hem tarihi yerleri gezebileceğiniz hem de doğa turu yapabileceğiniz bir ilçedir. Marmara Bölgesinde bulunur.

Şarköy Gezi Rehberi, sizlere Şarköy’de görmek için tercih edebileceğiniz 7 camii, 9 okul, 29 değirmen, 20 kilise, 2 fabrika, hükümet konağı, 9 bahçe, 3000 bağ, 6 han, telgrafhane, karantina, bir tuğla ve kiremit ocağı, çinko, nikel, kükürtlü su, krom ve kobalt maden damarları ile bir vergi dairesi önermektedir. Eğrice Köy’ünde iskele bulunmaktadır. Şarköy, 60 kilometre uzunluğu olan sahile sahiptir. İlçe, 2012 yılında kumsalı ve deniziyle Mavi Bayrak almıştır.

İstanbul’a yakın gezilecek yerler içinde olan Şarköy’de belirli günlerde Marmara Adası, Avşa ve diğer turistik yerlere motor ile yapılan geziler düzenlenmekte olan Şarköy’de yamaç paraşütü, gece hayatı, üzüm bağları, balık restoranları ve şarapları ünlüdür.

Şarköy doğal güzellikleri denince akla gelen başlıca yerler Uçmakdere, Eriklice, İğdebağlar’dır. Tarihi mekanlar arasında ise Hoşköy ve Hora Feneri, Cam-ı Kebir sayılabilir. Özellikle Cam-ı Kebir, 1400 yılında Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırılan bir Osmanlı Eseridir. Camii avlusunda bulunan mezar taşları İslam sanatını gözler önüne sermektedir.

Şarköy Konaklama ve Yemek

şarköy gezi rehberi

Şarköy’de sahil üzerinde çok sayıda aile işletmesi olan lokanta vardır. Buralarda çok güzel kebap ve lahmacun yiyebilir ya da deniz ürünleri tercih edebilirsiniz. Şarköy Gezi Rehberi ile yöreye ait olan lezzetleri tadabilirsiniz. Sirke Patlıcan Yemeği bu anlamda tadılması gereken bir lezzettir. Karides, Karnı Kuris, Uğmaç Çorbası, Peynir Helvası, Kayık Yemekleri ise farklı lezzetlerdir. Şarköy Şarabı da yurt içinde çok ünlüdür.

İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında olan Şarköy’de konaklamak için pek çok tesis bulunmaktadır. Tüm bunların yanında 120 yataklı öğretmen evi vardır. Fiyatları uygundur. Farklı resmi kurum misafirhaneleri de mevcuttur.

Şarköy Gezi Rehberi ile Tavsiyeler

şarköy gezi rehberi

Alaçatı ve Çeşme gibi sayılı tatil beldelerinden çok daha fazla rüzgar olan Şarköy’de sörf yapabilirsiniz. İstanbul hafta sonu tatili yapacaklar için haziran ayları özellikle rüzgar sörfü bilmeyenler için çok uygundur. Temmuz ayının ortalarında da profesyonel rüzgar sörfü yapanlara göre sert rüzgar vardır. İstanbul hafta sonu tatili yapacaklar gece hayatını seviyorsa tek adres burasıdır. Zira Şarköy, fazla sayıda disko, bar ve eğlence mekanları ile ünlü bir tatil yeridir.

Bu içerikte Tekirdağ’ın en güzel beldelerinden biri olan Şarköy hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Tekirdağ gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri