Hafta Sonu TatilleriKırklareli

Beğendik Köyü Gezi Rehberi: Kırklareli Hafta Sonu Tatili

Beğendik Köyü Gezilecek Yerler

Beğendik köyü gezi rehberi İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapmak isteyenlerin faydalanabileceği bir içeriktir. Kırklareli hafta sonu tatili planını yapın, yolculuk başlasın!

Beğendik Hakkında

Beğendik, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir köydür. Trakya’da bulunan bu köy, doğal ve tarihi güzelliği ile turistik açıdan oldukça değerlidir. Bu sebeple hem uzun süreli tatiller için hem de çevre şehirlerden hafta sonu tatili için tercih edilen yerlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Kırklareli hafta sonu tatili fırsatı için değerlendirilmesi gereken bir şehir.

kırklareli hafta sonu tatili

1901 yılından kalma resmi kayıtlara göre köyün eski adının Ayestefanos olduğu bilinmektedir. Bu isim, Yunanca kökenlidir ve tam hali “áyios Stéphanos”tur. Yani şehrin eski adının anlamı Aziz Stefan’dır. Aziz Stefan, Hristiyanlık dinin peygamberi olan Hazreti İsa’nın doğuşundan sonraki 3. günde şehit olan azizdir. İlk Hristiyan şehidi olarak bilinmektedir. Beğendik isminin ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün buraya yaptığı bir ziyarette muhtarın: “Köyü beğendiniz mi paşam?” diye sorması üzerine Atatürk’ün: “Beğendik.” diye cevap vermesinden geldiği söylenmektedir.

Beğendik köyü gezi rehberi içerisinde görebileceğiniz üzere yerleşim alanının geçim kaynağı büyükbaş hayvancılıktır. Denizi de ülkenin en berrak sularından bir tanesidir. Bu denizde zaman zaman büyükbaş hayvanların su içtiğini bile görebilirsiniz. Hafta sonu tatili yapmak istiyorsanız, Beğendik Köyü gezi rehberi tam sizlere göre!

Beğendik Ulaşım

İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapabileceğiniz yerlerden biri de kuşkusuz Kırklareli’dir. Kırklareli hafta sonu tatili sırasında da Beğendik, görmeniz gereken yerlerden biri. Beğendik, Demirköy ilçesine bağlı ve ilçe merkezi ile arasında yaklaşık 38 kilometre mesafe var. Özellikle İstanbul’dan hareket edecekseniz İstanbul Bayrampaşa Otogarı’ndan Kırklareli-Demirköy istikametinde hareket eden otobüsleri kullanabilirsiniz. Demirköy’den sonra Beğendik köyüne gitmek için de ilçe merkezinden hareket eden minibüsleri kullanabilirsiniz.

beğendik köyü gezisi

Başka şehirlerden de Kırklareli’ne ulaşım sağlanabilir. Beğendik’e gitmek biraz meşakkatli olabilir. Bu sebeple özel aracınızı kullanarak istediğiniz yerden istediğiniz şekilde Beğendik köyüne gidebilir ve Beğendik köyü gezi rehberi içerisinde  ile hafta sonunuzu değerlendirebilirsiniz.

Kırklareli Hafta Sonu Tatili: Beğendik Köyü Gezilecek Yerler

Beğendik köyü, Bulgaristan sınırındaki bir köydür. 3 kilometre uzunluğunda bir sahile sahip olan köy, bu özelliği ile birçok turistin ilgisini çekmektedir. Beğendik Plajı, Beğendik köyünde denize girebileceğiniz kumsaldır. Bazen denizin aşırı dalgalı olduğu zamanlar olmaktadır. Bu sebeple dikkat etmenizi öneririz. Plajda, karşıdaki bir Bulgar köyü görülüyor. 

İstanbul oldukça kalabalık bir şehir, şehrin sıkıntısından kurtulmak isteyenler hafta sonu tatili için yakın yerleri tercih ediyor. Hem güzel hem de tarihi bir yerleşim alanı olan Beğendik köyü, Kırklareli hafta sonu tatili alanlarından biri. Beğendik köyü gezi rehberi içerisinde turizme açılmış bir mağara olan Dupnisa Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

beğendik köyü gezisi

Gidebileceğiniz yerler arasında İğneada’da bulunmakta. Denize girip Beğendik köyünün tarihi sokaklarını gezdikten sonra İğneada turuna çıkabilirsiniz. Buradaki longoz ormanlarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Beğendik köyünün bağlı olduğu Demirköy ilçesinde Sislioba Kalesi, Velika Deresi ve daha birçok doğal alanı görebilirsiniz. Öyleyse planlarınızı yapın.

Beğendik Köyü Gezi Rehberi Detayları

Kırklareli’ne yapacağınız hafta sonu gezisi sırasında yeni lezzetler denemek isteyebilirsiniz. Beğendik köyü gezi rehberi içerisinde yemek listeniz içinde Kırklareli’nin yöresel ve aynı zamanda meşhur yemeklerini tatmalısınız. Papara, Labada Borani, Kırklareli Köftesi, Sini Mantısı, Soğan Pidesi, Manca, Kupriva gibi lezzetler tadabilirsiniz. Tatlı olarak Pekmezli Kaçamak tatlısı, Trakya’nın en meşhur tatlılarından biri. Babaeski

Buna benzer daha birçok gastronomi ve gezi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Pınarhisar Gezilecek Yerler: Kırklareli Pınarhisar Gezi Rehberi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri