Kırklareli

Kırklareli Gezi Rehberi: Kırklareli Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Kırklareli’nin En Güzel Yerleri

Trakya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Kırklareli, zengin doğası ve köklü geçmişiyle Trakya gezisi planlamayı düşünenler için güzel bir tercih olabilir. Kuzeybatı kesimlerinde konumlanmış olan şehir, tarihi yazıtlarda Kırk Kilise olarak geçmektedir. 1924 senesinde dönemin Kırklareli Milletvekili Dr. Fuat Umay’ın meclise sunmuş olduğu bir teklifle şehrin adı Kırklareli olarak değiştirilmiştir. Bundan önceki içeriklerimizde Trakya’yı keşfe çıkacaklar için Edirne, Tekirdağ, Çanakkale gibi şehirler hakkında bilgiler vermiştik. Bu içeriğimizde ise Trakya’nın bir diğer güzel şehri olan Kırklareli gezisi için fikirler verdik. Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler açısından çok sayıda alternatif sunar ve yeni yerler keşfetmenizi sağlar. İşte GeziLinki okurları için detaylı bir şekilde oluşturulmuş Kırklareli gezi rehberi…

Hızır Bey Külliyesi (Çifte Hamam)

Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Kırklareli ilçe merkezinde bulunan Hızır Bey Külliyesi ya da bir diğer bilinen ismiyle Çifte Hamam, şehrin en önemli tarihi durakları arasında yer almaktadır. . Külliye; cami, hamam, arasta ve hazire gibi bölümlerden oluşmaktadır. 1383 senesinde Köse Mihalzade Hızır Bey tarafından yaptırılan bu külliye kare plana sahiptir ve çeşitli kaynaklarda Avrupa’nın en eski camisi olarak geçer. Hızır Bey, I. Murad’ın akıncı kumandanlarından biridir. Duvarlarının dış yüzeyinde, kubbe kasnağında ve minaresinde kaplamalar oldukça dikkat çekmektedir. Yapı tarih boyunca yangın, deprem gibi afetlerden etkilenmiş ve Hacı Hüseyin Ağa tarafından restore edilmiştir. Külliye içerisinde yer alan hamam günümüzde hala kullanılmaktadır. Ayrıca hamamın kubbe fenerleri oldukça dikkat çekici olup ustalık eseri bir işçiliğe sahiptir. Eğer Kırklareli’nde tarihi bir gezi yapmayı düşünüyorsanız Hızır Bey Külliyesi’nden başlayabilirsiniz. Külliye şehir merkezinden yaklaşık 9 km uzaklıktadır.

Yanasu Mağarası

1-22

Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunan Yanasu Mağarası, Balaban Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Balkaya Köyü’nün hemen doğusunda kalan Kazandere’nin yanı başındadır. Mağaranın giriş bölümü, derenin 5 metre kadar yukarısında kalmaktadır. Bu mağarayı neden görmeliyim diye soranlarınız olabilir. Öncelikle mağaranın çok farklı bir atmosfere sahip olduğunu söylemek gerekir. Hem içerisi hem de mağaranın bulunduğu alanın çevresi oldukça ilgi çekicidir. Yaklaşık 1,2 km’lik bir uzunlupa sahiptir ve 2 ayrı kola sahiptir. Mağaraya giriş yaptığınız alan esasında bir çöküntü salonuna bağlıdır ve burası mağaranın ana galeri bölümüdür. Bir diğer ifadeyle aktif bölüm burasıdır ve akış sürekli olarak bu kısımda meydana gelmektedir. Buranın derinliği 50 metre ile 150 metre arasında değişiklik gösterebilmektedir. Yanasu Mağarası; Kırklareli şehir merkezine 80 km, Vize ilçe merkezine ise 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Cehennem Şelaleleri

Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında Cehennem Şelaleleri popüler ve bir o kadar da önemli bir yere sahiptir. Vize ilçesinde bulunan bu mekan doğa harikası bir yerdir. Şehirde dinleneceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz, kamp veya piknik yapabileceğiniz sayılı yerlerden biridir. Sadece Kırklareli’nin değil Marmara Bölgesi’nin görülmeye değer güzelliğidir. İstanbul’a yakın olması sebebiyle de hem İstanbul’dan hem de çevre illerden çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. El değmemiş bir doğa içerisinde yer alan Cehenneme Şelaleleri’nde konaklamayı düşünürseniz tamamen kendi olanaklarınızla konaklama yapacağınızı unutmamalısınız. Çevrede konaklayabileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir yer bulunmamaktadır. Buraya gelmeden önce tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda bulundurmalısınız. Market, yemek gibi ihtiyaçlarınız için Vize ya da Saray ilçe merkezlerine gidebilirsiniz. Genellikle burada geceyi geçirmek isteyenler nehir kenarına çadır kamplarını kurmaktadır. Cehennem Şelaleleri, Vize ilçesinin Kızılağaç Köyü’nde bulunmaktadır. Vize’ye yaklaşık 30 km, Saray’a ise 45 km uzaklıktadır.

İğneada Longoz Ormanları

Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Marmara Bölgesi’nin saklı kalmış güzelliklerinden olan İğneada Longoz Ormanları; sahiliyle, eşsiz doğasıyla ve mağaralarıyla her göreni kendine hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir. Longoz (subasar) tipi ormanlık alanları genellikle her mevsim yağış alan, tabanı sularla kaplı olan alanlardır. İğneada Longoz Ormanları, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde buşınmaktadır. Bulgaristan sınırına da oldukça yakın bir noktada, Karadeniz sahil şeridine paraleldir. Ormanlık alan 3155 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. 2007 senesinde alınan Bakanlar Kurulu kararı ile ülkemizin 39. milli parkı olarak tescil edilmiştir. Milli parkın güney bölümünde Saka Gölü, Deniz Gölü, Hamam Gölü, Pedina Gölü, Mert Gölü gibi göller bulunmaktadır ve göllerin etrafı sazlıklarla çevrilidir. İğneada Longoz Ormanları içerisinde trekkinge çıkabilir, kamp yapabilir, piknik yapabilir ya da çevresinde bulunan mağaraları, gölleri ve köyleri gezip görebilirsiniz. Kırklareli şehir merkezine 90 km, Demirköy’e 25 km, İstanbul’a 170 km ve Tekirdağ’a ise 125 km uzaklıktadır. Milli parka girişler ücretli olup 10 TL kadar bir ücreti vardır. Ücret değişiklik gösterebilir.

Beğendik Köyü

Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listenizin bir parçası olmayı sonuna kadar hak eden yerlerden bir tanesi de Beğendik Köyü’dür. Beğendik Köyü, şehir merkezinden yaklaşık 113 km uzaklıkta ve Bulgaristan sınırında yer alan küçük bir köydür. İğneada gezisine çıkanların yaklaşık 10 km kadar bir yolculuk sonucunda kolaylıkla ulaşabilecekleri bir alandır. Beğendik Köyü, ülkenin Karadeniz kıyısındaki en batı noktasıdır. 3 km uzunluğunda harika bir sahil şeridi bulunmaktadır. Her ne kadar güzel bir denizi olsa da tipik bir Karadeniz denizidir ve anlık derinleşen bir yapısı vardır. Kumsalı ise tamamen ince kumlarla kaplı ve son derece bakımlıdır. Merkeze uzak bir lokasyonda bulunduğu için de hafta sonu bile tenha bir ortamı vardır.  Kumsalın bir ucunda Dupnisa Mağarası, diğer bir ucunda ise Rezve Deresi bulunmaktadır ve bu dere Bulgaristan ile sınırı oluşturmaktadır. Burada yürüyüş yapabilir, kamp yapabilir, denize girebilirsiniz. Tesisleşme olduğundan olanaklara ulaşım konusunda sıkıntı bulunmamaktadır. Demirköy ilçe merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

Bulanık Meşe Ormanı

Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

İğneada’daki saymakla bitmeyecek yerlerden bir tanesi Bulanık Meşe Ormanı’dır. Orman içerisinde meşe ormanlarının hemen her türüne ve sonbahar aylarında sarı ve turuncunun her tonuna rastlamanız mümkündür. Sonbahar aylarında ayrı yaz aylarında ayrı bir güzelliğe sahip olan bu orman, Demirköy ilçesinde bulunmaktadır. Kırklareli’ndeki doğaseverlerin en sık ziyaret ettiği yerler arasındadır. Burada duyabileceğiniz sesler kuşların cıvıltısı ve akarsuların sesinden ibarettir. Orman içerisinde trekking yapabilir, doğa fotoğrafları çekebilir, piknik ya da kamp yapabilirsiniz. Özellikle kamp için oldukça ideal düzlüklere sahiptir. Olanaklar bakımından pek ideal olmasa da ilçe merkezi uzak değildir. Araçla ilçe merkezine 20 dakikada varabilmeniz mümkündür.

Kıyıköy Plajı

Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içeriğimizin son sırasında Kıyıköy Plajı yer alıyor. Burası Karadeniz’in bir kıyısıdır ve kayalık bir zemin üzerinde bulunmaktadır. Çevresinde şelaleler, dereler bulunmaktadır. Sadece plajı değil doğası ve çevresiyle de görülmeye değerdir. Yakınlarında bulunan dereler koruma altına alınmış sit alanlarıdır ve balık tutmak serbesttir. Dilerseniz burada balık tutabilir, kayık gezilerine çıkabilir, kamp yapabilir, çevresinde yer alan kafe ve restoranlarda yöreye özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Vize ilçe merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Trakya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Kırklareli hakkında gezi fikirleri sunulmuştur. Trakya geziniz için Kırklareli güzel bir başlangıç olabilecek potansiyele sahiptir. Buna benzer daha birçok gezi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Babaeski

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri