KırklareliMarmara

Lüleburgaz Gezilecek Yerler: Lüleburgaz’ın En Güzel Yerleri

Lüleburgaz'ın Gezilebilecek En Güzel Yerleri

Kırklareli şehrine bağlı bir ilçe olan Lüleburgaz; Çorlu, Çerkezköy, Edirne ve Tekirdağ‘dan sonra Doğu Trakya’nın en büyük 5. yerleşim yeridir. Şehrin güney kesimlerinde sanayisi ve tarımı ile ön plana çıkan Lüleburgaz, Kırklareli’nin en büyük ve en gelişmiş ilçesidir. Trakya bölgesinde güzel yerler keşfetmek, kültürel ve tarihi turlara çıkmak istiyorsanız Lüleburgaz güzel bir tercih olabilir. İlçe Tekirdağ’ın ilçelerine, Edirne’ye ve İstanbul’a yakın olması sebebiyle günübirlik turlar için idealdir. İşte Trakya’nın eşsiz bölgelerinden olan Lüleburgaz gezilecek yerler

Lüleburgaz Tarihi

Lüleburgaz gezilecek yerlerBölgede Milat’tan önceki dönemlerde; Traklar, Roma İmparatorluğu, Büyük İskender Devleti gibi medeniyetler yaşamıştır. Roma İmparatorluğu’nun bölünmesi ile birlikte bölge Bizans egemenliğine girmiş ve Osmanlı’nın kuruluş döneminde ise Osmanlı’ya geçmiştir. 14. yüzyıldan 1919 senesine kadar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalan ilçe, Kurtuluş Savaşı’nın önemli kongrelerinden biri olan Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ne ev sahipliği yapmıştır. Sevr Anlaşması’ndan sonra bölge Yunanlılar tarafından işgal edilmiş daha sonra Mudanya Mütarekesi ile Yunanlılardan arındırılmıştır.

Lüleburgaz’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Lüleburgaz gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine farklı ve çok sayıda olanak sunmaktadır. Bu başlık altında Lüleburgaz’da gezebileceğiniz tarihi ve turistik yerlerden en popüler olanları sıralanmıştır.

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

Lüleburgaz gezilecek yerlerLüleburgaz Deresi üzerinde bulunan köprü Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Köprünün yapılış amacı kervan ve posta yolları üzerindeki suları daha kolay bir şekilde aşmaktır. Köprünün Lüleburgaz’a bakan tarafı orijinal piramit görünümünü korumuş ancak diğer tarafı yapılan onarımlar neticesinde orijinalliğini kaybetmiş ve konik biçimde inşa edilmiştir. 84 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğinde olan taş köprünün 4 tane sivri kemeri bulunmaktadır.

Sokullu Mehmet Paşa Hamamı

Lüleburgaz gezilecek yerlerMimar Sinan’ın 1570 senesinde inşa ettiği bu yapı Lüleburgaz’da yer alan en önemli tarihi yapılardan biridir. Günümüzde Lüleburgaz Belediyesi tarafından kent müzesi olarak kullanılmak için restore edilmektedir. Burası Türk klasik hamamlar tipine sahip bir çifte hamamdır. Üstü kubbeli olan yapı etrafında 11 adet iş yeri bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın son sadrazamı olan Sokullu Mehmet Paşa’nın adına yapılan bu eser görülmeye değer yerlerden biridir.

Zindan Baba Türbesi

Lüleburgaz gezilecek yerlerLüleburgaz gezilecek yerler içerisinde inanç turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Zindan Baba Türbesi, Lüleburgaz Hükümet Konağı binasının hemen yanında bulunmaktadır. Türbe içerisinde yer alan sandukadaki şahsın kimliği hakkında net bir bilgi bulunmasa da çeşitli rivayetler vardır. Rivayetlerden birine göre türbede yatan şahıs Gazi Evranos Bey’in bayraktarıdır. Bu türbenin Çelebi Mehmet döneminde yapıldığı varsayılmaktadır. Türbeyi yılın her zamanında ziyaret edebilirsiniz ancak burası özellikle Ramazan aylarında ve cuma günlerinde çok daha güzel bir ortama ve maneviyata sahip olmaktadır. Kocasinan Mahallesi’nde bulunan türbe ilçe merkezinden yaklaşık 2 km uzaklıktadır.

Zafer Çeşmesi

Lüleburgaz gezilecek yerlerÇeşme, 20 Temmuz 1913 tarihinde bölgenin Bulgar işgalinden kurtulması anısına dikilmiştir. Birinci Dünya Savaşı esnasında bölgenin Yunan işgali sonucu zarar görmesi nedeniyle yapı aslına olabildiğince yakın bir şekilde onarılmıştır. 1990 senesinde bir trafik kazası esnasında kamyonun çarpmasıyla yıkılan çeşme tekrar onarılmıştır. Dönemin Edirne Valisi tarafından onarılan çeşmenin dört kenarında Osmanlıca ibareler bulunmaktadır. Zafer Çeşmesi de Kocasinan Mahallesi’nde ve ilçe merkezinden yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Lüleburgaz Şehitliği

Lüleburgaz gezilecek yerlerLüleburgaz gezilecek yerler listesinin son sırasında Lüleburgaz Şehitliği yer almaktadır. Burası Lüleburgaz’da mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden biridir. Şehitlik farklı zamanlarda, farklı görevlerde ve yerlerde şehit düşmüş askerlerin anısına 1973 senesinde yaptırılmıştır. Edirne Bayırı’nın çıkışında hemen sağa tarafta yer alır ve ulaşımı itibari ile oldukça kolay bir yerdedir. Şehit mezarlarının çevresinde bir anıt da bulunur. Anıtın çevresi bakımlı ve özenlidir.  Anıt Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri’ni sembol eden üç süngü ve Lüleburgaz halkını simgeleyen bir çanak biçiminde göğe doğru yükselmektedir. Şehitlik Ayvalı Mahallesi’nde ve ilçe merkezine yaklaşık 3,5 km uzaklıkta yer almaktadır.

Lüleburgaz Yeme İçme

Kırklareli'nin meşhur yemekleriLüleburgaz’a geldiğinizde denemeniz gereken ilk lezzetlerden biri Höşmerim tatlısıdır. Bu tatlıyı Trakya bölgesinde sıkça görebilirsiniz. Ancak en orijinal haliyle Lüleburgaz’da denemenizde fayda vardır. Bununla birlikte Lüleburgaz’da; pilavlı dolma, papaz yahnisi, nohutlu ekmek ve tarla yemeği gibi lezzetleri de deneyebilirsiniz.

Lüleburgaz Konaklama

Lüleburgaz’da 5 yıldızlı otellerde dahil olmak üzere her bütçeye uygun, standartları yüksek konaklama olanakları bulunmaktadır. Otellerin birçoğu denize yakın bir konumda yer alır. Otellerin gecelik fiyatları ise ortalama düzeydedir.

Lüleburgaz Ulaşım – Lüleburgaz’a Nasıl Gidilir?

İlçe şehir merkezinden yaklaşık 46 km uzaklıkta bulunur. Bunun haricinde Lüleburgaz; Tekirdağ‘a 40 km, Edirne‘ye 95 km, İstanbul‘a 160 km ve Çanakkale’ye ise yaklaşık 200 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Trakya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Lüleburgaz hakkında kapsamlı bilgiler sunulmuştur. Trakya’da keyifli geziler yapmak istiyorsanız Lüleburgaz doğru bir tercih olabilir. Ayrıca buna benzer daha birçok gezi fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri