Tekirdağ

Çorlu Gezilecek Yerler: Tekirdağ Çorlu Gezisi

Çorlu Gezi Rehberi

Tekirdağ’ın en gelişmiş ve en popüler ilçelerinden biri olan Çorlu şehir merkezinden yaklaşık 60 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin kuzeyinde Çerkezköy ve Ergene, güneyinde Marmara Denizi, batısında Muratlı ve Süleymanpaşa, doğusunda ise Silivri bulunmaktadır. Çorlu Trakya’nın tam orta yerinde, yayla yüzeyinin üstünde yer alan bir düzlükte konumlanmıştır. Doğa yapısı itibariyle elverişli, ulaşım bağlantıları güçlü, sanayisi gelişmiş ve iş olanakları bakımından zengin bir beldedir. İlçenin denizden yüksekliği yaklaşık 193 metredir. Yıldız Dağları’nın bir uzantısı olarak Çorlu’ya kadar uzanan sırtlar Çorlu’nun en yüksek yerlerini oluşturur. Çorlu gezilecek yerler bakımından hem tarihi hem de doğal güzellikler konusunda çeşitli alternatifler sunmaktadır. İşte Tekirdağ Çorlu gezisi için işe yarayabilecek bilgiler.

Çorlu Tarihi

Çorlu gezilecek yerler

Çorlu ve çevresinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda elde edilen buluntulardan, bölge tarihinin Tunç Çağı’na kadar uzandığı görülmüştür. Milattan önce 1000 yıllarında Frig, Yunan, İskit, Pers, Makedon, Roma ve Bizans gibi çeşitli medeniyetlerin egemenliği altına girmiştir. Ayrıca bölge zaman zaman Arap ordularının istilasına da uğramıştır. Burası bölgesinin yaşadığı her işgalden etkilenmiştir. Çorlu’nun kuruluşu ile ilgili net bir bilgi olmamakla birlikte Trak göçleri ile birlikte tarıma ve yerleşime açıldığı bilinmektedir.

Çorlu’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Çorlu Tekirdağ’ın en kalabalık ilçesidir ve bölgede gezilebilecek çok sayıda tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. İşte Tekirdağ Çorlu’ya yolu düşecekler için gezilmesi görülmesi gereken yerler:

Çorlu Kalesi

Tekirdağ gezilecek yerler

Köklü tarihi geçmişi ile Çorlu Kalesi, Çorlu gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Kalenin geçmişinin Orta Çağ’a kadar uzandığı ve Balkanlar ile Avrupa üzerinden Anadolu’ya ulaşma ihtimali olan saldırıları engellemek için yapıldığı bilinmektedir. Yapı günümüze ulaşana kadar birtakım deformasyonlar yaşamıştır ancak kale hala oldukça gezilip görülmeye değer bir yerdir. Kalenin günümüze ulaşan en sağlam bölümleri duvarları ve kapısı olmuştur. Kalenin doğu ve batısı dere yatakları ile çevrilmiştir ve konumu göz önünde bulundurulduğunda askerî açıdan ne kadar değerli bir yapı olduğu anlaşılmaktadır. 1993 senesinde Çorlu Kalesi, Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir. Şehir merkezinden yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunan kaleye hem özel araçlarla hem de ilçe merkezinden hareket eden toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

Gölbaşı Gençlik Parkı

Çorlu gezilecek yerler

Çorlu’nun Hürriyet Mahallesi sınırlarında bulunan Gölbaşı Gençlik Parkı ilçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Genellikle Tekirdağlıların hafta sonlarında, açık havada zaman geçirmek istediklerinde en çok geldiği yerlerden biridir. Hafta sonlarında burası oldukça kalabalık olabildiğinden mümkünse biraz erken gidilmesi ya da hafta içi bir günde gidilmesi daha uygun olacaktır. Burada piknik yapılabilecek oldukça büyük bir alan bulunmaktadır. Mangal yerleri bir hayli geniştir ve her mangal yerinin yanında ise çardaklar bulunmaktadır. Bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak veya kamp yapmak oldukça keyifli olacaktır. Çünkü parkın içerisinde tuvalet, çeşme, otopark, mescit, çocuk parkı ve market gibi olanaklar bulunmaktadır. Ayrıca parkın bulunduğu çevrede birçok restoran ve kafe de bulunmaktadır. Dilerseniz parkın bulunduğu çevrede de vakit geçirebilirsiniz. Gölbaşı Gençlik Parkı haftanın her günü ziyarete açıktır ve girişler ücretsizdir.

Çorlu Muhacir Evi

Çorlu gezilecek yerler

Çorlu gezilecek yerler içerisinde tarihi yerlerden biri de burasıdır. Muhacir Evi, Cemali Mahallesi sınırlarında ve ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araçlarıyla gidecek olanlar Salih Omurtak Caddesi üzerinden buraya kolaylıkla ulaşabilirler. “Tarihi Çorlu Evi” olarak da adlandırılan Muhacir Evi yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahiptir. Rum bir doktorun evi olan yapı, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. İçerisinde yöreye ait tarihi eşyalar, kıyafetler, fotoğraflar ve çeşitli belgeler sergilenmektedir. Pazartesi günleri ziyareti açıktır ve girişler ücretsizdir.

Heykel Meydanı

Çorlu gezilecek yerler

İlçede gezip görülebilecek bir diğer turistik mekan ise Heykel Meydanı’dır. Burası Çorlu’nun sembollerinden biridir ve ilçe merkezinde yer aldığından ulaşımı oldukça kolaydır. Çorlu halkının en eski buluşma ve sosyalleşme alanlarından olan Heykel Meydanı’nda büyük bir Atatürk heykeli bulunmaktadır. Ayrıca çevresinde yemek yenebilecek, alışveriş yapılabilecek çok sayıda yer de mevcuttur.

Çorlu Yeme İçme

Çorlu gezilecek yerler hakkında yeteri kadar bilgi verildikten sonra sırada yeme içme olanakları gelmektedir. Çorlu’da deneyebileceğiniz en popüler yöresel yemekler arasında; tarhana çorbası, Tekirdağ köftesi, kelle paça çorbası ve sini mantısı bulunmaktadır.

Çorlu Konaklama

İlçe Tekirdağ’ın sahil şeridinde bulunan ilçelerinden biri olmasa da yine de tarihi, turistik ve doğal güzelliklerin olduğu bir beldedir. İlçede konaklayabileceğiniz çok sayıda otel ve pansiyon gibi seçenekler mevcuttur.

Çorlu Ulaşım – Çorlu’ya Nasıl Gidilir?

İlçe şehir merkezinden yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca Çorlu; İstanbul‘a 115 km, Ankara‘ya 535 km ve İzmir‘e ise yaklaşık 400 km mesafede yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Çorlu gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gezi fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri