Gastronomi GezileriTekirdağ

Tekirdağ’ın En İyi Sokak Lezzetleri: Tekirdağ’ın Nesi Meşhur?

Tekirdağ Sokak Lezzetleri

Trakya mutfağı denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri Tekirdağ’dır. Tekirdağ yöresel yemeklere bakıldığında ise daha çok et ürünleri ve köftelerin ağırlıkta olduğu görülmektedir. Uzun bir dönem Rumeliler burada yaşamış ve et işleme kültürlerini Trakya topraklarına kazandırmıştır. Bunlara ek olarak Tekirdağ sokak lezzetleri de oldukça talep görmektedir. İşte Tekirdağ’ın nesi meşhur sorusu için Tekirdağ’ın en iyi sokak lezzetleri…

Satır Et

Tekirdağ sokak lezzetleri

Gelibolu, Keşan ve Tekirdağ yöresinde oldukça popüler bir lezzet olan satır et, uzun süre aklınızdan asla çıkaramayacağınız bir lezzettir. Satır et, bu yörede sıradan bir köfte olarak anılmaz çünkü hazırlanışı ve lezzeti itibariyle oldukça farklı nüanslar sahiptir. Yapımında kullanılan et, etin hazırlanışı, pişiriliş şekli gibi özel detaylara sahiptir. Kuzu etiyle hazırlanır ve etin 2 gün bekletilmiş olması önemlidir. Ayrıca hazırlanan et tel ızgaraya konulur ve meşe kömüründe pişirilir. Genellikle pilavlarla servis edilir ancak ayak üstü, hızlıca yiyebileceğiniz bir lezzettir.

Peynir Helvası

Tekirdağ sokak lezzetleri

Yörenin bir diğer önemli lezzeti ise peynir helvasıdır. Höşmerim olarak da adlandırılan bu tatlı hem Tekirdağ’da hem de Çanakkale’de oldukça meşhurdur. Genellikle Ezine peyniriyle hazırlanır ancak başka tuzsuz peynirlerle de hazırlanabilir. Tatlının yapılışında kullanılan malzemeler tuzsuz peynir, tereyağı, toz şeker, yumurta sarısı, un ve irmiktir. İsteğe bağlı olarak kaymak veya dondurmayla servis edilebilir. Tekirdağ’ın en ünlü pastanelerinde bu tatlının orijinal halini deneyebilirsiniz. Fiyat olarak ortalama düzeydedir.

Üzüm Turşusu

Tekirdağ sokak lezzetleri

Tekirdağ sokak lezzetleri arasında belki de en eski geçmişe sahip olanı üzüm turşusudur. Özellikle bağ bahçeleriyle meşhur Süleymanpaşa’da üzüm turşusu oldukça sevilen bir lezzettir. Tekirdağ’da hemen hemen her yemeğin özellikle de et yemeklerinin yanında üzüm turşusu servis edilir. Ayrıca diyet listelerinde de sıkça yer alır. Turşu yapımında beyaz ya da siyah üzüm kullanılabilir ve 10 dakikada hazırlanır. 15 gün kadar bekletildikten sonra sofralarda yerini alır. Oldukça sağlıklı bir besin olsa da fazla tüketilmesi hipertansiyonu olanlar için sakıncalı olabilmektedir. Siz de dilerseniz üzüm sirkesini evde yapabilir ya da Tekirdağ’a gitmişken deneyebilirsiniz.

Hardaliye

Tekirdağ sokak lezzetleri

Hem Tekirdağ’ın hem de Kırklareli’nin meşhur içeceklerinden olan hardaliye, siyah üzümle hazırlanan bir içecektir. Bağışıklık sistemini desteklemesiyle bilinen bu içecek özellikle Trakya yöresinde sık sık tüketilmektedir. Yalnızca 4 malzemenin bir araya getirilmesiyle hazırlanmaktadır. Hardaliyenin içeriğinde siyah üzüm, siyah hardal tohumu şeker ve tuz haricinde başka bir şey bulunmamaktadır. Kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Hardaliyeyi Tekirdağ’da hemen hemen her sokak başında bulabilirsiniz. Marketlerde, pastanelerde ve kafelerde bu lezzete ulaşabilir ya da dilerseniz evde kendiniz kolayca hazırlayabilirsiniz.

Kelle Paça Çorbası

Tekirdağ sokak lezzetleri

Hemen hemen herkesin bildiği ve oldukça popüler bir lezzet olan kelle paça çorbası, Tekirdağ sokak lezzetleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Tekirdağ’da bulunan tüm çorbacılarda, işkembecilerde ve lokantalarda bu çorbaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tam kıvamında ve gerçek usulle yapılmış bir kelle paça çorbası içmeden Tekirdağ’dan ayrılmamalısınız. Çorba içerisinde küçükbaş ya da büyükbaş kellesi, paça, işkembe, zeytinyağı, tereyağı, tuz, toz biber, sarımsak gibi malzemeler bulunmaktadır. Çok önemli bir kolajen kaynağıdır ve bağışıklık sistemi dostudur. Eğer ilk kez bu çorbayı deneyecekseniz alacağınız çorbanın içerisinde beyin ve dil eti bulunmamasını isteyebilirsiniz. Biraz farklı ve baskın bir tadı olduğundan herkese hitap etmemektedir.

Bu içeriğimizde Tekirdağ sokak lezzetleri hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gastronomi ve gezi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri