Gastronomi Gezileri

İstanbul’un Meşhur Yöresel Lezzetleri: En İyi 5 Tat Rehberi

İstanbul'un Meşhur Tatları

Megakent’in güzellikleri yanında yöresel lezzetleri de çok iyi diyerek sizleri İstanbul’un meşhur yöresel lezzetleri ile tanıştırıyoruz!

İstanbul’un Meşhur Yöresel Lezzetleri

Mimarisi, tarihi, coğrafyası ve doğal güzelliklerinin yanı sıra yemekleri ile de dikkat çeken İstanbul’un 5 yöresel yemeği:

1- Süleymaniye Kuru Fasulyesi
İstanbul’un meşhur yöresel lezzetleri içinde ismini Süleymaniye Külliyesi’nden almış olan Süleymaniye Kuru Fasulyesi’ni sayabiliriz. Suda bekletildiğinde şişmesi, erkenden pişmesi ve piştikten sonra kabuklarının çıkmamasıyla ünlü olan Süleymaniye Kuru Fasulyesi, İstanbul’un geleneksel yemeklerinin olmazsa olmazıdır. Karar verilmesi gerekilen tek şey; etsiz mi, etli mi ya da pilav üstü mü yenmek istendiğidir.

İstanbul'un Meşhur Yöresel Lezzetleri

2- Uykuluk 
İstanbul’un en meşhur yöresel yemeklerinden birisi olan Uykuluk, dana veya kuzunun gerdan, ciğer, yürek ve bağırsak gibi çeşitli yerlerinin çıkarılması ile yapılmakta olan bir yemektir. Bahar ayları olan Mart, Nisan ve Mayıs ayında yapılan Uykuluk, İstanbul’un gözde yöresel yemeklerindendir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Uykuluk, lezzeti ile büyük beğeni toplamaktadır. Bir çeşit sakatat olan Uykuluk, Sütlüce’de yenir. Zira Sütlüce Uykuluğu meşhurdur. Kansere karşı koruyucu bir özellik taşıyan Uykuluk, bağışıklık sistemini de korumaktadır.

İstanbul'un Meşhur Yöresel Lezzetleri

3- Kanlıca Yoğurdu
İstanbul’un en bilinen yöresel lezzetleri arasında önemli bir yere sahip olan Kanlıca Yoğurdu, 1893 yılında üretilmeye başlanmıştır. Kuşaktan kuşağa aktarılan ve günümüze dek gelen Kanlıca Yoğurdu, uzun yıllar boyunca lezzetini de korumuştur. İsmini Osmanlı İmparatorluğu zamanında geçen bir öyküden alan Kanlıca semtine ait olan Kanlıca Yoğurdu, tercihe göre pudra şekeri ile de tüketilmektedir.

Meşhur Kanlıca Yoğurdu ve Daha Nice Lezzetle İstanbul’u Tanıyın!

İstanbul'un Meşhur Yöresel Lezzetleri

4- İstanbul Pilavı
İstanbul’un meşhur yöresel lezzetleri arasında önemli bir yer tutan İstanbul Pilavı, kendine has bir pilav türü olarak kabul edilir. Osmanlı zamanında çok ünlü olan İstanbul Pilavı; düğün, bayram, cenaze ve doğum gibi önemli durumlarda ana yemek haline gelmişti. İstanbul’un günümüze dek önemini kaybetmeden gelen yöresel yemeklerinden olan İstanbul Pilavı, Osmanlı zamanında “Sultan Reşat Pilavı” gibi pilavı seven sultanların adıyla da anılmıştır.

İstanbul'un Meşhur Yöresel Lezzetleri

5- Tarihi Sultanahmet Köftesi
İstanbul’un meşhur yöresel lezzetleri içinde bulunan Tarihi Sultanahmet Köftesi’nin geçmişi 1920 yılına dayanmaktadır. Yapımı sırasında baharat kullanılmayan Sultanahmet Köftesi, ete az miktarda soğan, tuz ve ekmek eklenmesi ile yapılır. Mangal ateşinde pişmesi ile ünlenen Sultanahmet Köftesi, İstanbulluların vazgeçilmez bir yöresel yemeğidir. Sultanahmet Köftesi, İstanbul adıyla tanımlanmakta olan bir yöresel yemektir. Tercihe göre ekmek, turşu ve piyazla yenen Sultanahmet Köftesi, Türk mutfağına ait olan yemek kültürünü etkileyecek kadar ünlüdür.

İstanbul'un Meşhur Yöresel Lezzetleri

Ayrıca ilginizi çekebilir: İstanbul’un En İyi 10 Kamp Yeri Kamp Tatilcilerini Bekliyor

Daha fazla bilgi almak için, gezi planlarınızı yapmak için GeziLinki internet sitemizi takip etmeyi ve bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri