Gastronomi GezileriTekirdağ

Tekirdağ’da Ne Yenir? Tekirdağ’ın Yöresel Yemekleri

Tekirdağ’ın Meşhur Yemekleri

Trakya bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan Tekirdağ’ın mutfak kültürü oldukça gelişmiştir. Şehre özgü birçok özel lezzet bulunmaktadır. Tekirdağ’da ne yenir sorusu için verilebilecek çok sayıda yanıt vardır. Eğer Tekirdağ geziniz esnasında yörenin meşhur yemeklerinden denemek istiyorsanız içeriğimizden yardım alabilirsiniz. İşte Tekirdağ’ın yöresel yemekleri

Tekirdağ Köftesi

Tekirdagin-meshur-yemekleri

Trakya yöresinin en meşhur lezzetlerinden biri Tekirdağ köftesidir. Tekirdağ’a yolu düşecek olanlar için ise mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Akçaabat köftesi ile benzerdir ancak hem yapılış biçimiyle hem de kullanılan soslarla farklılık göstermektedir. İçerisinde yer alan acı sos, köfteye asıl lezzet veren husustur. Köftenin lezzetli olabilmesi için bol yağlı dana eti seçilir. Ayrıca köfte harcının içerisinde irmik, yumurta ve 2 dilim kadar ekmek de ilave edilir. Genellikle piyaz eşliğinde servis edilir. Tekirdağ’da hemen hemen her restoran ve kafede Tekirdağ köftesini bulabilirsiniz.

Cizleme

Tekirdağ’ın meşhur yemekleri

Görünüm itibariyle krepe benzese de aslında krepten oldukça farklıdır. Cizleme yapılırken krepte olduğu gibi hava baloncuklarının oluşması engellenmez. Hatta bu baloncukların daha fazla olması için çaba gösterilir. Cizlemede kullanılan malzemeler un, süt, kuru maya, yumurta ve sudan ibarettir. Cizleme yapımında püf nokta unun yavaş yavaş eklenmesidir. Un tamamen eklendikten sonra mayanın aktifleşmesini sağlamak için yavaş ve dairesel hareketlerle karıştırılır. Daha sonra homojen bir hal almasını ve dinlenmesini sağlamak için karışım 30 dk kadar bekletilir. Ardından harç bir kepçe yardımıyla tavaya dökülür ve göz göz olup kurumasını bekledikten sonra diğer tarafı çevrilir. 2 dakika kadar pişirilmesi yeterli görülmektedir. Genellikle incir reçeli ile birlikte tüketilmektedir. Kahvaltı salonlarında, kafelerde bulabilmek mümkündür.

Sini Mantısı

Tekirdağ’ın yöresel yemekleri

Tekirdağ’ın yöresel yemekleri arasında bir diğer meşhur lezzet sini mantısıdır. Sini mantısı alışıldık Kayseri mantılarından oldukça farklıdır. En büyük farkı ise tepsiye dizilmesi ve fırınlandıktan sonra üzerine yoğurt dökülmesidir. Sini mantısı için gerekli malzemeler un, yumurta, tuz, kıyma, maydanoz, yoğurt, sarımsak, tereyağı ve pul biberdir. Tıpkı normal mantı gibi hazırlanır ancak mantı taneleri biraz daha büyüktür. Fırın tepsisine nizami olarak dizilir ve önceden ısıtılmış olan 140 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar 20 dakika kadar pişirilir. Tepsiyi fırından aldıktan sonra mantıların üzerinde biraz sıcak su gezdirilir. Daha sonra sarımsaklı yoğurt dökülür ve servise sunulur. Her restoranda bulunmadığından ev yemekleri hazırlayan restoranlar tercih edilmelidir.

Damat Paçası

Tekirdağ’ın yöresel yemekleri

Tekirdağ’ın en özel lezzetlerinden bir diğeri ise damat paçasıdır. Tavuk suyu ile ıslatılmış olan yufkaların üzerine dil dil tavuk etleri ilave edilir. Fırında üzerlerinin iyice kızarmaları sağlanır ve ardından üzerine yoğurtlu sos gezdirilir. Bu yemek için gerekli malzemeler arasında yufka, tavuk göğsü eti, yoğurt, un, tereyağı ve çeşitli baharatlar gereklidir. Damat paçası Tekirdağ’da hemen hemen her evde pişen bu yemeği restoranlarda bulmak biraz zor olsa da evde kolaylıkla hazırlanabilir.

Zennik

Tekirdağ’ın yöresel yemekleri

Tekirdağ’ın yöresel yemekleri listesinin son sırasında zennik yer alıyor. Bu yemek balkan mutfağından Trakya yöresine kazandırılmıştır. Şehirde sini pidesi olarak da bilinen bu yemek içerisinde pırasa, nane, maydanoz ve dereotu gibi yeşillikler bulunmaktadır. Pırasalar ince ince doğranır ve zeytinyağı ile birlikte bir tavada sotelenir. Diğer malzemeler de eklenir ve yağlanmış fırın tepsisine dökülür. 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir ve ılınması beklendikten sonra servise sunulur. Kalorisi oldukça düşük, çok sağlıklı ve lezzetli bir yemektir.

Bu içeriğimizde Tekirdağ’ın yöresel yemekleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gastronomi ve gezi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri