Gastronomi Gezileri

Berry Hibiscus Nasıl Yapılır? Evde Pratik Şekilde Berry Hibiskus Yapımı

Berry Hibiscus Tarifi

Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında serinletici bir şeyler içmek isteyenler yalnızca birkaç malzemeyle pratik bir şekilde çok lezzetli bir içecek olan Berry Hibiscus yapabilirler. Yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesi ile birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı artar. Böyle durumlarda doğal olarak tüketilen su miktarı da artmaktadır. Ancak bazen daha lezzetli ve daha serinletici bir şeyler içmek istenebilir. İşte o içeceklerin başında son senelerde yaygınlaşan ve kahve zincirlerinde de bir hayli talep gören Berry Hibiscus gelir. Peki Berry Hibiscus nedir? Berry Hibiscus nasıl yapılır? İşte evde pratik şekilde Berry Hibiscus yapımı…

Berry Hibiscus Nedir?

Hibiscus ya da diğer bilinen isimleriyle; hatmi çiçeği, amber çiçeği, gülhatmi sağlıklı bir bitki çeşididir. Kökeni Afrika olan bu bitki Çin ve Tayland‘da daha yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Hibiscus ile çeşitli çaylar ve içecekler hazırlanabilmektedir. Yakut kırmızısı rengindeki tonuyla hem oldukça güzel bir görünüme hem de lezzetli bir tada sahiptir. Hibiscus; C vitamini, mineraller ve çeşitli antioksidanlar açısından zengin bir bitkidir. Özellikle hipertansiyon ve anksiyete gibi rahatsızlıkları olanlar için Hibiscus tam olarak bir şifa deposudur. Peki Berry Hibiscus içeceği nasıl yapılır?

Berry Hibiscus Yapımı

Berry Hibiscus nasıl yapılır

Bu içeceğin yapımı çeşitli şekillerde mümkündür. Damak tadınıza göre ya da elinizdeki malzemelere göre farklı şekillerde Berry Hibiscus içeceği hazırlayabilirsiniz. Ancak tüm tarifler için Hibiscus bitkisi gereklidir. Damak zevkinize göre çilek, dondurma, böğürtlen, yaban mersini ya da karadut gibi malzemeleri tercih edebilirsiniz. İşte o en basit ve en klasik haliyle Berry Hibiscus yapımı…

Berry Hibiscus İçin Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı kadar Hibiscus bitkisi
  • 6-7 tane böğürtlen
  • İki tatlı kaşığı kadar toz şeker (damak zevkinize göre artırıp azaltabilirsiniz)
  • Birkaç adet küçük kalıp buz
  • Bir su bardağından biraz eksik sıcak su

Tüm malzemeleri temin ettikten sonra Berry Hibiscus nasıl yapılır sorusu anlam kazanacaktır. Öncelikle içeceği hazırlayacağınız bardağa, bardak ölçüsü kadar su koyup suyu kaynatmalısınız. Ardından bir kâseye Hibiscus bitkisini ve toz şekeri almalısınız. O sırada kaynamış olan suyu kasedeki karışımın üzerine döküp 1-2 dakika karıştırmalısınız. Karıştırdıktan sonra yaklaşık 3-4 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Ardından bir kavanoza kalıp buzları koymalı ve demlenmiş olan Hibiscusu kavanoza bir süzgeç yardımıyla süzerek eklemelisiniz. Daha sonra böğürtlenleri kavanozun içerisine ekleyip kapağını kapatmalısınız. Kavanozu birkaç dakika çalkalayıp köpürmesini sağlamalısınız. O sırada böğürtlenler parçalanıp tanecikli bir yapıya kavuşacak ve tadı Hibiscus ile karışacaktır. Çalkalama işlemini tamamladıktan sonra bardağınıza birkaç adet buz ekleyerek karışımı bardağa alabilirsiniz. İşte Hibiscus yapımı bu kadar basittir.

Bu içeriğimizde Berry Hibiscus nasıl yapılır sorusunu yanıtlamış olduk. Buna benzer içerikler ve daha fazlası için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri