Gastronomi GezileriGezi Magazinİstanbul

İstanbul’un En İyi Balık Restoranları: İstanbul’da Balık Nerede Yenir?

İstanbul'un En İyi Balıkçıları

İstanbul’un günümüzdeki lük semtlerinin birçoğu 1800’lü yılların sonuna dek birer balıkçı köyüydü. Balıkçılık ise Antik Yunan, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu dönemleri boyunca şehrin en önemli geçim kaynakları arasındaydı. Günümüzde bu gelenek hala devam etmekle birlikte çok daha gelişmiştir. Bu içeriğimizde İstanbul’da lezzetli ve taze balıklar yemek isteyenler için balık restoranları önerilmiştir. İşte İstanbul’un en iyi balık restoranları:

Avrupa Yakası’nın En İyi Balık Restoranları

Sur Balık – Bebek

İstanbul’un en iyi balık restoranları

İstanbul’da balık nerede yenir denilince akla ilk gelen mekanlardan biri şüphesiz Sur Balık’tır. Burası Eski Abrakadabra’nın tarihi köşküdür. İstanbul’un kalbi sayılacak bir noktada lezzetli deniz ürünleri ve mezeler denemek, uzun uzun keyif yapmak isteyenler için kesinlikle doğru bir tercih olacaktır. Burada İstanbul’un en iyi lakerdalarını deneyebilirsiniz. Bununla birlikte uskumru marin de oldukça lezzetlidir. Soğuk mezelerden ise enginar favayı deneyebilirsiniz. Fiyat olarak ortalamanın üzerinde bir mekan olsa da beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

Adres: Bebek, Arnavutköy Cad. No:52 / Tel: 0212 257 2740

Balıkçı Kahraman – Rumeli Kavağı

1996 senesinden beri Sarıyer Rumeli Kavak’ta hizmet veren Balıkçı Kahraman’da Karadeniz mutfağının birçok önemli lezzetine ulaşabilirsiniz. Kendine özgü pişirme ve sunum teknikleriyle dikkat çeken mekanın tandır ateşinde pişirilen kalkan balığı, domates salatası ve mezeleri oldukça popülerdir. Ünlü gurme Vedat Milör’ün de favori mekanlarından olan Balıkçı Kahraman’ı alternatifleriniz arasında bulundurabilirsiniz.

Adres: Rumeli Kavağı, İskele Cad. No:15 Sarıyer / Tel: 0212 242 6447

Rumelihisarı İskele – Rumeli Hisarı

İstanbul’un en iyi balık restoranları

İstanbul’un en iyi balık restoranları arasında gösterilen bir diğer mekan ise Rumelihisarı İskele’dir. Eşsiz boğaz manzarasına karşı keyifli bir akşam yemeği için tercih edebileceğiniz bir mekandır. Eski Rumelihisarı Vapur İskelesi binasında yer alan restoran denize sıfır bir konumda yer alır ve İstanbulluların favori balıkçıları arasındadır.

Adres: Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cad. No:1, Sarıyer / Tel: 0212 263 2997

Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin – Beyoğlu

Burası Karaköy’de 100 yıla yakın bir süredir hizmet veren, İstanbul’un en eski balık restoranları arasındadır. 1923’ten beri Grifin Han’ın girişinde hizmet vermektedir. Ünü yalnızca İstanbul ve Türkiye ile kalmadı; The New York Times’dan Herald Tribune’a kadar birçok Alman ve Japon medyasının bülteninde yer aldı. İstanbul’un en lezzetli ve en taze balıkları için Grifin doğru bir tercih olabilir.

Adres: Tersane Caddesi, Kürekçiler Kapısı Sok. No: 45, Beyoğlu / Tel: 0212 243 4080

Eski Yer – Yeniköy

İstanbul’un en iyi balık restoranları

Kendine has mezeleri ve balıklarıyla Bodrum’un en lezzetli balıklarını pişiren Eski Yer; İstanbul’da Yalıkavak ve Yeniköy gibi şubeleriyle hizmet vermektedir. Son şubesi olan Yeniköy’de Ege’nin en lezzetli balıklarını deneyebilir ya da daha farklı lezzetler için; şevketi bostan, cevizli kabak, kalamar ızgara, atom patates, etli yaprak sarma, karides mantı deneyebilirsiniz.

Adres: Yeniköy Mah. Köybaşı Cad. No: 58, Sarıyer / 0533 659 2496

Anadolu Yakası’nın En İyi Balık Restoranları

Uskumru – Beykoz

İstanbul’un en iyi balık restoranları

Boğaz’ın huzur dolu ortamında lezzetli ve taze deniz mahsulleri denemek isteyenlerin tercihi Uskumru olabilir. Beykoz’da bir yalıda yer alan mekan boğazla adeta bütünleşmiş gibidir. Boğaz’ın muhteşem manzarasına karşı çeşitli deniz mahsullerini tadabilirsiniz. Avrupa Yakası’ndan gidecek olanlar trafiğe girmeden tekne ile restorana gidebilir. Haftanın her günü, her saat başında Rumeli Hisarı’ndan tekneler Uskumru’ya ulaşım sağlamaktadır.

Adres: Anadolu Hisarı, Körfez Cad. No:55, Beykoz / Tel: 0216 460 1000

Calipso Fish – Küçükyalı

İstanbul’un en iyi balık restoranları arasında yer alan bir diğer mekan ise Küçükyalı Sahili’nde yer alan Calipso Fish adlı mekandır. Gizli bir bahçede konumlanmış olan Calipso Fish’te lezzetli Ege balıklarını deneyebilirsiniz. Adalar manzarasına karşı yeni tatlar denemek isteyenler için güzel bir tercih olacaktır. Sıcak ve soğuk mezeler, ara sıcaklar, olta balıkçılarından seçilen taze balıklar, özel Ege otlarıyla hazırlanmış yemekler ve tandır ateşinde pişirilmiş balıklarıyla Calipso Fish gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz balıkçılar arasındadır.

Adres: Turgut Özal Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi No: 2 Küçükyalı / Tel: 0216 489 2858

Cha Cha Balık – Üsküdar

İstanbul’un en iyi balık restoranları

Denize sıfır bir konumda bulunan Cha Cha Balık, boğaz manzarasına karşı lezzetli balıklar tadabileceğini özel bir mekandır. İstanbul’a gelen misafirlerinizi ağırlamak ya da sevdiklerinizle özel bir günü kutlamak için tercih edebileceğiniz bir ortama sahiptir. Soslu salata yatağında sardalya, lakerda deneyebilir ya da farklı bir lezzet tatmak istiyorsanız kabak çiçeği dolması tercih edebilirsiniz.

Adres: Çengelköy, Kuleli Cad. No: 47, Üsküdar / Tel: 0216 321 0362

İsmet Baba – Üsküdar

Üsküdar’da lezzetli deniz mahsulleri deneyebileceğiniz bir diğer mekan da İsmet Baba’dır. Dostlarınızla samimi bir ortamda keyifli bir akşam yemeği için tercih edilebilir. Burası aynı zamanda İstanbul’un en eki 100 tarihi lokantasından biridir. 1988 senesinde Kumkapılı Ogün Bey tarafından açılmıştır. Geniş bir menüsü olan mekanın ara sıcakları ve mezeleri de oldukça başarılıdır.

Adres: Kuzguncuk, Kuzguncuk Çarşı Cad. No: 1, Üsküdar / Tel: 0216 553 1232

Ouza Roof Restaurant – Kalamış

İstanbul’un en iyi balık restoranları

İstanbul’un en iyi balık restoranları listemizin son sırasında marinada yer alan Ouza Roof Restaurant yer almaktadır. Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’in terasında hizmet veren restoran Akdeniz mutfağından lezzetli yemekler sunuyor. Ayrıca Yunanistan’ın geleneksel içeceklerinden olan Ouzo da burada popülerdir. Türk ve dünya mutfağının harmanlandığı bu mekanda coğrafi işaretli ürünleri deneyebilirsiniz.

Adres: Fener Kalamış Caddesi, No 38, Kalamış / Tel: 0216 400 0030

Bu içeriğimizde İstanbul’da balık nerede yenir sorusu yanıtlanmıştır. Siz de İstanbul’da lezzetli bir balıkçı arıyorsanız içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

  • Buna benzer daha birçok gastronomi, gezi veya tatil içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. 

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri