İstanbulKaravan Tatilleri

Karavan Kampı İçin En İyi Yerler: Balaban Köyü Terkos Gölü

Balaban Köyü’nde Karavan Kampı

İstanbul’un henüz yeni keşfedilmekte olan kamp alanlarından birisi Balaban Köyü’dür. Balaban Köyü’nde yer alan Terkos Köyü ya da bir diğer bilinen adıyla Durusu kamp alanına ayrı bir güzellik katmış durumdadır. İstanbul veya çevresinde yaşayanların günübirlik bir şekilde çok kolay ulaşabilecekleri bir konumda yer almaktadır. Hafta sonlarında veya tatil, bayram günlerinde karavan kampı için en iyi yerler arayışındaysanız tercihiniz Terkos Gölü olabilir. Peki Balaban Köyü Terkos Gölü nerede yer alır? Karavan kampı için olanaklar nelerdir? Tüm bu soruların yanıtı ve daha fazlası Balaban Köyü’nde karavan kampı içeriğimizde…

Balaban Köyü’nde Karavan Kampı

Kamp severlerin büyük bir bölümünün ideal bir kamp alanı algısı sessiz ve huzurlu olmasıdır. Eğer siz de şehrin karmaşasından uzak, tamamen doğayla baş başa bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız Balaban Köyü’nü tercih edebilirsiniz. Burası kamp olanakları açısından kıt sayılabilecek bir yerdir fakat sessiz ve ıssız bir ortamı vardır. Kafa dinlemek isteyenlerin, haftanın yorgunluğunu üzerinden atmak isteyenlerin arayıp da bulamayacağı yerler arasındadır.

karavan kampı için en iyi yerler

Balaban Köyü’nde kamp yapmak isteyenler burada neredeyse hiçbir imkanın bulunmadığını bilerek gelmelidir. Çöp kutuları, oturma alanları, tuvalet – duş, büfe, elektrik ve su gibi olanakların hiçbiri burada mevcut değildir. Bölgeye gelenler burada tamamen kendi imkanlarıyla piknik ve kamp yapmaktadır. Bu sebeple Balaban Köyü Durusu Gölü’nde karavan kampı ya da çadır kampı yapmayı düşünenler tüm ihtiyaçlarını yanında getirmelidir. İhtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler köy içerisinde ya da ilçe merkezi Arnavutköy’de de bulunabilmektedir.

Terkos Gölü Özellikleri

Karavan kampı için en iyi yerler arasında bulunan Terkos (Durusu) Gölü çok güzel bir görünüme sahiptir. İstanbul’un Arnavutköy ile Çatalca ilçeleri arasında yer almaktadır. Birçok insan Durusu olarak da bilmektedir. Karadeniz Bölgesi’nin koylarından biridir ve zamanla denizdeki dalgaların biriktirmiş olduğu kumlar sayesinden denizden ayrılmıştır ve de bu halini almıştır.

karavan kampı için en iyi yerler

Göl suyunun çok az tuzlu olduğu ve derinliğinin ise 4 buçuk metre civarında olduğu bilinmektedir. Genişliği 5 kilometreyi bulan gölün uzunluğu ise 12 km dolaylarındadır. Kamp ve piknik faaliyetleri için gölün çevresi daha çok tercih edilmektedir. Çünkü hem manzara bakımından hem de sessizlik yönünden çok güzel bir noktadır. İstanbulluların şehirden kaçış noktaları arasında belki de en az bilinenlerden biri Durusu Gölü’dür.

Burada kamp veya piknik yapmak tamamen ücretsizdir. Alana ücretsiz bir şekilde girebilir, olanaklarınız el verdiği sürece dilediğiniz kadar kamp yapabilirsiniz. Eğer daha kalabalık ve temel imkanlara yakın bir bölgede kamp – piknik yapmak isterseniz Balaban Köyü’ne gidebilirsiniz. Köy içerisinde daha güvenli ve olanaklar bakımından zengin kamp ve piknik alanları bulabilmek mümkündür.

karavan kampı için en iyi yerler

Bölgede ateş yakıp yakılmama durumu da merak edilen konular arasındadır. Burada ateş yakacakların yerde ateş yakıp doğaya zarar vermemesi gerekiyor. Böyle bir durumda mini tüplü ocaklar ya da yerden yüksek kamp ocaklarının tercih edilmesi gerekecektir. Aksi halde Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından idari yaptırıma maruz bırakılabilirsiniz.

Balaban Köyü Terkos Gölü Nerede?

karavan kampı için en iyi yerler

Kamp yapılacak en iyi yerler arasında Terkos Gölü İstanbul şehir merkezine yaklaşık 85 km uzaklıkta yer alır. Arnavutköy ilçesinde yer alan bu göl ilçe merkezine ise 35 km uzaklıktadır. Araçla yolculuklar 45 dakika kadar sürecektir. Toplu taşımalar ile buraya ulaşım sağlamak mümkün değildir.

Bu içeriğimizde karavan kampı için en iyi yerler arasında Balaban Köyü Durusu Gölü hakkında bilgiler verilmiştir.  Durusu Gölü gezisi hakkında daha detaylı bilgi için YouTube kanalımızda yer alan aşağıdaki video içeriğini de izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri