ÇocukİstanbulKeşfet

İSADEM Nedir? Ücretsiz İSADEM Hizmetleri – İSADEM Etkinlikleri

İSADEM Merkezleri Nerede? İSADEM Nerelerde Var ?

İSADEM, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir. Peki, İSADEM nedir? Ücretsiz İSADEM hizmetleri ve etkinlikleri nelerdir? İSADEM yani İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, ikamet edilen ilçe sınırlarındaki her yaş grubundan bireye; ruh ve beden sağlıklarının korunması, yaşam koşullarının iyileştirilip geliştirilmesi konusunda eğitim ve danışmanlık hizmeti sunan bir kurumdur. İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi), sağlığın korunup gelişmesi konusunda savunuculuk yaklaşımına 2013 senesinde İSADEM kuruluşuyla aktif destek sağlamayı hedeflemiştir.

İSADEM Amaçları

İçeriğimizin başında İSADEM kuruluşunun genel itibariyle amacından söz edilse de kuruluşun daha birçok amacı vardır. Bu amaçlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

  • Bireylerin sağlıklı ve belirli bir yaşam standardı düzeyinde yaşamlarını sürdürebilmelerini desteklemek,
  • Aileyi oluşturan bireylerin fonksiyonelliğini güçlendirerek yaşam kalitesinin artırılmasına destek olmak,
  • Hem çocuklar hem de gençler için daha güvenli, daha keyifli ve gelişimlerine katkı sağlayacak bir ortam sunmak,
  • Bireyleri; haklarının bilincinde, özgüvenli, kendilerine ve çevresindekilere karşı sorumlu, analitik ve eleştirel bireyler olma yolunda desteklemek,
  • Kadına yönelik şiddetin önlenmesi,
  • Kadınların ve çocukların toplum düzeyinde daha güçlü bir konuma getirilmesini desteklemek,
  • Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi.

İSADEM’in belli başlı amaçları bu şekildedir. Bu amaçlar için hedef gruplar ise ikiye ayrılmış durumdadır. İlk grup 0-18 yaş arası çocuk ve ergenlerden oluşurken; ikinci grup 18 yaş ve üzerindeki yetişkinleri kapsamaktadır.

Ücretsiz İSADEM Hizmetleri

İSADEM Nedir?

İSADEM nedir sorusuyla birlikte kuruluşun amaçları hakkında da bilgiler verildikten sonra İSADEM hizmetlerinden söz etmek yerinde olacaktır. Bu başlık kapsamında kuruluşun ücretsiz olarak sunduğu hizmetler sıralanmıştır.

Tespit Hizmeti

Ücretsiz İSADEM hizmetleri olarak tespit hizmeti, anket çalışmasıyla yürütülmektedir. Merkezin bulunduğu ilçede yaşayan hane halkına belirli ziyaretler gerçekleştirilir ve hane halkının sosyal – sağlık durumlarını ölçmeye yönelik anketler uygulanır. Bu sayede hane halkının ihtiyaçları belirlenerek kayıt altına alınır ve İSADEM merkezleri sunulacak hizmetlerin tespitini yapar.

Tarama Hizmeti

Kişisel ihtiyaçların ve uygun eğitim desteğinin tespiti için ölçeklerin uygulanması tarama hizmeti kapsamındadır. Bu süreçte bireylerle görüşmeler gerçekleştirilip eğitimlerin ve etkinliklerin içeriği belirlenir. Bu aşamada 0-6 yaşa grubuna; kişisel ve sosyal, dil ve motor becerilerinin değerlendirilmesi, ruhsal ve davranışsal sorunlarının belirlenmesi amacıyla çocuk gelişim testleri uygulanmaktadır. 18 yaş ve üzeri için uygulanan tarama hizmetinde ise bireylerin ruh ve beden sağlığı hususundaki risk faktörleri belirlenir.

Grup Eğitimleri ve Atölye Çalışmaları

Tarama ve tespit süreçlerinden sonra ortak gereksinimleri olan en az 3 ve en fazla 20 kişilik gruplara belirlenen hedefler doğrultusunda eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler; sağlık eğitimleri, sağlıklı beslenme eğitimleri, psikososyal eğitimler, çocuk eğitimleri ve etkinlikleri şeklinde olabilmektedir. Rahatsızlıklardan korunma, sağlıklı yaşam ve beslenme, ruhsal sorunlarla baş etme ve güçlenme, çocukların her açıdan gelişimini destekleme, davranış sorunları ile baş etme ve beceri kazandırılması, kadın sağlığı, toplumsal cinsiyet eşitliği ve cinsiyet odaklı şiddeti önleme, çocukları ihmal ve istismardan koruma gibi birçok kapsamda eğitimler verilebilmektedir.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretsiz İSADEM hizmetleri kapsamında verilen danışmanlık hizmeti; bireyin bizzat kendi talebiyle olabileceği gibi uzmanın önerisi ile de merkezde ya da evde gerçekleştirilen bir hizmet kalemidir. Risk taraması neticesinde uzman görüşü doğrultusunda belirlenen ihtiyaçlara yönelik görüşmeler gerçekleştirilmektedir. Danışmanlık hizmetleri kapsamında; psikolojik danışmanlık, aile danışmanlığı, pedagojik danışmanlık, sağlık danışmanlığı, beslenme danışmanlığı, sosyal danışmanlık, evde psikososyal danışmanlık hizmeti sunulabilmektedir.

Kültür Sanat Etkinlikleri – Oyunlar

Farklı yaş gruplarına yönelik uygun tiyatro ve film gösterileri, müze ziyaretleri, yarışmalar, kutu oyunları, drama ve etkinlikler ücretsiz şekilde İSADEM tarafından sunulmaktadır.

İSADEM Nerede? İSADEM Merkezleri

İstanbul’un neredeyse her ilçesinde bulunan İSADEM merkezleri; Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Çekmeköy, Başakşehir, Esenler, Esenyurt, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kartal, Küçükçekmece, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyl, Sultangazi, Ümraniye, Üsküdar (Çengelköy) ve Zeytinburnu’nda yer almaktadır. İSADEM ilçe merkezlerindeki seminer programlarına ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

İSADEM İletişim

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı – Ataköy 7, 8, 9, 10. Kısım Mahallesi Mimar Basri Mete Sokak (Airport AVM Arkası), Bakırköy / İstanbul. Telefon: 0212 449 93 22

Bu içeriğimizde İSADEM nedir, ücretsiz İSADEM hizmetleri ve etkinlikleri hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içeriği için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri