İstanbulPlaj Önerileri

İstanbul’da Denize Girilecek Yerler: Çilingoz Plajı

İstanbul'da Bulunan En Güzel Plajlar

Yazlıkları valize doldurup İstanbul’un en sakin köşesinde ılık ve berrak denizin tadını çıkarmaya ne dersiniz? İşte Çilingoz Plajı ile ilgili tüm detaylar.

Çilingoz Plajı Hakkında

Çilingoz Plajı, Çilingoz Tabiat Parkı içerisindedir. İstanbul içindeki gizli bir cennettir. Plajı, ormanı ve piknik alanları ile şehrin trafiğinden ve stresinden kaçmak isteyenlerin ender seçeneklerinden birisidir. Şehirden uzaklaşmadan tatilinizi Çilingoz Plajı ile taçlandırabilirsiniz.

çilingöz plajı
çilingöz plajı

Çilingoz’un 80 metre uzunluğundaki plajı ince kumludur. Ayrıca, Çilingoz Tabiat Parkı 2005 yılında yaban sahası ilan edilmiştir. Bu nedenle bölgede av yasağı bulunmaktadır. Bölgede birçok farklı ağaç türü ve dere kenarında zengin bitki örtüsü bulunmaktadır.

Çilingoz Plajı Nerede, Nasıl Ulaşılır?

Çilingoz, İstanbul’un Çatalca ilçesine bağlıdır. Çilingoz Plajı, Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Çatalca ilçesine 65 kilometre mesafede bulunan Çilingoz’e E5 veya Tem otoyolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Çatalca girişinden itibaren Çilingoz Tabiat Parkı tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Ancak, toplu taşıma imkanı olmadığını belirtmeliyiz.

Çilingoz Plajında Yapabileceğiniz Aktiviteler

Haftasonu kaçamağı olarak denize girmek ve güneşlenmek isterseniz Çilingoz Plajları tam size göre! Ancak oldukça dalgalı ve akıntılı olduğunu belirtmeliyiz. Kayaların arasında kalan ve küçük bir havuz gibi görünen Akvaryum adında bir yer de mevcuttur. Burası dalgalardan etkilenmediğinden burada yüzmeyi tercih edebilirsiniz. Merdiven basamaklarına dönüşerek yükselen doğal bir kayalıktan denize atlamanın doyumsuz zevkini Akvaryum’da çıkarabilirsiniz.

Denizin keyfini çıkardıktan sonra sıra piknik yapmakta. Çilingoz’da piknik alanları oldukça fazladır.

Çilingoz Plajı‘nın yanında Çilingoz Deresi yer alır. Sazlıkların bulunduğu bu alanda balık tutmayı sevenler Sazan ve Kefal avlayabilirler.

Mavi ile yeşilin bir arada bulunduğu bölgede çokça orman ve Trekking parkuru vardır. Çilingoz’a geldiğinizde bu parkurlarda Trekking de yapabilirsiniz.

Çilingoz’da yapabileceğiniz en güzel aktiviteler arasında kamp yapmak yer almaktadır. Çadır kurabileceğiniz gibi karavanla da konaklayabilirsiniz.

Çilingoz’a gelmişken ne yenir diye soracak olursanız ne yemek isterseniz yanınızda getirebileceğinizi söyleyebiliriz. Burada mangal yakmak yasak olmadığından keyfini çıkarabilirsiniz. Bölgede her zaman taze tatlı su balığı ve deniz balığı bulmanız da mümkün.

Çilingoz Plajı’nda Konaklama

Günübirlik bir ziyaretten ziyade konaklamayı tercih ediyorsanız burada çok fazla konaklama alternatifi bulunmadığını belirtelim. Kendi çadırınızı getirerek Çilingoz’da kamp yapabilirsiniz ancak çadır kiralama seçeneği bulunmamaktadır.

çilingöz plajı
çilingöz plajı

İlginizi çekebilir Şehrin Gürültüsünden Uzakta Tatil: Gökçetepe Plajı

Çilingoz Plajı ziyaretinizde Bungalov evlerde kalabilir miyim diye düşünebilirsiniz. Bungalovlar bir derneğin özel mülküdür. Kiralanması yasak olan bu evleri yalnızca misafir olarak dernek üyesi ile birlikte giriş yapabilirseniz kullanabilirsiniz. Gezilinki Youtube kanalını ziyaret ettiniz mi? 

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri