ArtvinKaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Artvin Müze Rehberi: Müzeler ve Tarihi Yerler

Artvin'de Tarihi Yerler

Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Artvin şehri, Gürcistan ile sınırdır. Doğusunda Ardahan, güneyinde Erzurum ve batısında Rize şehri yer almaktadır. Hem coğrafik hem de kültürel özellikleri ile Anadolu’nun birçok bölgesinden farklıdır. Şehirde çok sayıda milli park bulunmaktadır. Özellikle de Şavşat ve Borçka ilçeleri bu bakımdan zengindir. Bununla birlikte şehrin kendine özgü bir tarihi dokusunun olduğunu söylemek de mümkündür. Ancak toprak yapısının elverişsiz olması ve de bilim ve araştırma merkezlerine uzak olması sebebiyle şehirde bilimsel yönden arkeolojik çalışmalar tam anlamıyla yapılamamıştır. Bu sebeple de şehirde az sayıda müze yer almaktadır. Fakat gezilip görülebilecek çok sayıda tarihi yapıyı barındırmaktadır. Bu içeriğimizde de Artvin müze rehberi kapsamında; müzeler, tarihi yapılar ve çeşitli anıtlar hakkında bilgiler sunulmuştur. Siz de Artvin’i tarihi açıdan tanımak, kültürüne yakından tanıklık etmek istiyorsanız içeriğimizde bulunan yerleri Artvin ziyaretiniz esnasında gezip görebilirsiniz.

Artvin Tarihi Yerler

Hopa Kültür Evi ve Müzesi

Hopa Kultur Evi ve Muzesi

Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Hopa Kültür Evi ve Müzesi, tarihi bir konak içerisindedir. Müze içerisinde bulunan eserlerin büyük bir kısmı 20. yüzyılın başları ile tarihlenmektedir. Konak yöresel bir mimariye sahiptir. Ancak kısa bir süre önce Hopa Belediyesi tarafından restore edilmiş, kültür evi ve müzeye dönüştürülmüştür. Konak, 3 katlı bir yapıdan oluşmuştur. İçerisinde 2 binin üzerinde eserler sergilenmektedir. Hopa’yı ve Artvin’i daha yakından tanımak, tarihini anlamak için bu müze ziyaret edilebilir.

Hopa Eski Evler

Yine Hopa ilçesinde yer alan Eski Evler, Artvin tarihi açısından önemli olarak kabul edilen yapılar arasındadır. Mimarisi ile ön plana çıkan bu evlere genellikle yabancı turistler büyük bir ilgi göstermektedir. İlçe merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan evlerin kültürel ve mimari yapısı, Artvin’in geleneksel kültürünü ve yaşam biçimini tutarlı bir biçimde yansıtmaktadır. Evlerin büyük bir bölümü tek katlıdır. Sakin ve huzurlu bir köy yaşamının önemli bir temsili olarak görülür. Eski Evler için herhangi bir giriş kısıtlaması ya da giriş ücreti bulunmamaktadır. Hopa’ya olan ziyaretinizin küçük bir zaman dilimini burası için kullanabilirsiniz.

Ardanuç Kültür Evi

Artvin Ardanuc Kultur Evi

Artvin müze rehberi kapsamında sayılabilecek yapılardan biri de Ardanuç Kültür Evi’dir. Artvin gezisi sırasında tarihi ve kültürel öneme sahip bir gezi rotası arayanlar için kesinlikle uygun bir alternatif olacaktır. Artvin’in turistik mahallelerinden olan Adakale Mahallesi sınırlarında bulunan bu kültür evi, 2015 yılında ziyarete açılmıştır. Ardanuç için oldukça yeni bir turizm noktası olan bu kültür evi, tarih bir konak içerisinde yer almaktadır. Kültür evinde Artvin ve çevresinin kültür ve yaşam tarzına ışık tutacak eserler sergilenmektedir.

Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi

Dikyamac Koyu Yasam Tarzi Muzesi

Artvin’in ilk müzesi Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi, Arhavi ilçesinde Dikyamaç Köyü’nde yer alan ve etnografik eserlerin sergilendiği bir müzedir. Dikyamaç Köyü’nden ve çevresindeki köylerden, köy ve kırsal yaşamı temsil ettiği düşünülen eserler, araç gereçler, el sanatları sergileri, giysiler, fotoğraflar sergilenmektedir. Müzede, hem yörenin kültürüne hem de insanlarının yaşayış biçimine daha yakından tanıklık edebilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Artvin turizmi için önemli bir yapı olduğu kabul edilen Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi hem yerli hem de yabancı turistler için son dönemlerde uğrak yerlerden biri haline gelmiştir. Kurulduğu günden bugüne dek büyük bir ilgiyle karşılanmış ve kısa sürede şehrin gözde mekanlarından biri haline gelmiş bu müze, ilçe merkezinden yalnızca 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Müzeye girişler ücretsizdir.

Atatepe

Atatepe

Artvin müze rehberi kapsamında son sırada verilebilecek önerilerden biri de Atatepe’dir. Burası, Artvin şehrinin en turistik bölgelerinden biri olarak gösterilmektedir. Müze statüsünde olmasa da tarihi bir yapıdır. Atatepe içerisinde, Türkiye’nin en büyük Atatürk heykeli yer almaktadır. Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan fakat yasal problemler nedeniyle yaklaşık 5 yıl boyunca kullanılamayan Atatepe, 2017 yılında Artvin Belediyesi’nin çalışmaları ile tekrar turizme kazandırılmıştır. Atatepe’de yer alan Atatürk heykeli; 10 ton bakı ve 40 ton çelik kullanılarak inşa edilmiştir. Heykel, Büyük Önder’in Büyük Taarruz Zaferi öncesindeki “Kocatepe Duruşu”nu simgelemektedir. Atatepe, oldukça geniş bir alana yayılım göstermiş sosyal bir tesistir. Burası; doğa içerisinde vakit geçirebileceğiniz, dinlenebileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz, bir şeyler yiyip içebileceğiniz ve aynı zamanda birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bir alandır.

Bu içeriğimizde Artvin’in gezilip görülebilecek müzeleri, tarihi yerleri sıralanmıştır. Siz de Artvin’i bir de tarihi yönden tanımak ve keşfetmek istiyorsanız içeriğimizde yer alan yerleri gezip görebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içeriği için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri