ArtvinKaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Artvin’de Gezilecek Yerler: Artvin’de Neler Yapılır?

Artvin Gezi Rehberi

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde en doğu uçta yer alan Artvin şehri, gezilip görülecek yerler bakımından ziyaretçilerine birçok gezi rotası sunmaktadır. Özellikle Karadeniz Bölgesi’ni baştan sona keşfetmek, bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerine tanıklık etmek isteyenler için Artvin kesinlikle görülebilecek ilk şehirlerden biridir. Şehirde Karadeniz ikliminin tipik özellikleri görülmektedir. Yıl boyu yağış alır, kışları ılıktır. Bu içeriğimizde de Artvin’de gezilecek yerler nerelerdir, Artvin’de ne yapılır gibi sorulara yanıt bulunmuştur. İşte GeziLinki okurlarına özel detaylı Artvin gezi rehberi:

Artvin Gezilecek ve Görülecek Yerler

Karçal Dağları

Türkiye’nin kuzeydoğu ucunda yer alan Karçal Dağları, ihtişamlı bir dağ zinciridir. Burası, Borçka ve Şavşat ilçelerini birbirinden ayırmaktadır. Dağın bir ucu Çoruh Vadisi, Berta Vadisi hatta Gürcistan sınırına kadar uzanmaktadır. Doruk noktası 3428 metredir. Artvin şehir merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıktadır. Buzul göllerin yer aldığı dağlar özellikle trekking severlerin en çok tercih ettiği rotalar arasındadır. Bazı kaynaklarda bu dağın adı Karçal olarak da geçmektedir.

Artvin’de Gezilecek Yerler

Gürcistan sınırında yer alan Karçal Dağları, biyolojik çeşitlilik bakımından ülkemizin en değerli yerleri arasında gösterilmektedir. Doğu Karadeniz’in karışık yapraklı orman örtüsünün en nadide örnekleri buradadır. Ayrıca dağların ani yükseklik değişimleri sebebiyle ekosistem çeşitliği görülmektedir. Bitki coğrafyası açısından incelendiğinde Karçal Dağları, Avrupa – Sibirya Floristik Bölgesi’nin “Kolşik” bölümünde yer almaktadır. Ayrıca Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından burası küresel düzeyde korunmadan öncelikli 200 ekolojik bölgeden bir tanesidir. Burada doğa içerisinde yapılabilecek birçok aktivite yapılabilmektedir. Trekking, tırmanış, kamp, piknik gibi faaliyetler için Artvin’deki rotalardan biri olabilir.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Artvin’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’in eşsiz güzellikleri içerisinde görülmeye değer yerlerden bir diğeri de Borçka Karagöl Tabiat Parkı’dır. Tabiat parkı, ziyaretçileri için birçok aktivite ve gezi olanağı sunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin yemyeşil yerlerinden ve dünyanın da en güzel göllerinden biri olarak kabul edilen Borçka Karagöl, Klaskur Yaylası yakınlarında bir heyelan nedeniyle oluşmuştur. 2002 senesinde, Bakanlar Kurulu kararıyla tabiat parkı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Artvin’de ne yapılır sorusu için Karagöl Tabiat Parkı’nı gezmek güzel bir seçenek olabilir. Tabiat parkı yaklaşık 370 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Göl ve çevresi ise 5 hektarlık bir alana sahiptir. Doğa tutkunlarının Karadeniz’de ilk tercih ettiği yerler içerisindedir. Gölün üzerinde bulunan yürüyüş platformuna çıkarak doğayı ve gölü daha yakından, muhteşem bir manzarayla seyredebilirsiniz. Borçka Karagöl’de çadır kampı yapabilir, sandal kiralayarak gölde geziye çıkabilir, trekking rotalarında yürüyüş yapabilir, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Göl ve çevresinde karavan ya da çadırla konaklama yapabileceğiniz gibi göle araçla yaklaşık 5 dakika mesafede bulunan alanlardaki pansiyon veya otellerde de konaklayabilirsiniz. Borçka Karagöl Tabiat Parkı 2022 senesi için kişi başı giriş ücreti 7 TL, indirimli giriş ücreti 7 TL’dir. Kamp ise ayrı bir ücret tarifesine sahiptir.

Tekkale Köyü ve Tekkale Kilisesi

Artvin’de Gezilecek Yerler

 

Artvin’de gezilecek yerler içerisinde yer alabilecek bir diğer öneri de Yusufeli ilçesindeki Tekkale Köyü’dür. Sulak bir vadiden, ceviz ve kiraz ağaçlarıyla çevrili bir yoldan geçerek ulaşacağınız köy, Artvin’in en güzel köyleri arasında gösterilmektedir. Köyün bundan önceki bilinen eski adı Dörtkilise’dir. Bunun sebebi ise köy sınırlarında içerisinde 4 adet köyün yer almasıdır. Kiliselerin dördü de sade ancak aynı zamanda görkemli bir görünüme sahiptir. Kiliselerin 10. yüzyıldan kalma oldukları bilinmektedir. Fakat yüzyıllar öncesine dayanıyor olsa da modern bir görünüme sahip oldukları rahatlıkla söylenebilir. Kiliselerin, Batı Gürcistan Hükümdarı David Magostar tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Kompleks bir alan olan kiliselerin doğu cephesinde hükümdara ait portre görülmektedir. 16. yüzyılın sonlarına doğru kiliseler kullanılmayıp işlevini yitirmiştir. Günümüze kadar ulaşmayı başarmış kilise, yeşillikler içerisinde harika bir alanda yer almaktadır.

Tekkale Kilisesi ya da bir diğer bilinen ismiyle Dört Kilise, Yusufeli sınırlarında ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Tekkale Köyü’nün 7 km kuzeyinde, şehir merkezine ise 84 km mesafede konumlanmıştır.

Hatila Vadisi Milli Parkı

Karadeniz gezilecek yerler

Artvin gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde mutlaka bulunması gereken bir diğer yer de Hatila Vadisi Milli Parkı’dır. Doğa harikası bir kanyon olan Hatila Vadisi, yemyeşil manzaraları ve tertemiz doğasıyla her göreni kendine hayran bırakacak bir güzelliktedir. Vadinin coğrafi yapısı V tipi olup oldukça dar bir tabana sahiptir. Milli park içerisinde birkaç tane de dere yer almaktadır. Doğal güzellikler bakımından görülmeye değer güzellikler sunmaktadır. Vadinin bir diğer ön plana çıkan özelliği ise Akdeniz ikliminin görülmesidir. Her ne kadar Doğu Karadeniz’de yer alan bir alan olsa da Akdeniz ikliminin özellikleri net bir şekilde hissedilmektedir. Burada; doğa sporları, trekking, doğa fotoğrafçılığı gibi etkinliklerin yanı sıra kamp yapabileceğiniz bir alandır. Vadi içerisinde bir de seyir terası bulunmaktadır. Seyir terasına çıkarak etrafı izleyebilir, manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Artvin şehir merkezinden yalnızca 10 km uzaklıkta olup toplu taşımalar aracılığıyla da ulaşım sağlanabilmektedir.

Arsiyan Yaylası

Artvin’de Gezilecek Yerler

Artvin’in en huzurlu ilçelerinden olan Şavşat, Artvin’de gezilecek yerler kapsamında değerlendirilebilecek yerlerden biridir. İlçe sınırlarında bulunan Arsiyan Yaylası ilçe merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Yayla içerisinde farklı büyüklüklerde birkaç tane göl yer almaktadır. Genellikle buraya gezmek için gelenler göl kenarlarında vakit geçirmektedir. Doğa harikası olan bu yaylada kamp, doğa yürüyüşleri, piknik gibi çeşitli aktiviteler yapılabilmektedir. Yaylada yaz kış demeden turizm faaliyetleri görülmektedir. Doğa tutkunlarının Artvin’de kesinlikle gezip görmesi gereken alanlardan biridir. Burada oldukça nadir görülen nego çiçekleri ya da bir diğer bilinen ismiyle sarı cennet çiçekleri görülmektedir. Bahar aylarında bu çiçekleri görebilir ve eşsiz doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Yaylada konaklama olanakları pek gelişmiş değildir. Burada ancak ekipmanlarınızı getirerek kamp yapmak suretiyle konaklayabilirsiniz.

Maral Şelalesi

Artvin’de Gezilecek Yerler

Artvin’in Borçka ilçesi Maralköy sınırlarında yer alan Maral Şelalesi, şehrin en çok ziyaretçi çeken doğal güzelliklerinden biridir. Maral Şelalesi “Dünyadaki Cennet” olarak adlandırılan ve bu isimle tanımlanan bir şelaledir. Köy merkezindeki camiden yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunur. 7 kilometrenin ancak 6 kilometresi araçla gidilebilmektedir. Kalan 1 kilometrelik yol ancak yürüyerek gidilebilmektedir. Bazen dik yamaçlardan çıkabilmeniz gerekmektedir. Fakat yine de çok yorucu ve uzun bir yol değildir. Şelaleye vardığınızda çektiğiniz zahmete değeceğini göreceksiniz. Yaklaşık 65 metre yükseklikten dökülen şelalenin görkemli yapısı, gür sesi tam olarak hayranlık uyandıracak bir güzelliktedir. Etraf kayın ve ladin ağaçlarıyla kaplıdır. Burada vakit geçirebilir ve şehrin sıcağından uzaklaşabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bu alan oldukça yağışlı olabilmektedir. Bu sebeple tedbirli olmakta fayda vardır.

Bu içeriğimizde Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en değerli şehirlerinden olan Artvin tanıtılmıştır. Siz de Artvin şehrini daha yakından tanımak, tarihi ve doğal güzelliklerini gezip görmek istiyorsanız içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi önerileri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri