KaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Karadeniz’in Doğal Güzellikleri: Karadeniz’de Gezilebilecek Doğal Güzellikler

Karadeniz'de Doğa Gezileri

Karadeniz’de görülecek doğal güzelliklerin sayısı bir hayli fazladır. Yemyeşil ormanlarıyla, vadileriyle, tertemiz doğasıyla Karadeniz, keşfedilmeyi fazlasıyla hak eden bir bölgedir. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı gezginin uğrak rotaları arasında yer alan Karadeniz’in gezilebilecek doğal güzellikleri her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahiptir. Bu içeriğimizde Karadeniz’in doğal güzellikleri GeziLinki okurları için sıralanmıştır.

Karadeniz Açık Hava Mekanları

Uzungöl – Trabzon, Çaykara

Türkiye’de trekking yapılacak yerler

Karadeniz’in doğal güzellikleri denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri şüphesiz ki Trabzon’un incisi Uzungöl’dür. Sadece Trabzon’un değil ülkemizin en gözde seyahat rotalarından olan Uzungöl; Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlıdır. Her yıl on binlerce turistin ilgi odağındadır. Ülkemizin yağmur ormanlarına ev sahipliği yaptığı Kaçkar ve Soğanlı Sıradağları, Uzungöl’de birleşmiştir. Her yıl yemyeşil bir doğaya ve ılıman bir iklime sahip olmasının tam olarak sebebi budur. Göl ve gölün bulunduğu çevre hem yaban hayatı hem de bitki türü yönünden zengin bir çeşitliliktedir. Bölgede bu zamana kadar 60’tan fazla endemik bitki görülmüştür. Tüm bu unsurlar Uzungöl’ün doğal bir sit alanı kabul edilmesinde etkili olmuştur. Uzungöl’ü gezmek için 1 gün yeterli olsa da burada konaklamak isteyenler olabilir. Böyle bir durumda konaklama alternatiflerinin yeterli olduğu bilinmelidir. Burada konaklanabilecek çok sayıda otel bulunmaktadır. Bütçenize ve zevkinize uygun bir otel bulmakta zorlanamayacaksınızdır. Uzungöl’e geldiğinizde kesinlikle bölgeye ait yöresel bir yemek denemelisiniz. Hamsili pilav, mıhlama, Laz böreği, karalahana sarması, mısır ekmeği gibi Karadeniz’in en güzel lezzetlerini burada yer alan restoranlarda deneyebilirsiniz. Ayrıca Uzungöl’ün serpme kahvaltıları da bir hayli meşhurdur. Trabzon şehir merkezine 99, Çaykara ilçe merkezine ise 19 kilometre uzaklıkta yer alan Uzungöl’e özel aracınızla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gideros Koyu – Kastamonu, Cide

Karadeniz’in doğal güzellikleri

Kastamonu’nun en batısındaki ilçesi Cide’de yer alan Gideros Koyu, Batı Karadeniz’in doğal güzellik anlamında kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden biridir. Oldukça sessiz, sakin ve doğayla iç içe bir ortamı vardır. Burası ile ilgili rivayetlere göre bir dönem Amazon kadınları burada yaşam sürmüştür. Koy, korsanlardan saklanmak için kullanılmıştır. Gideros Koyu, Karadeniz Bölgesi’nin doğal incisidir çünkü koyun bazı özellikleri onu sıradan olmaktan çıkarmıştır. Gideros Koyu’nun Karadeniz’e açılan ağzı yaklaşık olarak 130 metre genişliğindedir. Çapı ise ortalama 515 metre genişliğe sahiptir. Burada bir dönem Cenevizlilerin yaşamış olduğu bilinmektedir. Kayaların üzerinde Cenevizlilere ait toplar, civardaki kaleler ve anıtlar Cenevizlilerin bir dönem burada yaşam sürdüklerini destekleyici niteliktedir. Gideros Koyu’na gittiğinizde yeme içme alternatiflerinizin oldukça çeşitli olduğunu göreceksiniz. Burada başlıca denemeniz gereken lezzet elbette balık çeşitleri olmalıdır. Burada taze olarak çıkarılan çeşit çeşit balıklar bulabilmek mümkündür. Buna ek olarak yine bu çevrede Karadeniz’e özgü yöresel yemekler deneyebileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır. Cide ilçesinden yaklaşık 10 km uzaklıkta olan Gideros Koyu’na Devrek – Bartın yolunu kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şavşat – Artvin

Karadeniz’in doğal güzellikleri

Artvin’in Şavşat ilçesi tam olarak doğal güzelliklerle dolu bir rotadır. Her yıl on binlerce turist tarafından Artvin’in en çok ilgi gören bölgesi konumundadır. Doğu Karadeniz’in en güzel bölgelerinden biridir ve sessiz, huzurlu ortamıyla tanınmaktadır. Karadeniz’in doğal güzellikleri kapsamında Şavşat’ta gezip görebileceğiniz çok sayıda bölge bulunmaktadır. Bunlardan ilki Karagöl’dür. Burası genellikle kamp ve piknik amaçlı tercih edilmektedir. Oldukça büyük bir alanı vardır. Artvin’in en meşhur yerlerinden biridir. Buna ek olarak Arsiyan Yaylası da Şavşat’ta gezip görebileceğiniz bir diğer doğal güzelliktir. İlçe merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan bu yayla horon festivalleriyle popülerdir. Aileniz ve sevdiklerinizle festivallere katılabilir, kamp ve piknik gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Son olarak Papart Vadisi de Şavşat’ın doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Sessiz ve huzurlu ortamıyla ön plana çıkan bu vadi, ilçe merkezinden 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Trekking ve kamp gibi aktiviteler için tercih edilmektedir. Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Aybastı Perşembe Yaylası – Ordu, Aybastı

Karadeniz’in doğal güzellikleri

Ordu’da görülebilecek doğal güzellikler kapsamında ilk sırada gösterilecek yerlerden biri Aybastı Perşembe Yaylası’dır. Mükemmel doğasıyla ve bol oksijenli havasıyla kendine hayran bırakan yayla, Karadeniz’de mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerdendir. 1991 senesinde Bakanlar Kurulu kararıyla “Turizm Merkezi” olarak ilan edilen yayla, ziyaretçi sayılarını günden güne artırıyor olmasıyla da dikkat çekmektedir. Burada bahar ayları yemyeşil bir görünüme bürünmektedir. Genellikle de bahar aylarında daha güzel bir havası vardır. Ancak yaz aylarının bunaltıcı sıcağından kaçmak için de tercih edilebilmektedir. Aybastı Perşembe Yaylası’nda konaklamak isteyenler için otel ve pansiyonlar bir seçenektir. Ancak kamp ekipmanlarınız varsa burada oldukça keyifli bir kamp da geçirebilirsiniz. Yaylada gezilecek yerler de bulunmaktadır. Perşembe Yaylası Göleti, Karga Tepesi, Danişment Şehitliği gibi yerler de gitmişken görülmeye değer alanlar arasındadır. Ordu şehir merkezinden 110 km, Sivas şehir merkezinden 250 km ve Aybastı ilçe merkezinden 15 km uzaklıkta olan yaylaya özel araçlarınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pokut Yaylası – Rize, Çamlıhemşin

Karadeniz’in doğal güzellikleri

Karadeniz’in doğal güzellikleri kapsamında önerilebilecek bir doğal güzellik de Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Pokut Yaylası’dır. Karadeniz Bölgesi’nin en güzel yaylaları arasında gösterilen Pokut Yaylası, Ayder Yaylası’na oldukça yakın bir konumdadır. “Pokut” kelime anlamı itibariyle Ermenicede “Rüzgârlı Vadi” demektir. Kaçkar Dağları’nın eteklerinde konumlandığı için de gerçekten de rüzgârlı, genellikle yağmurlu ve sisli bir havası vardır. Ancak yaz aylarında muhteşem bir doğası ve atmosferi olduğunu söylemek mümkündür. Yayla; Ortan Köyü ile Makrevis Köyü’nün ortak yaylası olup genellikle de bu köylerin yerel halkı tarafından büyük ilgi görmektedir. Rakımı 2080 metre olup bu bölgedeki en yüksek rakımlı yaylalar arasındadır. Normal şartlarda 1800 ve üzeri rakımlarda ağaç türleri yetişmezken burada birçok ağacın olduğu görülmektedir. Yayla çevresinde gezip görebileceğiniz başka alanlar da bulunmaktadır. Bunlar; Sal Yaylası, Zil Kale, Ayder Yaylası, Hazindağ Yaylası gibi yerlerdir. Yaylada en dikkat çeken unsurlardan biri de ahşap mimaridir. 50 kadar evin bulunduğu yaylada en eski evin 250 yıllıktan daha eski olduğu bilinmektedir. Çamlıhemşin‘e 21 km uzaklıktadır.

Altındere Vadisi Milli Parkı – Trabzon, Maçka

Karadeniz’in doğal güzellikleri

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Altındere Milli Parkı, Sümela Manastırı’na oldukça yakın bir bölgede yer alır. Trabzon’un en önemli bölgelerinden biri olarak kabul edilen alan 1987 senesinde milli park olarak ilan edilmiştir. Yaklaşım 4 bin 500 hektarlık bir alan üzerinde yer alır. İçerisinde Sümela Manastırı da vardır. Doğa yürüyüşü, bilimsel çalışmalar ve kampçılık gibi faaliyetler için birçok kişinin ilgi odağıdır. Konaklamak isteyenler için kamp haricinde bungalov ev tesisleri de bulunmaktadır. Alanda; büfe, hediyelik eşya mağazası, seyir terası, mesire alanı, otopark, tuvalet, yürüyüş parkurları, restoran gibi olanaklar bulunmaktadır.

Bu içeriğimizde Karadeniz’in doğal güzellikleri sıralanmıştır. Listede yer alan her bir rota, Karadeniz turu yapacaklar için kesinlikle görülmesi gereken bölgedir. Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri