AydınEgeYurtiçi Gezilerimiz

Güllübahçe Gezilecek Yerler

Güllübahçe Gezi Rehberi - Güllübahçe Nerede?

Eski Güllübahçe ve civarındaki gezilecek yerleri merak ediyor, bilgi almak istiyorsanız Güllübahçe gezilecek yerler için verdiğimiz tavsiyelere göz atmalısınız!

Güllübahçe Nerede? Güllübahçe Gezi Rehberi

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Güllübahçe, eski bir Rum köyüdür. Önceki dönemlerde Rumların yaşadığı bir kasaba olan Güllübahçe Priene antik kentine de yaklaşık 15 kilometrelik uzaklıkta bulunur.

Günümüzde, Güllübahçe’de yer alan bazı yapılar, özellikle eski Rum kilisesi tahribata uğramış olsa da halen tarihi bir önem arz etmektedir. Güllübahçe gezisi sırasında Söke’deki diğer gezilecek yerleri, Didim’i Kuşadası’nı ve civardaki diğer yerleri de gezebilirsiniz.

Güllübahçe Gezilecek Yerler

Güllübahçe

Daha önce bahsettiğimiz gibi Güllübahçe köyü eski bir Rum köyü. Güllübahçe gezilecek yerler planladığınızda, buraya ulaşmak için öncelikle Aydın’ın Söke ilçesine gitmeniz gerekmekte. Aydın’a İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na indikten sonra otobüsle ya da araç kiralayarak ulaşmanız mümkün. Priene antik kentine yakın olan Güllübahçe köyü, bir kısmı da deforme olsa da halen birçok turistin ilgisini çeken Aziz Nikolas Kilisesini de içinde barındırıyor.

Priene Antik Kenti

Priene antik kenti, Güllübahçe köyünde yer alan bir iyon kentidir. Güllübahçe gezilecek yerler sırasında Söke ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Priene antik kentini ziyaret edebilir, kurulduğu tarih m.ö. 8. yüzyılın öncelerine dayanan Priene antik kentinde vakit geçirebilirsiniz.

priene antik kenti

Lidyalılardan Büyük İskender’e, Bergama krallığından Romalılara kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Priene antik kentinin; 13. yüzyıl zamanlarında terk edildiği düşünülmektedir. Priene antik kentinde Büyük İskender’e ait olduğu düşünülen ve Büyük İskender’in evi olarak adlandırılan yapıyı da görmeniz mümkün. Geniş caddelere, Agoraya (Çarşı), antik tiyatrolara, hamamlara, Athena tapınağı, Demeter tapınağı ve kiliseye sahip Priene Antik Kent’ine Güllübahçe gezilecek yerler arasında göz atabilirsiniz.

Bafa Gölü:

Beşparmak Dağları ve Labada Dağı ile komşu olan Bafa gölü, Güllübahçe gezilecek yerler arasında Söke civarında ziyaret edebileceğiniz alanlardan biridir.

bafa gölü

Göl, kuşların göç yolu olması sebebiyle birçok fotoğrafçının ve gözlemcinin de ilgisini çekmektedir. Gölün büyük bir kısmı Aydın il sınırları içerisinde bulunsa da bir kısmı Muğla ili sınırları içerisinde yer alır. Önceden deniz ile bağlantısı olan gölün, şu anda denize yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olduğu bilinir. Göl ile ilgili güzel olan ayrıntılardan biri de; gölün içinde bulunan adacıklardaki neredeyse antik zamanlardan kalma kale, köy ve kilise kalıntılarıdır.

Gölün civarında kaya tırmanışı gibi sportif etkinliklerde yapılmakta ve gölü fotoğraflamak isteyen birçok turistin Güllübahçe gezisini gerçekleştirdiği sırada burayı da ziyaret etmesi tavsiye edilmektedir.

Güllübahçe’de Görülmesi Gereken Yerler

Kuşadası:

Kuşadası, Söke’ye yakın olduğundan Güllübahçe gezilecek yerler arasında görmeniz gereken yerler arasında bulunur. Aydın şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alan Kuşadası, özellikle yaz aylarında nüfusun ikiye katlamakta ve birçok turist ağırlamaktadır.

kuşadası gezilinki

Kuşadası’na gitmişken Efes antik kentinİ, Şirince’yi ve Meryem Ana Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Kuşadası içerisinde bulunan güvercin adayı, kadınlar plajını, Sevgi plajını, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nı ve Gazi Beğendiyi de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Didim

Didim, Aydın şehir merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunsa da; geziniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz diğer bir tatil beldesidir.

didim

M.Ö. 8. yüzyıla kadar dayanan tarihçesi ile ve antik dönemden kalmış en büyük 3. tapınak olma özelliğini taşıyan Apollon Tapınağı’nı ziyaret etmenizi ise ayrıca tavsiye ediyoruz. Apollon Tapınağı’nda Yunan mitolojisinde önemli bir yeri olan Medusa heykelini de görmeniz mümkün.

Didim’de Mavişehir’i ve Altınkum Plajı’nı da özellikle yaz tatilinde Güllübahçe gezinizi gerçekleştiriyorsanız görmelisiniz.

Doğanbey Köyü

güllübahçe gezisi

Doğanbey köyü Söke merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan bir köydür.  Tarihi milattan önce 7. yüzyıla kadar dayanan Doğanbey köyü, doğasıyla çoğu turistin ilgisini çekmektedir. Mübadele dönemi sonrasında, burada yaşayan Rum nüfusun köyü terk etmesi ile, oradaki Rum nüfusun yerini Selanik’ten gelen Türkler doldurmuş. Sakinliği ile ve mimarisiyle ziyaret eden tüm turistleri etkileyen Doğanbey Köyü’nü, Güllübahçe gezi sırasında ziyaret edebilirsiniz.

Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti Aydın’ın Didim ilçesi sınırlarında yer alan bir antik şehirdir. Önceden bir liman şehri olduğu bilinen Milet Antik Kenti, zamanla Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar nedeni ile denizden uzaklaşmıştır.

milet antik kenti

Özellikle M.S. 3. yılda sıtmanın yayılması ile, şehir terk edilmeye başlanmıştır. Yaklaşık 15000 kişi kapasiteli tiyatrosu, hamamları ve agorası gibi birçok yapıyı içinde barındıran Milet Antik Kenti’nde birçok önemli bilim ve felsefe insanı yaşamıştır.

Güllübahçe Ne Yenir?

Aydın’ı tamamen gezme planınız varsa, Güllübahçe gezilecek yerler kapsamında Aydın’ın Yenipazar ilçesine uğrayabilir ve ilçede oldukça meşhur olan şamişi pidelerin tadına bakabilirsiniz. Hayır, yalnızca Güllübahçe civarındaki yerlere uğramak istiyorum diyorsanız da Aydın’daki çoğu yerde pideciler zaten var.

İlginizi çekebilir Aydın’ın Cennet Yüzü: Didim Gezisi

Söke’ye yakın olan Ortaklar ilçesinden geçerseniz ise çöp şiş yemenizi tavsiye ederiz. Çöp şişler, genellikle ev yapımı ayranla ve lavaşla birlikte servis ediliyor. Doğanbey köyüne yakın Karina’ya uğrarsanız; buradaki restoranlarda da Karina’daki balıkçı kooperatifinden gelen taze balıkları yiyebilirsiniz.

  • Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri