EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Bafa Gölü Gezilecek Yerler – Ege’de Doğal Güzellikler

Bafa Gölü Gezi Rehberi

Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nde Büyük Menderes deltası içerisinde kalacak şekilde konumlanmıştır. Bafa Gölü il sınırları olarak da Aydın ve Muğla ilinin ortasında yer alan bir konumdadır. Akbük’e yirmi üç kilometre mesafede yer alır. Gölyaka köyü, gölün çıkışında yer alır. Adeta denizi andıran göl, büyüklüğü ve tarihi ile ilgi çeken yerlerden biridir.

Gölü tepeden gören Agora Meydanı, manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir. Agora Pazar yeri denilen yerde de el işçiliği yapan teyzelerin ürünleri ilgi çekmektedir. Heraklia Antik Kenti civarında bulunan Bafa Gölü, Athena Tapınağı, Bizans Kalesi, manastırı  ile tarihi mekânları bakımından da oldukça zengindir.

 Bafa Gölü Bölgenin Geçim Kaynağı

Bölgenin geçim kaynağı balıkçılık ve zeytinciliktir. Kefal, levrek, yılan balığı açısından zengindir.  Milas İlçesi’ne bağlı olan bu yöre, özellikle organik zeytinleri ile de ünlü olan yerlerdendir. Yöre doğal bir sit alanı olmasından ötürü, zeytin ağaçları üzerinde ilaçlama yapılmamaktadır. Bu durum zeytin kalitesi açısından da son derece önem taşımaktadır.

1-2

Yörede bulunan ileri yaşlı teyzelerin yaptıkları el işleri de alıcı bulmaktadır. Yörenin en önemli özelliği Herakletios’un da yaşadığı ve ders verdiği yerlerden biri olmasıdır. Eski Yunan medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bu yörede çok sayıda lahit ve tarihi kalıntı da yer alır. Bafa gezilecek yerler sayesinde kültürel bir turda yapabilirsiniz.

Yörenin organik ürünleri ve bal gibi ürünleri başlıca geçim kaynakları arasındadır. Burayı her sene zevkle ziyaret eden biri olarak sadece tabii güzellikleri değil, yöresel ürünleri de ilgimizi çekmektedir.

Bafa Gölü Gezilecek Yerler Tabiat ve Tarih İç İçe

Yörede tabiat ve tarih iç içe geçmiş durumdadır. Tabii güzellikleri kadar tarihin izlerini de görmek mümkündür. Eski Yunan filozoflarının derslerini verdiği bu yöre o dönemin cazibe merkezlerinin başında gelen yerlerdendir. Gölün büyüklüğü ve zengin balık çeşitliliği yörede balık lokantalarının sayısını da arttırmıştır.

Zeytin ağaçları arasında saklı bir yöre gibi görünen Bafa Gölü, suyun berraklığı ve seyirlik alanları ile öne çıkar. Gölün çevresinde minik adacıklara turlar düzenlenmektedir. Bahar aylarında ılık havası, tertemiz doğası ile eminim sizler de bizim kadar yöreyi gezmekten hoşnut olacaksınız.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri