EgeYurtiçi Gezilerimiz

Muğla Gezi Rehberi: Muğla Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Muğla'da Gezilebilecek Yerler

Muğla turistik mekanları, doğal güzellikleri ve çeşitli tarihi yapıları ile ülkemizin en gözde şehirlerinden biridir. Yaz aylarında tatil severlerin en çok tercih ettiği şehirler arasında gelmektedir. Gerek iklimiyle gerekse de huzurlu ortamıyla Muğla gezilmeye değer bir rotadır. Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler bakımından düşünüldüğünde ilk olarak akıllara koyları gelir. Şehirde denize girilecek, bakir kalmış çok sayıda koy bulunmaktadır. İşte GeziLinki okurları için oluşturulan detaylı Muğla gezi rehberi:

Marmaris Kalesi ve Müzesi

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Marmaris Kalesi adından da anlaşılacağı üzere Marmaris ilçesinde yer alan ve Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilen bir kaledir. Kale içerisinde bir müze yer almaktadır ve bu yönüyle de ülkemizdeki bu özelliğe sahip birkaç kaleden biridir. 1980 – 1990 yılları arasında kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçen kale 1991 senesinde müze olarak ziyarete açılmıştır. Açıldığı ilk günden günümüze kadar yüz binlerce ziyaretçi ağırlamış durumdadır. Müze içerisinde toplamda 18 adet oda, 1 adet çeşme ve ark bulunmaktadır. Ayrıca müze içerisinde 2 adet arkeoloji, 1 adet etnografya salonu ve 7 adet de kapalı mekan bulunmaktadır. Diğer bölümler ise depo ve sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Arkeoloji kısmında; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma çeşitli tarihi eserler sergilenmektedir. Bu eserler çoğunlukta Marmaris çevresinde yapılan kazı çalışmalarından elde edilmiştir. Marmaris Kalesi ve Müzesi’ni haftanın her günü 08.30 ile 19.00 saatleri aralığında ziyaret edebilirsiniz. Marmaris Marina’nın arka tarafında kalan bu müzeye girişler ücretli olup 15 TL civarındadır. Müzekart geçerlidir.

Gemile Adası

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında Gemile Adası önemli bir yere sahiptir. Gemile Adası, Fethiye ilçesinin Faralya beldesinde yer alan doğal sit alanıdır. Adanın eski Aya Nikola olarak bilinmektedir. İsme dair çeşitli görüşler bulunmaktadır. Ancak büyük bir kanıya göre adanın en tepe noktasında yer alan Noel Baba Kilisesi’nin Aziz Nikolas’a ithaf edilmesidir. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde Bizans İmparatorluğu’na ait kilise kalıntıları burada hala mevcut haldedir. O dönemde Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkelerinin aynı zamanda önemli ticaret ve seyahat gemilerinin merkezlerinden biri olmuştur.

Gemile Adası üzerinde dini yapılara ek olarak yerleşim yeri kalıntıları da görülmektedir. Çok sayıda barınak ve evlerin harabeleri de yer almaktadır. Adanın büyük bir kısmı kayalık olduğundan buraya inşa edilen yapılar, kaya temellerinin oyulmasıyla yapılmıştır. Gemile Adası’nı ziyaret edenlerin büyük bir çoğunluğu kamp yapmaktadır. Kamp olanakları gelişmiş değildir ancak doğayla iç içe kamp yapmayı sevenler için idealdir. Gemile Adası, Fethiye’den yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Ulaşım yalnızca teknelerle sağlanmaktadır ve adaya giriş ücreti ise yaklaşık 20 TL’dir.

Patara Plajı

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Patara Plajı, ülkemizin en uzun ikinci kumsalı olup yaklaşık 14 km’dir. Plaj genişliği ise 280 metre ile 1500 metre arasında değişmektedir. Patara Plajı, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Burada çok sayıda caretta caretta deniz kaplumbağaları bulunur ve koruma altına alınmış durumdadır. Çünkü bu deniz canlılarının ülkemizdeki en önemli üreme merkezlerinden biri Patara Plajı’dır.

Plajın kumları tamamen ince yapılıdır. Ayrıca bu kumların şifalı olduğuna dair genel bir inanış oluşmuştur. Kumsalın altında caretta carettalar ile birlikte Trakonya balıkları da yaşamaktadır. Çıplak ayakla gezildiğinde zarar verebilme ihtimali olduğundan dikkat edilmesinde yarar vardır. Plaja oldukça yakın bir konumda Patara Antik Kenti de yer almaktadır. Dilerseniz burayı da gezebilirsiniz. Patara Plajı’na girişler ücretlidir. Plaj girişinde yer alan bekçiler haftalık olarak ücret almaktadır. Ancak oldukça makul bir ücret alındığını söylemek mümkündür. Fethiye – Kalkan mevkiini takip ederek Gelemiş yoluna ulaştıktan sonra Patara’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Göcek

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında Fethiye ilçesinin şirin köylerinden biri olan Göcek de yer almaktadır. Göcek 1980’li yılların başlarına kadar oldukça sessiz sakin bir beldeyken son dönemlerde son derece popüler bir hal almıştır. Ancak hala huzurlu ve dingin bir havasının olduğunu söylemek mümkündür. Göcek çok eski dönemlerde Likya uygarlığına ev sahipliği yapmıştır. Bu yönüyle oldukça eski bir yerleşim yeri olduğunu söylemek de mümkündür. Göcek’i ziyaret edenler ilk olarak mavi turlara katılmaktadır. Burada günlük tekne turlarına katılarak ya da tekne kiralayarak çevredeki; Yassıcalar, Yağane, Tersane gibi adaları gezebilir ve saklı koylarda yüzebilirsiniz. Göcek gezisinde tarihi yerler görmek isteyenler ise; Gemile Adası, Tlos, Cadıanda, Kayaköy ve Telmessos Antik Tiyatrosu gibi yerleri tercih edebilirler. Göcek, Dalaman Havalimanı’na yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alır. Fethiye merkezden ise otobüsler aracılığıyla ulaşmak oldukça kolaydır.

Günnücek

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında Günnücek de yer almaktadır. Günnücek, Marmaris koyundaki en uğrak noktalarından biridir. Burası aynı zamanda milli park statüsündedir. Milli park çevresinde çeşitli gezi ve piknik aktiviteleri yapılabilmektedir. Ayrıca milli parkın çevresinde de çok sayıda gezi rotaları yer almaktadır. Parkın yüz ölçümü yaklaşık 29 bin hektardır. 3 bin kişilik kapasitesiyle binlerce kişiyi ağırlayabilmektedir. Milli park içerisinde en dikkat çeken detaylardan biri ormanlık alanlardır. Ormanlık alan içerisinde birçok endemik türdeki bitkiler yer alır. Doğa fotoğrafçılığı meraklıları için oldukça ideal bir gezi olacaktır. Milli parkın aynı zamanda denize de kıyısı bulunmaktadır. Manzara ve doğa itibariyle Marmaris’te gezilebilecek en güzel alanların başında gelmektedir. Milli park içerisinde; kamp yapmak, bisiklet sürmek, herhangi bir amaçla ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Buraya gelerek şehrin bunaltıcı sıcağından kurtulabilir ve doğayla iç içe keyifli vakit geçirebilirsiniz. Milli parka giriş ücretsizdir. Marmaris merkeze sadece 2 km mesafede yer almaktadır.

Bodrum Kalesi

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Bodrum Kalesi 1406 senesinde inşa edildiği düşünülen iki liman arasında kayalık bir alanda yer alan tarihi bir yapıdır. Kalenin deniz seviyesine olan yüksekliği yaklaşık 50 metre civarındadır. Günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak ziyarete açılmış durumdadır. İçerisinde; Türk hamamı, cam salonu, işkence ve katliam odaları, sikke ve mücevherat salonu gibi çok sayıda bölme yer almaktadır. Yapıyı pazartesi günü haricinde her gün ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretli olup müzekart geçerlidir. Müzenin giriş ücreti 65 TL kadardır. Saat 10.00 ile 22.00 arasında ziyarete açıktır.

Kargıcak Koyu

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listemizin son sırasında Kargıcak Koyu yer almaktadır. Kargıcak Koyu, Muğla’nın Ortaca ilçesinde Dalyan yakınlarında yer alır. Balıkçılar Koyu olarak da bilinmektedir. Kumsal uzunluğu yaklaşık 500 metredir. Yeşil ve mavinin her tonlarını görebileceğiniz doğa harikası bir alandır. Genellikle sakin bir ortamı vardır. Burayı çok kalabalık ve canlı şekilde görmeniz pek mümkün değildir. Kargıcak Koyu’nda yapılacak en güzel aktiviteler arasında kamp ve yürüyüş bulunur. Çevresi ağaçlarla kaplı olduğundan güzel bir trekking rotasıdır. Burada yalnızca bir işletme yer almaktadır. Şezlong ve şemsiyeleri buradan kiralayabilirsiniz. Kargıcak Koyu’na teknelerle ulaşabilirsiniz. Dalaman Limanı’ndan kalkan teknelerle kısa sürede buraya ulaşabilirsiniz. Normal araçlara da ulaşmak mümkündür. Girişler ücretsizdir.

Bu yazıda Muğla gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri