Gezi TurlarıMuğla

Muğla Müze Rehberi: Muğla Gezilebilecek Müzeler

Muğla'nın En Güzel Müzeleri

Ülkemizin tarihi ve turistik yerler açısından en zengin seçeneklere sahip şehirlerinden biri şüphesiz ki Muğla’dır. Özellikle deniz turizmi denildiğinde akla ilk olarak Muğla gelir. Ancak Muğla yalnızca yaz turizmi değil kültür turizmi açısından da gelişmiş bir şehirdir. Bu bağlamda Muğla gezilebilecek müzeler için çok sayıda alternatifi barındırmaktadır. İşte GeziLinki okurları için Muğla müze rehberi:

Muğla Müzesi

Muğla gezilebilecek müzeler

1994 senesinde ziyarete açılan müze, eskiden cezaevi binası olarak kullanılmıştır. Bina çeşitli yapım ve onarım süreçlerinden geçerek müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müze içerisinde çok sayıda antik kalıntılar, heykeller yer almaktadır. 3 ana bölümden oluşan müzede bir de sanat galerisi yer almaktadır. Burası Türkiye’nin ilk “Doğa Tarihi Müzesi” olması sebebiyle önemli bir yere sahiptir. Arkeolojik kazılar neticesinde elde edilen eserlerin birçoğu Yatağan bölgesinden çıkarılmıştır. Ayrıca Sedir Adası’nda yer alan Cedrae Antik Şehri’nin kalıntılarından da bazı parçalar burada sergilenmektedir. Müştak Bey Caddesi üzerinde yer alan müze pazartesi haricinde her gün açıktır. 08.30 ile 17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Girişler ücretsizdir.

Fethiye Müzesi

Muğla gezilebilecek müzeler

Doğa ve tarihle bütünleşmiş ilçelerden biri olan Fethiye’de yer alan müze şehrin en gezilesi yerlerinden biridir. Fethiye’de gezip görebileceğiniz ve doğal güzelliklerinden de istifade edebileceğiniz harika bir alandır. Müzede, Fethiye ve çevresindeki kazı çalışmalarından elde edilen eserler sergilenmektedir. Burada kentin tarihi güzelliklerini keşfederken diğer yandan doğanın tadını çıkarabilirsiniz. 1962 senesinde kurulan müze ilçenin ilk müzesidir. İlk zamanlarda belediye binası yanında hizmet vermiştir. Müze 3 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; arkeoloji bölümü, etnografya bölümü ve bahçe bölümüdür. Arkeoloji bölümünde MÖ 3 binli yıllara ait eserler sergilenmektedir ve burada çeşitli heykelleri görebilmek mümkündür. Muğla Kalkan’dan hareket eden otobüslerle kısa sürede ulaşabilirsiniz. Haftanın her günü saat 08.00 ile 19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretsizdir.

Bodrum Zeki Müren Sanat Müzesi

Muğla gezilebilecek müzeler

Sanat Güneşi Zeki Müren’in yaşamının son yıllarında yaşamış olduğu ev günümüzde sanat müzesi olarak hizmet vermektedir. Müze, 8 Temmuz 2000 tarihinde ziyarete açılmıştır. 2 katlı bir evden oluşan müzenin girişinde büyükçe bir teras bulunmaktadır. Alt katta Zeki Müren’in yaşamış olduğu ve son halinin de korunduğu; yatak odası, oturma odası gibi bölümler bulunmaktadır. Müze içerisinde Zeki Müren’e ait giysiler ve özel eşyalar sergilenmektedir. Üst kat ise sergi salonu olarak hizmet vermektedir. Bodrum’un en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Pazartesi günleri haricinde her gün açıktır. 08.00 ile 19.00 saatleri arasında, 10 TL civarında bir ücret karşılığında gezip görebilirsiniz.

Amintas Kral Mezarları Müzesi

Muğla gezilebilecek müzeler

Muğla gezilebilecek müzeler içerisinde yer alan Amintas Kral Mezarları bir açık hava müzesidir. Fethiye’de yer alan Kral Mezarları, bölgenin en önemli sivil mimarlık örneklerinden biridir. Şehir merkezinden yaklaşık 120 km uzaklıkta yer alan müze Fethiye ilçe merkezine oldukça yakındır. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan müzenin Roma Dönemi’nde inşa edildiği bilinmektedir. Müzenin en dikkat çeken bölümü 6 bin kişi kapasiteye sahip olan antik tiyatrosudur. Ayrıca alanın birçok yerine dağılmış halde bulunan “Kaya Mezarları” da adeta şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Haftanın her günü açık olan müzeyi saat 08.30 ile 19.30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Girişler 15 TL kadar bir ücrete tabidir.

Milas Müzesi

Muğla gezilebilecek müzeler

İlçenin en önemli müzelerinden olan Milas Müzesi yaklaşık 1,5 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Milas Kültür Merkezi içerisinde yer alan müzenin bodrum katında bir fotoğrafhane ve laboratuvar yer almaktadır. Bahçesinde ise; Helenistik, Roma, Bizans gibi dönemlere ait taşınabilir eserler sergilenmektedir. Sergi bölümünde 11 tane vitrin içerisinde sergilenen tarihi eser bulunmaktadır. Müze ilçe merkezinde yer alır ve şehir merkezinden ise yaklaşık 65 km uzaklıktadır. Bodrum Limanı’ndan feribot aracılığıyla da kolay bir şekilde ulaşmak mümkündür. Milas Müzesi’ni 08.00 ile 17.300 saatleri arasında haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Mozolesi

Muğla gezilebilecek müzeler

Muğla gezilebilecek müzeler içerisinde en güzel müzelerden biri şüphesiz ki Bodrum Mozolesi’dir. Burası Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri olarak kabul edilmiştir. Yunan ve Mısır mimarisinin ortak ürünü olan bir anıt mezardır. Sütunlarda Yunan mimarisinin ve piramit çatılarda ise Mısır mimarisinin izlerini görebilmek mümkündür. Anıt mezarın milattan önce 353 senesinde Karya Kralı Mausolos adına yaptırıldığı bilinmektedir. O dönemdeki adı “Halikarnassos” olan yapının adı zamanla Bodrum Mozolesi’ne dönüşmüştür. Bodrum Limanı boyunca yürüyerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Saat 08.00 ile 19.00 arasında ziyaret edilmekle birlikte pazartesi haricinde haftanın her günü açıktır. Girişler ücretli olup 15 TL civarındadır. Müzekart sahipleri ücretsiz olarak ziyaret edebilmektedir.

Bu içeriğimizde Muğla gezilebilecek müzeler hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Muğla geziniz için Muğla gezi rehberi içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri