EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Yatağan Gezilecek Yerler – Muğla Yatağan Gezi Rehberi

Muğla – Yatağan Gezisi

Yatağan, Muğla’nın ilçelerinden biridir. Oldukça sakin ve huzurlu bir havası vardır. Şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Denize kıyısı olmadığı için turizm faaliyetleri burada diğer ilçelere göre daha düşük düzeydedir. Ancak doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla gezip görülmeye değerdir. Yatağan denilince akla ilk gelen şeylerden biri de termik santraldir. Yörede termik santralin oluşu bir dönem ciddi bir hava kirliliğine yol açmış olsa da 2001 senesinde bu santral kapatılmış ve doğa tekrar dengesine kavuşmuştur. Yatağan gezilecek yerler bakımından birçok alternatife sahiptir. İşte Muğla Yatağan gezi rehberi…

Yatağan’a Yakın Plajlar

Akyaka

yatagan1

Akyaka, Yatağan’a yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan oldukça turistik beldelerden biridir. Muğla’ya deniz tatili için gelenlerin ilk gezip gördüğü yerlerden biridir. Burada yeşilin ve mavinin her tonunu görmeniz mümkündür. Bu çevrede çok sayıda plaj yer almaktadır. Akyaka’nın en ünlü plajları; Akyaka Halk Plajı, Çınar Plajı, Hayıtlı Plajı, Turnalı Boncuk Plajı, Akbük Plajı, Akçapınar Plajı ve Sedir Adası Kleopatra Plajı’dır. Akyaka Halk Plajı ücretsizdir ancak diğer plajların bir bölümü ücretli bir bölümü ise ücretlidir.

İncekum Plajı

Yatağan Gezilecek Yerler

İncekum Plajı, Yatağan merkeze yaklaşık 70 km mesafede yer almaktadır. Turkuaz renkteki denizi ve altın renkteki kumsalı onu bölgenin en güzel plajlarından biri yapmaktadır. Burada tekne turları bir hayli popülerdir. Tekne turlarına katılarak çevredeki koyları gezebilir ve deniz manzarasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

İçmeler Plajı

Burası Yatağan’a 90 km ve Marmaris’e ise yaklaşık 10 km mesafede yer almaktadır. Oldukça sakin ve dingin bir ortamı vardır. Ancak hafta sonlarında bazen günübirlikçilerin akınına uğradığı olmaktadır. Plaj çevresinde yer alan yeşillik alanlar içerisinde kamp yapabilir, masmavi ve berrak denizde yüzebilirsiniz. Ayrıca  deniz paraşütü etkinliğine katılabilir, tekne turlarıyla çevredeki koyları gezebilir, kano yapabilir ve çeşitli su sporu etkinliklerine katılım sağlayabilirsiniz. İçmeler Plajı yakınlarında yer alan diğer plajları ise; İztuzu Plajı, Dalyan Plajı, Kleopatra Plajı ve Turunç Plajı’dır.

Yatağan Tarihi Yapılar

Yatağan gezilecek yerler bakımından birçok tarihi mekâna sahiptir. Bölgede çok sayıda anıt, antik kent ve tarihi öneme sahip binalar yer almaktadır. İşte Yatağan yakınlarında gezip görebileceğiniz tarihi yapılar:

Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia-Antik-Kenti

Burası Yatağan’ın Eskihisar Köyü sınırları içerisinde yer alan bir antik kenttir. Yatağan ilçe merkezinden yaklaşık 12 km uzaklıktadır. İlk yerleşimin Tunç Çağı döneminde olduğu düşünülmektedir. Helenistik Dönem boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bizans, Roma ve beylikler döneminde Türkler burayı yerleşim yeri olarak kabul etmiştir. Haftanın her günü ziyarete açık bir alandır. Girişler ücretsiz olup saat 08.30 ile 17.30 aralığında ziyaret edebilirsiniz.

Lagina Antik Kenti

Yatağan’da gezilecek yerler listesi için bir diğer öneri de Lagina Antik Kenti’dir. Burası da yine Yatağan’da, Turgut Köyü içerisinde yer alan bir antik kenttir. İlçe merkezine yaklaşık 10 km mesafede yer almaktadır. İçerisinde fazla yapı bulunmasa da devasa ve görkemli bir yapısı vardır. Taş bloklar oldukça dikkat çekicidir. Hafta içi günlerde saat 08.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Girişler ise ücretsizdir.

Osman Hamdi Bey Konağı

Osman Hamdi Bey Konağı da tıpkı Lagina Antik Kenti gibi Turgut Köyü içerisinde yer almaktadır. Ülkemizin en önemli arkeologlarından ve ressamlarından biri olan Osman Hamdi Bey’in bir dönem konakladığı evdir. Yatağan’da yer alan önemli tarihi yapılardan biridir. Haftanın her günü saat 08.00 ile 17.00 saatleri arasında, ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Yatağan’da gezilecek tarihi yerler arasında; Gerga Antik Kenti, Panarama Antik Kenti, Yaylaköy Kilisesi de bulunmaktadır.

Yatağan Yakın Yerler

Yatağan gezilecek yerler bakımından bir hayli fazla alternatife sahiptir. Bu başlık altında Yatağan civarında belli başlı yerlerden söz edilecektir.

Mavi Göl

Burası Muğla’nın az bilinen yerlerinden biridir. Bir dönem termik santrale elektrik üretmek için kullanılmıştır. Günümüzde ise insanların göl etrafında yürüyüş yaptığı, fotoğraflar çektiği yerlerden biridir. Giriş ücretsizdir.

Bozüyük Güzelköy

guzelkoy

Burası çeşitli dizilerin çekildiği doğa harikası köylerden biridir. Köyün sokakları oldukça şirindir. Köyde gezebileceğiniz yerler arasında Pınarbaşı ve Kültür Evi bulunmaktadır. Mahalle pazarına gidip yöresel ürünler satın almayı unutmamalısınız.

Yatağan Yeme İçme

Yatağan’a gittiğinizde; sulu Muğla kebabı, düş dolması, ekşili balık ve çökertme kebabı yemeden dönmemelisiniz. Özellikle ekşi balık burada bir hayli popülerdir. Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için tıklayabilirsiniz.

Yatağan Konaklama

Yatağan Gezilecek Yerler

Yatağan, Muğla’nın görece daha az turistik beldelerinden biri olduğu için konaklama alternatifleri pek fazla değildir. Ancak yine de çok sayıda otel, pansiyon tarzı tesisler mevcuttur.

Yatağan Ulaşım

Yatağan, şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alır. Yatağan’a en yakın havalimanı 55 km uzaklıktaki Milas – Bodrum Havalimanı’dır. İstanbul’a ve Ankara’ya yaklaşık 650 km, İzmir’e ise yaklaşık 185 km uzaklıkta yer alır.

Bu yazıda Yatağan gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızada göz atabilirsiniz: Ula Gezilecek Yerler – Muğla Ula Gezi Rehberi

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri