EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Ula Gezilecek Yerler – Muğla Ula Gezi Rehberi

Muğla – Ula Gezilmesi Gereken Yerler

Ula, Muğla’nın doğu kesimlerinde yer alan bir ilçedir. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 600 metre kadardır. Şehir merkezine olan uzaklığı ise 15 km’dir. Ula, 4 tarafı dağlarla çevrilmiş haldedir. Bu nedenle de arazisi biraz engebelidir. Dağlık alanların büyük bir bölümü ise ormanlardan oluşmaktadır. İlçe nüfusunun 30 bin civarında olduğu bilinmektedir. Ula gezilecek yerler açısından da çok sayıda alternatife sahiptir. İşte GeziLinki okurları için hazırlanan Muğla Ula gezi rehberi…

Ula Tarihi

Ula tarihi hakkında net bilgiler henüz elde edilememiştir. Ancak MÖ 6. yüzyılda burada yerleşimin olduğu düşünülmektedir. Çünkü Ula merkeze yaklaşık 3 km mesafedeki Kyllandos Antik Kenti’nden elde edilen bilgiler ve bulgular bu durumu desteklemektedir. Buna ek olarak MÖ 1440 senesinde İyonlar ve Karyalılar arasındaki bir antlaşmada Ula yani o dönemdeki ismiyle Ola adında bir şehirden bahsedilmiştir. 1895 senesinde belediye teşkilatına katılan belde, 1954 senesinde ise meclis kararıyla ilçe statüsü kazanmıştır.

Ula Plajları

Ula gezilecek yerler denince elbette ki ilk akla gelen plajlar olmaktadır. Ula, gerçek bir turizm beldesidir ve çevresinde çok sayıda plajlar bulunmaktadır. Bu başlık altında Ula’da gezip görebileceğiniz başlıca plajlar ve koylar listelenmiştir.

Çınar Plajı

Ula gezilecek yerler

Çınar Plajı, Akyaka’nın en güzel ve en çok tercih edilen plajları arasında yer almaktadır. İlçe merkezinde yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Yapı ve görünüm olarak Ölüdeniz’e benzetilmektedir. Denizi oldukça sakin ve etrafı ağaçlarla doludur. Bir kolu Azmak Nehri olduğundan denizi soğuğa yakın bir ısıya sahiptir. Plajda bir tesis de yer almaktadır. Duş, tuvalet ve kabin gibi olanaklar mevcuttur ve plaja giriş ücreti 25 TL kadardır. Şezlong ve şemsiye gibi için ekstra ücret ödemeniz gerekecektir.

Albay Koyu

cimar

Albay Koyu, Ula’nın Akyaka beldesinde yer almaktadır. İlçe merkezine yaklaşık uzaklığı 18 km’dir. Akyaka Plajı’na yakın bir konumdadır. Aynı zamanda Akyaka Orman Kampı sınırları içerisindedir. Sahili pek uzun olmasa da denizi temizdir. Ayrıca denizi sığ bir yapıda değildir ve dolayısıyla çocuklu aileler için pek de uygun değildir. Burada hizmet veren herhangi bir tesis ya da işletme bulunmamaktadır. Girişler ücretsizdir.

Akçapınar Plajı

Ula gezilecek yerler

Akçapınar Plajı ilçedeki Akçapınar Beldesi’nde bulunan ücretsiz bir plajdır. Akçapınar Plajı’nın denizi biraz dalgalı olduğundan genellikle kitesurf için tercih edilmektedir. Plaj özellikle yaz sezonunun ortasında oldukça kalabalık olmaktadır. Etrafı doğal güzelliklerle çevrili olan bu alan görülmeye değer bir görünüme sahiptir. Denizi sığ bir yapıda olduğundan çocuklu ailelerin gidebileceği plajlar arasındadır. Alanda çok sayıda tesis ve işletmeler yer almaktadır. Plaja giriş ücretsiz olsa da şezlong ve şemsiye gibi olanaklar ekstra ücrete tabiidir.

Ula Tarihi Yapılar

Ula gezilecek yerler olarak plajlar ön plana çıksa da ilçede çok sayıda tarihi mekan da yer almaktadır.

Thera Antik Kenti

Thera-Antik-Kenti

Ula’nın en önemli tarihi yapılarından biri olan Thera Antik Kenti, ilçe merkezine yaklaşık 7 km’lik bir mesafede yer almaktadır. Bu antik kente özel araçlarla kolayca ulaşabilir ya da ilçe merkezinden hareket eden dolmuşları tercih edebilirsiniz. Ancak alana geldikten sonra yaklaşık 3 km’lik bir mesafeyi yürüyerek almanız gerekecektir. Antik kent, açık hava müzesi statüsündedir ve henüz 2011 senesinde keşfedilmiştir. İçerisinde kaya mezarları yer alan antik kent oldukça dikkat çekicidir. Girişler ücretsizdir.

Yedi Delik Mağarası

Yedi Delik Mağarası, ilçe merkezinden 7 km uzaklıkta yer alan bir alandır. Oldukça yüksek bir alanda yer alan bu mağaralar bir dönem Karyalılar’ın ölülerini gömdükleri yer olarak kullanılmıştır. Burası gezip görebileceğiniz ve aynı zamanda; kamp, trekking, piknik ve kamp gibi aktiviteleri yapabileceğiniz bir yerdir.

Ula Yakın Yerler

Ula gezilecek yerler bir hayli fazladır ve bu yerler genellikle birkaç saat içerisinde gezilebilecek kadardır. Bu başlık altında da Ula’ya yakın yerlerdeki gezilecek yerler sıralanmıştır.

Sedir Adası

Sedir Adası hem doğal güzellikleri hem de içerisinde yer alan tarihi yapılarıyla ilçe yakınlarında gezip görülebilecek en güzel alanlardan biridir. Burada Sedir Adası ile birlikte; Şiir Adası, Aşk Adası, Balayı Adası gibi yerler de bulunmaktadır. Ayrıca adadaki en ünlü noktalardan olan Kleopatra Plajı da görülmeye değer güzelliklerdendir.

Köyceğiz Gölü

Koycegiz-Golu

Köyceğiz Gölü, Köyceğiz Köyü içerisinde yer alan ve ilçe merkezinden yaklaşık 50 km mesafede yer alan doğal bir göldür. Etrafı mesire alanı olduğundan zaman zaman oldukça kalabalık olabilmektedir. İlçe merkezinden hareket eden minibüslerle ulaşılabilir.

Ula Yeme İçme

Burası turistik bir belde olduğundan oldukça güzel restoranlara sahiptir. Ege yöresinin en güzel lezzetlerini burada deneyebilirsiniz. Özellikle balıkları son derece taze olmaktadır. Ayrıca Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Ula Konaklama

Ula gezilecek yerler

Ula konaklama alternatifleri bakımından çok sayıda alternatife sahiptir. Çok sayıda otel ve pansiyona ek olarak kamp olanakları da oldukça gelişmiştir

Ula Ulaşım

Ula; şehir merkezine 15 km, Dalaman Havalimanı’na 70 km, İstanbul’a 690 km, Ankara’ya 600 km ve İzmir’e ise 225 km mesafede yer almaktadır.

Bu yazıda Ula gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri