Gastronomi Gezileri

Muğla’nın En Meşhur Yemekleri: En İyi 5 Yemek!

Muğla Yöresel Yemekleri

Muğla’nın meşhur yemekleri ile Muğla halkının damak tadını öğrenmek isterseniz sizler için en güzel ve en meşhur 5 yemeği derledik!

1- Muğla Usulü Tarhana Çorbası

Topak Tarhana veya Tarhana Aşı olarak da bilinen Muğla Usulü Tarhana Çorbası, Muğla’nın en meşhur yemekleri arasındadır. İki şekilde yapılan Muğla Usulü Tarhana Çorbası’nın ilki, buğday yarması, tarhana otu ve yoğurttan oluşmaktadır. Diğeri ise, içinde yine buğday yarması ve yoğurt olmasına rağmen çok malzemelidir. Mercimek, nohut, fasulye, soğan, biber ve salçadan oluşur. Çorbanın rengi katılan salça nedeniyle kırmızı olduğundan bu çorbaya Renkli Çorba’da denmektedir. Muğla Usulü Tarhana Çorbası doyurucu olmasıyla da tanınmıştır.

muğla'nın meşhur yemekleri

2- Çökertme Kebabı

Bodrum’la özdeşleşen Çökertme Kebabı, Muğla’nın en meşhur yemekleri içinde ön sıralarda bulunmaktadır. İnce çıtır patates, dana eti ve süzme yoğurt ile yapılan Çökertme Kebabı, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra Muğla halkının da gözde yemeklerindendir. Daha önce bu lezzetli yemeği tatmamış olanlar için özellikle tavsiye edilen Çökertme Kebabı, Muğla’nın en ünlü yemeklerindendir.

muğla'nın meşhur yemekleri

3- Döş Dolması

Döş Dolması et seven insanların mutlaka tatması gereken Muğla’ya has ünlü bir et yemeğidir. Muğla’nın en meşhur yemekleri içinde bulunan Döş Dolması, taş fırında yapılan bir lezzettir. Bu nedenle evlerde aslına uygun olarak yapımı neredeyse imkânsızdır. Oğlak eti ile yapılan Döş Dolması’nın içine ciğer ya da kuşbaşı et konmaktadır. Kurban Bayramı benzeri özel zamanlarda daha çok tercih edilen Döş Dolması Muğla yerel halkı ve turistler tarafından çok rağbet edilen meşhur bir lezzettir.

muğla'nın meşhur yemekleri

4- Ekşili Balık

Deniz ürünlerinin bol miktarda kullanıldığı Muğla mutfağında Ekşili Balık’ın yeri ayrıdır. Muğla’nın en meşhur yemekleri arasında bulunan Ekşili Balık, özellikle Datça taraflarında yapılır. Diğer adı, Balık Celplemesi olan Ekşili Balık, Sokkan, Mercan ve Hanoz gibi çok da bilinmeyen balıklarla yapılır. Sarımsak ve salça eşliğinde yenen Ekşili Balık, Muğla halkının çok beğendiği lezzetler arasında önemli bir yere sahiptir.

muğla'nın meşhur yemekleri

5- Kefal Dolması

Muğla’nın en meşhur tatları arasında yer alan Kefal Dolması içine soğan, pirinç ve maydanozdan oluşan bir iç hazırlanmaktadır. Kefal ile buluşan bu lezzetli iç, Kefal Dolması’nı eşsiz bir lezzete dönüştürür. Özellikle dolma sevenler tarafından tercih edilen bu yemek, Muğla adı ile tanınmıştır. Balık Pirinçlemesi de denmekte olan bu lezzetli yemek başka balıklarla da yapılabilmektedir.

muğla lezzetleri

Ayrıca ilginizi çekebilir: Muğla’nın Yöresel Yemekleri: En İyi 5 Yemek!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri