Gastronomi Gezileri

En İyi 5 Muğla Sokak Lezzeti

Muğla Sokak Lezzetleri

Her yeri cennet olan Muğla, Ege ve Akdeniz medeniyetlerinin kesişme noktasıdır. Bu yüzden Muğla sokak lezzeti zenginlikleri ile göz kamaştırır.

En İyi 5 Muğla Sokak Lezzeti

Yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi olan Muğla sokak lezzetleri ise şöyledir:

Lokma

anne pastası - muğla pastası

Muğla’nın ünlü bir geleneği olarak yerini koruyan lokma, bir hamur tatlısı çeşididir. Küçük, yuvarlak şeklinde olan hamur parçalarının kızartılıp şerbetle buluşmasıdır lokma. Muğla sokak lezzetleri arasında olan lokma, seyyar arabalarda satılır. Muğla ilçesi olan Datça’da ise yarımay şeklinde yapılarak satılır, ismi de Dalankıta’dır.

Muğla Pastası

 Muğla halkının vazgeçilmez sokak lezzetleri

Muğla Pastası ya da Anne Pastası da denilmekte olan Muğla halkası, bir hamur tatlısıdır. Muğla sokak lezzeti çeşitlerinin içinde olan Muğla Pastası, zeytinyağı, un, yumurta, şeker ve karbonat ile hazırlanır. Tercihe göre içerisine ceviz de katılır. Doyurucu bir lezzet olan Muğla Pastası, yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği sokak lezzetlerindendir. Muğla Pastası, Muğla halkının en eski sokak tatlarındandır.

Kaya Koruğu Salatası

 Muğla halkının vazgeçilmez sokak lezzetleri

Genevir veya deniz kerevizi, diye de bilinen kaya koruğu, deniz kenarında büyüyen bir bitkidir. Toplanması emek isteyen kaya koruğu adlı bitkinin, kendine has özel bir tadı bulunmaktadır. Kaya Koruğu bitkisi hem salamura hem de taze olarak yıl boyu yenmektedir.  kaya koruğu salatası, limon, sirke, zeytinyağı, sarımsak ve kaya koruğu bitkisinin bir araya gelmesi ile hazırlanır. Muğla sokak lezzeti çeşitlerinin arasında yer alan kaya koruğu salatası, seyyar satıcılar tarafından sokak aralarında satılmaktadır.

Midye Dolma

Muğla sokak lezzeti

Muğla sokak lezzeti çeşitlerinin arasında önemli bir yeri olan midye dolma, yerel halk ve turistler tarafından ilk sırada tercih edilen sokak lezzetlerindendir. Eski zamanlarda ‘Tablalı Piyade’ adı verilen seyyar midye dolma satıcıları tarafından satılır. İçinde Omega 3 bulunan midyeler, pis yerden toplandığında ise içinde cıva barındırır. Bu anlamda toplama sırasında dikkat edilmesi gereken midyeler, midye dolması ile Muğla halkının vazgeçilmez sokak lezzetleri arasındadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından da tercih edilen midye dolma Muğla’nın vazgeçilmez sokak lezzetleri içindedir.

Muğla Köftesi

Muğla’nın yöresel yemekleri

Muğla’nın sokak lezzetleri içinde bulunan Muğla köftesi, köfte yapımında kullanılan iç yağıyla farklı bir lezzete dönmektedir. Dana etinden çekilen kıyma ile yapılan Muğla köftesi az malzeme ile ortaya çıkan büyük yöresel lezzetlerdendir. Milas’ta çok sevilen Muğla köftesine Milas köftesi de denmektedir. Diğer köftelerden tadı ile ayrılan Muğla köfte sokak lezzetleri içinde dikkat çekmektedir.

İlginizi Çekebilir Milas Gezisi: Muğla’nın Turistik Cenneti

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri