DenizliEgeYurtiçi Gezilerimiz

Dünyanın Sekizinci Harikası: Pamukkale Gezi Rehberi

Pamukkale Hakkında

Keşfedeceğiniz yeni yerler mi arıyorsunuz? Bir an önce valizinizi hazırlayıp sizi beyazın en güzel tonuyla buluşturacak Pamukkale gezi rehberi için hazırlıklarınıza başlamalısınız.

Pamukkale Nerede? Pamukkale Hakkında Kısa Bilgi

Pamukkale, Denizli ilinin en büyük ilçesidir. Adını ise kireçli sıcak suların çökelmesi sonucu oluşan bembeyaz olan taşlarından alır. Pamukkale gezi rehberi kapsamında öğrenebileceğiniz bir bilgi de eski adının Hierapolis olduğudur. Ün kazanmasında oldukça etkisi bulunan beyaz taşların yanı sıra ilk çağın önemli bir şehri olan bu yer, o zamandan kalma kalıntılarla da ününe ün katmıştır. Pamukkale, doğal ve kültürel mirası sayesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne geçmiştir.

Pamukkale’nin bir de efsanesi vardır. Çok çok uzun zamanlar önce buralarda fakir bir oduncu ve kızı yaşarmış. Bu kızın fakirlik umurunda değilmiş de çirkinliği ona dert olurmuş. Evlenme çağına gelinde kimse kızı istememiş ve kız kendini Çökelez Dağı’nın uçurumundan aşağı bırakmış. O gün ava çıkan Denizli Beyi’nin oğlu ise uçurumun dibinde ay gibi bir kızı görünce onu sarayına götürmüş ve kırk gün kırk gece düğün yapmışlar. Derler ki Pamukkale’nin şifalı suları kızın çirkinliğini alıp götürmüş.

Pamukkale Görmeniz Gereken Yerler

Pamukkale Travertenleri

pamukkale travertenleri

Öncellikle travertenlere girerken ayakkabılarınızı çıkarmanız istenecektir. Bu yüzden yanınıza ayakkabılarınızı koyabileceğiniz bir çanta almalısınız. Zemin ıslak şort olmasa bile paçaları kıvrılabilen bir pantolon giymenizi öneririz ve yanınızda çocuğunuz varsa altı kaydırmayan plastiklerden giydirebilirsiniz. Ayrıca yanınıza mayo ve havlu da almalısınız. Bu size, havuzlara ve antik havuza girme olanağı sağlayacaktır. Mayo ve havlunuzu içine koymak için çantanızda bir poşet bulundurmayı da unutmamalısınız.

Bunu dışında Pamukkale travertenlerine uzaktan bakıyor olmak bile gözlerinizi kamaştıracak. İçeriye adım attığınızda ise bütün yorgunluğunuzu alacak. Travertenlerde birçok havuz olduğunu söylemiştik. Bu havuzlar, termal özelliğe sahiptir ve Pamukkale gezi rehberi fırsatıyla bu şifalı sularla birçok hastalığa şifa bulabilir, güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası

Pamukkale gezi rehberi planlanmış ve oraya kadar gidilmişken bu geziye yapılacak en büyük haksızlık, yer altının gizli Pamukkale’si Kaklık Mağarası’nı görmeden gitmek olur. Bu mağaraya giriş ücretsiz. Yerli ve yabancı bütün turistlerin de ilgi odaklarından bir tanesi. Mağaraya girdiğiniz zaman sizi karşılayacak damlataşı, sarkıt ve dikitler gerçekten büyüleyici. Aynı zamanda mağara içerisinde akan berrak termal suyun egzama gibi birçok cilt hastalığına da iyi geldiği söyleniyor.

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Gezisi

Hierapolis, Bergama Krallığı zamanında Travertenlerin hemen yanına inşa edilmiştir. Büyük bir özenle korunan antik kent günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. İyi korunmuş bu antik kentte göreceğiniz; tiyatro, tapınaklar, mezarlar ve anıtsal çeşmeler sizi 2000 yıl öncesine götürecektir. Bu antik kente uğramadan Pamukkale gezi rehberi sonlandırılmamalıdır.

Laodikya Antik Kenti

Pamukkale Gezisi

Bu kent yakınında bulunduğu Hierapolis Antik Kentinin tersine hep bir su ihtiyacı içerisinde olmuştur. Bu yüzden kentte dikkatinizi birçok su sarnıcı ve topraktan yapılmış tesisat hatları çekecektir. Laodikya, İncil’de adı geçen Yedi Asya Kenti’nden biri olması nedeniyle ‘’Yedi Kiliseler Birliği’’ unvanını almış ve Hristiyanlar açısından oldukça önem verilen bir kent olmuştur.

Burada kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılmış ve sizin de görebileceğiniz bazı yapılar şunlardır: Suriye Caddesi, Peristilli Ev (A Evi), Ludus Duodecim Scripta (12 İşaret Oyunu), Tapınak A, Septinus Severus Çeşmesi, Stadyum ve Gimnazyum, Anıtsal Çeşme ve Büyük Kilise.

Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale Gezisi

Bu kaplıcalardan yılın hangi mevsimi olursa olsun kendine özgü kırmızı şifalı sular çıkar. Pamukkale gezi rehberi; size kaplıcaları sadece ziyaret etme olanağı değil, derdinize derman bulma olanağını da sağlayacaktır. Bu kaplıcaları eşi benzeri bulunmayan bir sağlık merkezi olarak tanımlamak da yanlış olmaz. Bu kaplıcalarda hastalıkların tedavisi için, banyo ile tedavi ve içme suyu ile tedavi şeklinde iki farklı uygulama kullanılır.

Pamukkale Gezisi Yaparken Konaklama İmkanı Var Mı?

Pamukkale’ye geldiniz ve nerede kalabilirim diye mi düşünüyorsunuz? Pamukkale gezi rehberi içerisinde konaklayabileceğiniz birden çok seçenek mevcut. Öncelikle kalmak istediğiniz yer Pamukkale merkez ise, bunun sizin için şöyle avantajları var: Pamukkale Travertenlerine ve onun hemen yanındaki Hierapolis şehrinde oldukça yakın bir konumda olursunuz. Kısacası Pamukkale’yi yaşarsınız. Bunun için size birkaç otel önerebiliriz. Venus Hotel ve Venus Suit Hotel ‘de kalabilirsiniz. The Cotton House, Otel Pamukkale ve Tripolis Hotel de tercih edebilecekleriniz arasında.

Pamukkale merkezde değil de Karahayıt’ta kalmak isteyebilirsiniz. Karahayıt bölgesi konaklama için tercih edilen yerler bakımında oldukça popüler. Burada termal oteller tercih etmek sağlınıza oldukça iyi gelecektir. Adempira Termal & Spa Hotel, Pamukkale Ece Termal Hotel ve Şamdan Termal seçenekleriniz arasına eklenebilir veya seçiminizi apartlardan yana da kullanabilirsiniz.

Konaklama için bir seçeneğiniz daha mevcut: Denizli şehir merkezi. Pamukkale ve Karahayıt’ın Denizli’den daha küçük yerler olduğunu düşünürsek ve Pamukkale gezi rehberi ile amacınız sadece bu yerleri gezmek değilse Denizli şehir merkezini konaklama için tercih edebilirsiniz. Burada birçok otel arasında seçim yapabilir ve yepyeni yerler keşfedebilirsiniz. Ayrıca Denizli’ye kadar gelmişken Balon Turları Başladı! Pamukkale’de Balon Şenliği!‘ni kaçırmayın!

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri