Yurtiçi Gezilerimiz

Türkiye Gezilecek Yerler: Türkiye’nin Görülmeye Değer Birbirinden Eşsiz Rotaları

Türkiye Gezi Rehberi

Türkiye gezilecek yerler itibariyle pek çok ülkeye göre çok daha fazla alternatif içermektedir. Coğrafi konumu sebebiyle 4 mevsimi belirgin olarak yaşıyor olması, ülkede yıl boyunca turizm faaliyetlerinin var olmasına olanak tanımıştır. Eğer dünyayı keşfe çıkmadan önce Türkiye’yi tanımak, doğudan batıya kadar birçok önemli yeri görmek istiyorsanız bu içeriğimiz oldukça faydalı olacaktır. İşte Türkiye’nin görülmeye değer birbirinden eşsiz rotaları:

Türkiye’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Abant Gölü – Bolu

 Türkiye gezilecek yerler

Bolu’nun Mudurnu ilçesinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Abant Gölü, 125 hektarlık bir alanda ve 1350 metre yükseklikte yer almaktadır. Batı Karadeniz bölgesindeki dağların 2. Sırasını oluşturan Abant ve Keremali Dağları üzerinde yer alan bir heyelan set gölüdür. Abant Gölü’nün bulunduğu çevrenin bitki örtüsü son derece zengindir ve burası 1988 senesinde koruma altına alınarak Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Alanda 4 tane piknik alanı bulunmaktadır. Bununla birlikte göle oldukça yakın bir noktada birkaç adet yayla da bulunmaktadır. Bu yaylar içerisindeki Samat Yaylası genellikle kampçıların tercihidir. Burada çadır kampı yapabilir ve dilediğiniz şekilde günlerce vakit geçirebilirsiniz. Karadeniz iklimine sahip olan bu bölge yıl boyunca ciddi derecede yağış almaktadır. Bu sebeple de yılın bazı dönemlerinde soğuğun ve karın etkili olduğunu görebilirsiniz. Burası yaz ve bahar aylarında daha güzel ve elverişli bir ortam sunuyor. Ayrıca her yıl 13 Aralık’ta burada gelenek halini alan Hamsi Festivali de düzenlenmektedir. Bu tarihlerde gelecek olursanız festivale de katılım sağlayabilirsiniz. Abant Gölü’ne şehir merkezinden hareket eden dolmuş ve minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

Nemrut Dağı Milli Parkı – Adıyaman

 Türkiye gezilecek yerler

Toros sıradağlarının bir uzantısı olan Nemrut Dağı, Adıyaman’da bulunan bir milli parktır. 1988 senesinde milli park olarak kabul edilen bölge, her yıl on binlerce turisti ağırlamaktadır. 2150 metre yükseklikte, muhteşem manzarasıyla gün doğumu ve batımını seyretmek isteyenlerin hayran kalacağı yerler arasındadır. Burada gün doğumunu ve batımını seyretmek eşsiz bir deneyim olacaktır. Milli park bir dönem Kommagene Krallığı’na ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca dağın tepesinde Yunan ve Pers tanrılarının heykelleri bulunmaktadır. Bununla birlikte Kral Antiochos, 2150 metre yükseklikte kendisi için bir mezar da yaptırmıştır.

Nemrut Dağı’na çıkarken dolambaçlı yollardan geçmek durumunda kalacaksınız. Özellikle de gün doğumunda rüzgarlı tepe sizi etkisi altına alacaktır. Burada bulunan doğu ve batı teraslarında vakit geçirebilir ve gün doğumu ya da batımına kadar bekleyebilirsiniz. Unutmamalısınız ki burası yazın en sıcak aylarında bile oldukça soğuktur. Bu sebeple giderken yanınıza kalın giysiler almayı ihmal etmemelisiniz. Şehir merkezinden 85 km uzaklıkta yer alan bu alana otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. 2022 senesi için giriş ücreti kişi başı 50 TL’dir.

Ihlara Vadisi – Kapadokya

 Türkiye gezilecek yerler

Kapadokya Havzası’nın en dikkat çeken yerlerinden biri Ihlara Vadisi’dir. Türkiye gezilecek yerler denildiğinde de ilk akla gelen bölgelerden biridir. Burayı iki şekilde gezmek mümkündür. Dilerseniz balon turuna katılarak vadi aralarını gezebilir, dilerseniz de vadinin içerisine yürüyerek girebilir ve kiliseleri, oyukları daha yakından görerek gezebilirsiniz. Burada vadiye inen oldukça dik ve yemyeşil merdivenler bulunmaktadır. Yüzlerce basamak indikten sonra sularla ve yeşilliklerle kaplı doğa harikası mekana ulaşacaksınız. Vadi yaklaşık 150 metre kadar bir yüksekliğe sahiptir. Vadi gezisi boyunca karşınıza sayısız mezar, barınak, oyulmuş kayalar çıkacaktır. Özellikle kiliselerin üzerlerine işlenen kabartmalar ve duvar resimleri görülmeye değerdir. Burada görebileceğiniz 8 adet kilise vardır ve her biri çeşitli dönemlerde yapıldığından farklı özellikler taşımaktadır. Doğayla iç içe bir tarihi gezi yapmak isteyenler için Ihlara Vadisi doğru bir seçenek olabilir. Vadiye giriş ücretli olup 2022 için kişi başı ücret 70 TL’dir. Haftanın her günü açık olan vadiye, sabah 08:30 ile akşam 19:00 saatleri arasında gidebilirsiniz.

Mevlana Müzesi – Konya

 Türkiye gezilecek yerler

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin kabrinin yer aldığı Mevlana Müzesi, Türkiye’deki en değerli ve en çok ziyaret edilen müzeler içerisinde yer almaktadır. 1926 senesinde ziyarete açılan bu müze, Türk – İslam kültürünü yaşatan değerli bir yapıdır. Müze bahçesinde Osmanlı Dönemi’nde yapılmış olan mescit ve samahane bulunmaktadır. Avlusunda ise Dervişan Kapısı adı verilen bir hücre bulunur. Güney tarafından Hürrem Paşa Türbesi yer almaktadır. Doğu tarafta aile fertlerinin mezarlarının bulunduğu bir oda da bulunmaktadır. Haftanın her günü saat 10.00 18.00 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Girişler ise ücretsizdir.

Patara Antik Kenti – Antalya

 Türkiye gezilecek yerler

Türkiye gezilecek yerler denildiğinde doğal olarak akla ilk gelen şehirlerden biri Antalya’dır. Antalya gezilecek yerler itibariyle ülkemizin en değerli şehirleri arasında gelmektedir. Patara Antik Kenti ise Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarında yer almaktadır. Antik kent Likya’nın başkenti olmasıyla birlikte aynı zamanda en önemli şehridir. Burada farklı birçok döneme ait kalıntılar bulunmuştur. Kalıntılardan elde edilen somut bulgulara göre antik kent milattan önce 8. yüzyılda kurulmuştur. Hristiyanlar için oldukça önemli bir bölgedir çünkü Noel Baba’nın Pataralı olduğu düşünülmektedir. Buraya geldiğinizde Patara Harabeleri, Hadrian Tahıl Ambarı, Patara Plajı gibi yerleri gezip görebilirsiniz. Ayrıca at safarilerine de katılabilirsiniz. 2022 için giriş ücreti 90 TL’dir. Müzekart sahipleri için ücretsizdir.

Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı – Samsun

 Türkiye gezilecek yerler

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yer alan Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı, ilçe merkezinden yaklaşık 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Karadeniz bölgesinin en büyük ve ülkemizin ise en büyük ikinci kanyonu olması sebebiyle de önemli bir yere sahiptir. Yaklaşık 1500 metre uzunluğuna sahip olan kanyonun su derinliği 80 metre kadardır. 2012 senesinde “Ulusal Turizm Bölgesi” ilan edilmiş ve 2015 senesinde ise tabiat parkı statüsü kazanmıştır. Kızılırmak Nehri üzerinde yer alır ve her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Burada doğa yürüyüşü, tekne turu, kano turu ve kamp gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Doğanın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz harika bir rotadır.

Topkapı Sarayı – İstanbul

 Türkiye gezilecek yerler

Türkiye gezilecek yerler listesinde İstanbul olmazsa olmazlardan biridir. Burası yaklaşık 400 sene önce Osmanlı İmparatorluğu’nun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılmıştır. İstanbul’un fethinden sonra 1460 yıllarında yapımına başlanan saray, 1478 yılında tamamlanmıştır. Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalan İstanbul Yarımadası’nın ucunda ve yaklaşık 700 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulmuştur. Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren 31. Padişah Sultan Abdülmecit’e kadar yaklaşık 400 sene boyunca imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılmıştır. Yapı içerisinde çok sayıda gezilecek bölüm bulunmaktadır. Salı günleri haricinde haftanın diğer günlerinde ziyarete açıktır. Müzeye giriş 110 TL, harem bölümü için giriş 80 TL ve Aya İrini Anıtı için giriş 70 TL’dir.

Bu içeriğimizde Türkiye’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerler sıralanmıştır. Eğer kapsamlı bir Türkiye gezisi yapmaya karar verdiyseniz içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda dikkatinizi çekebilir: Yunak Evleri Dünyanın En İyi 12 Oteli Arasında Yer Aldı!

Ayırca : Sonbahar ve İlkbaharda Ege’de Deniz Suyu Sıcaklıkları

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri