EskişehirYurtiçi Gezilerimiz

Çifteler Gezilecek Yerler – Eskişehir Çifteler Gezi Rehberi

Eskişehir Çifteler Gezisi

Eskişehir’in önemli ilçelerinden bir tanesi Çifteler’dir. İlçe 820 kilometrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. İlçe sınırları içerisinde çok sayıda eğitim kurumu bulunmaktadır. Bu yönüyle de ülkenin okuma yazma oranının en yüksek olduğu ilçelerinden biridir. Yöre halkının büyük bir kısmı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Çifteler gezilecek yerler açısından düşünüldüğünde pek çok doğal güzellikleri olduğu görülmektedir. İşte GeziLinki tarafından oluşturulmuş detaylı Eskişehir Çifteler gezi rehberi:

Çifteler Tarihçesi

Çifteler Gezilecek Yerler

İlçe 1815 senesinde Sultan Mahmut için yaptırılan Mahmudiye Çiftliği’nin ilk merkezidir. O dönemki adı Çiftlikat-ı Hümayun’dur. Cumhuriyet Dönemi’ne gelindiğinde ilçe Çifteler Köyü olarak adlandırılmıştır. 1954 senesinde çıkarılan bir kanunla Çifteler ilçe merkezi haline gelmiştir. İlçede yer alan konutların çoğu müstakil ve iki katlıdır. Son dönemlerde betonarme yapının arttığı gözlemlenmektedir. Nüfusunun birçoğu; Bulgaristan, Romanya, Çerkez, Tatar, Türkmen ve Posof göçmenlerinden oluşmaktadır.

Çifteler Tarihi ve Turistik Yerler

İlçe birçok tarihi ve turistik zenginliğe sahiptir. Çifteler gezilecek yerler kapsamında birçok mekandan söz etmek mümkündür. İşte Çifteler’de gezip görülebilecek en güzel yerler:

Çifteler Hamamı

İlçe sınırları içerisinde yer alan Kırkkızbaşı Köyü’ndeki Çifteler Hamamı ilçenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Buradaki hamamın şifalı olduğuna inanılmaktadır. Hamam her ne kadar basit bir mimariye sahip olsa da sularının temiz ve kükürt kokulu olması buraya olan ilgiyi artırmaktadır. Termal suyun çeşitli romatizmal rahatsızlıklara iyi geldiğine dair bir inanış mevcuttur. Çifteler’e yolu düşenlerin mutlaka Kırkkızbaşı Köyü’nü gezmeleri ve buradaki hamama gitmeleri tavsiye edilir.

Hamamkaya

Çifteler gezilecek yerler için bir diğer önemli mekân Hamamkaya’dır. Hamamkaya, Frigya uygarlığından kalma bir alandır. Frigyalıların eski yaşam alanlarından biridir ve yüzeyde birçok kalıntı mevcut durumdadır. Bu alanda açık ve kapalı bir havuz yer almaktadır. Tarihi hamamın kalıntılarını hala net bir şekilde görebilmek mümkündür. Çifteler Hamamı’na kıyasla daha etkileyici bir atmosferinin olduğunu söylemek mümkündür.

Sakaryabaşı Piknik Alanı

Çifteler Gezilecek Yerler

Şehirde gezip görebileceğiniz en güzel doğal alanlardan biri şüphesiz ki Sakaryabaşı Piknik Alanı’dır. Burası yanı zamanda kamp alanı olarak da kullanılmaktadır. Oldukça temiz bir havası ve doğası vardır. Şehrin oksijeni en bol bölgelerinden birisidir. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 70 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu nedenle de şehrin karmaşasından uzaklaşmak, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir.

Çifteler Gezilecek Yerler

Günübirlik kaçamaklar için oldukça ideal olanaklar sunan Sakaryabaşı Piknik Alanı yalnızca bir piknik alanı değildir. Burayı çok sayıda kamp sever de ziyaret etmektedir. Kamp alanı, piknik alanından yaklaşık 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu nedenle de günübirlikçilerin yarattığı yoğunluktan, kampçılar etkilenmemektedir. Yani huzurlu ve dingin bir kamp için burası gayet ideal bir ortam sunmaktadır. Ancak kamp yapacakların burada herhangi bir kamp tesisinin bulunmadığını bilmelerinde fayda vardır. Kamp için gelecek olanların yanlarında kamp ekipmanlarını getirmesi gerekmektedir. Sakaryabaşı Piknik Alanı’nda dalış yapılacak alanlar da bulunmaktadır. Kısaca Sakaryabaşı Piknik Alanı, Çifteler gezilecek yerler arasında en geniş olanaklar sunan yerlerden biridir. Eskişehir – Konya yolu üzerinde yer alan bu alana toplu taşıma araçlarıyla da ulaşmak mümkündür.

Gökgöz Kaynağı

Burası da Çifteler ilçe merkezinde yer almaktadır. Tıpkı Sakaryabaşı Piknik Alanı gibi doğal güzelliklerin bolca olduğu alanlardan biridir. Çevresinde çok sayıda restoran ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Gökgöz Kaynağı adı verilen doğal havuzun derinliği yaklaşık 4 metre kadardır ve dalış severlerin şehirde en sevdiği yerler arasında gelmektedir. Dalış için oldukça ideal olanaklara sahiptir. İçerisinde çok sayıda karides yer alır ancak avlanması yasaktır.

Kırkkız Kaynağı

Çifteler gezilecek yerler listesinin son sırasında Kırkkız Kaynağı yer almaktadır. Gökgöz Kaynağı kadar sevilen bir yerdir. Sakarya Nehri’ne dökülen bu kaynağın uzunluğu yaklaşık 500 metredir. Suyu oldukça berrak olmakla birlikte derindir. Dalış severler için ideal olanaklar sunan bu alan Kırkkız Köyü sınırlarında yer almaktadır.

Çifteler Yeme İçme Olanakları

1-25

Eskişehir’in meşhur birçok lezzeti bulunmaktadır. Şehrin köklü tarihi geçmişi nedeniyle birçok medeniyetten farklı yemek kültürleri edinmiştir. Çifteler’in en meşhur lezzeti ise cantıktır. Cantık bu yörede her cuma günü özel olarak dağıtılmaktadır. İlçenin en gözde lezzetlerinden olan bu yemek esasında bir hamur işidir. Kuzu etinden yapılmaktadır. Kırım ve Tatar mutfağının özel yemeklerinden biridir ve bu yörede de oldukça yaygındır.

Ayrıca Eskişehir’in en meşhur yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Çifteler Konaklama

İlçede turizm faaliyetleri gelişmiş olduğundan konaklama olanakları bakımından zengin alternatifler içermektedir. İlçede her bütçeye uygun konaklama yeri bulmak mümkündür. Ayrıca kamp yerleri açısından da ideal olanaklar sunmaktadır.

Çifteler Ulaşım

İlçe, Eskişehir merkezinden yaklaşık 65 km uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca Hasan Polatkan Havalimanı’na ise 70 km mesafededir.

Bu içeriğimizde Çifteler gezilecek yerler hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri