KaradenizRizeYurtiçi Gezilerimiz

Çamlıhemşin Gezilecek Yerler: Çamlıhemşin Gezi Rehberi

Çamlıhemşin'de Nereler Gezilir?

Rize’nin 11 ilçesinden biri olan Çamlıhemşin, doğal güzellikler bakımından en çeşitli alternatifleri barındırmaktadır. Eski adı Vicealtı olan bölge çok önceleri Ardeşen’e bağlı bir bucak iken 1960 senesinin ilk yıllarında belediye teşkilatına katılarak ilçe haline gelmiştir. Çamlıhemşin ilçesi toplamda 885 metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. İlçenin büyük bir bölümü ormanlık alanlarla kaplıdır. Denize kıyısı bulunmamaktadır. İlçenin güney yükseltisi 4 bin metreyi bulan Kaçkar Dağları ile çevrilidir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Rize’yi doyasıya gezip görmek ve şehir hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için GeziLinki okurları için hazırlanmış olan Çamlıhemşin gezilecek yerler listemiz oldukça faydalı olacaktır.

Çamlıhemşin Tarihi

İlçenin eski adı Vicealtı’dır. Cumhuriyet’in ilan edilmesinden önce, 1922 senesinde karakol merkezi oluşturulmuştur. 1953 senesinde ise Ardeşen ilçe olunca Vicealtı, Çamlıca adıyla Ardeşen’e bağlanmıştır. 1954 senesince bucak olmuş ve 1960 senesinde ise kanunen ilçe statüsü kazanmıştır.

Çamlıhemşin Tarihi ve Turistik Yerler

Ayder Yaylası

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Çamlıhemşin’in en popüler yaylalarından olan Ayder Yaylası, ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta ve deniz seviyesinden 1.350 metre yükseklikte yer almaktadır. Yayla tamamen kayın ve ladin ormanlarıyla kaplıdır. Kaçkar Dağları’nın sırtlarında konumlanmıştır. Konaklama olanakları bakımından gelişmiş bir bölgedir. Burada bungalov evlerde, pansiyonlarda, dilerseniz de çadır götürerek çadırda konaklayabilirsiniz. Yayladaki ilk yerleşimin 13. yüzyılda başladığı ve 19. yüzyılın başlarına kadar da kalıcı bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu tarihten sonra Ayder Yaylası daha çok dinlenmek, vakit geçirmek ve günübirlik geziler yapmak için tercih edilir bir konuma gelmiştir. Ayder Yaylası yalnızca bir yayla değildir. Çevresindeki gezilecek yerleri ile de ideal bir gezi rotasıdır. Burada ilk gezip görmeniz gereken alan Kaçkar Dağları Milli Parkı’dır. Milli park içerisinde; dereler, akarsular, yürüyüş parkurları, piknik ve kamp aktiviteleri için uygun alanlar mevcuttur. Bunlara ek olarak yaylada kaplıca tesisleri de yer almaktadır. Dilerseniz bu bölgenin şifalı sularından faydalanabilir ve konaklama ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

Elevit Yaylası

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Çamlıhemşin gezilecek yerler içerisinde bir diğer yayla da Elevit Yaylası’dır. Burası, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “Koruma Önceliği Olan 200 Bölge” içerisinde gösterilmiştir. Yayla, Çat Vadisi içerisinde yer almakla birlikte Kaçkar Dağları eteklerinde konumlanmıştır. Fırtına Vadisi’nden geçerek Elevit Yaylası’na ulaşabilirsiniz. 1884 rakımlı yaylanın yemyeşil bir bitki örtüsü vardır. Ayrıca içerisinde dereler, çeşit çeşit ağaç toplulukları ve çiçekler yer almaktadır. Burası her ne kadar bahar ve yaz aylarında eşsiz manzaralar sunsa da kış aylarında da görülmeye değer bir güzelliğe bürünmektedir. Yolunuz Ağustos ayının başlarında buraya düşerse horon şenliklerine katılabilirsiniz. Her yıl ağustos ayının ilk günlerinde burada horon şenlikleri organize edilmektedir. Yaylada; piknik yapabilir, kamp atabilir, bungalov evlerde konaklayabilir, yöresel yemekler ve kahvaltılar sunan restoranlarda bir şeyler yiyebilir, yürüyüş parkurlarında doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Rize şehir merkezinden 85 km, Çamlıhemşin ilçesinden 45 km ve Zilkale’den ise 20 km uzaklıktadır.

Fırtına Vadisi

Karadeniz gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Adrenalin tutkusu olan sporseverlerin Rize’deki ve Doğu Karadeniz’deki uğrak yerlerinden olan Fırtına Vadisi, amatör ya da profesyonel fark etmeksizin binlerce kişinin tercihidir. Fırtına Vadisi içerisinde yer alan Fırtına Deresi ya da eski adıyla Peruma, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesiyle oluşmuştur. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km batısında yer alır ve 68 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Çay bahçeleri içerisinde geçen, üzerindeki kemer köprüleriyle de ilgi çekici bir manzara sunan Fırtına Deresi’nde sportif faaliyetlere ek olarak olta balıkçılığı da yapabilirsiniz. Fırtına Deresi Rize’de Kaçkar Dağları eteklerinde yer almaktadır. Rize’ye 77 km ve Trabzon’a ise 154 km uzaklıktadır.

Makrevis Mahallesi

Çamlıhemşin gezilecek yerler

Çamlıhemşin gezilecek yerler içerisinde bir diğer seçenek de tarihi Makrevis Mahallesi’dir. Burası sislerle kaplı, dik bir yamaç üzerinde yer almaktadır. Yamaç ve sisli bir görüntü denince ulaşılmazmış gibi bir düşünce belirse de bu mahalleye araçlarla kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Mahallenin en ünlü özelliği tarihi konaklara ev sahipliği yapmasıdır. Karadeniz Bölgesi’nin en gösterişli evlerinin yaklaşık 15 tanesi burada yer almaktadır. Bu görkemli ve tarih kokan konaklar, 1880 ile 1914 tarihleri arasında Rusya gurbetinde kazanılan paralarla inşa ettirilmiştir. Konakların hepsinde; Rus antikaları, Petersburg işi çini sobalar, ithal camlar yer almaktadır. Hatta bazı konaklarda piyano da bulunmaktadır. Makrevis Mahallesi’nin en görkemli evi Tarakçıoğlu Evi olarak bilinmektedir. Eğer sizin de yolunuz Çamlıhemşin’e düşerse mutlaka bu tarih kokan, görkemli mahalleyi de gezip görmelisiniz.

Şenyuva Köprüsü

Çamlıhemşin gezilecek yerler

Çamlıhemşin’in bir diğer tarihi durağı Şenyuva Köprüsü olabilir. Burası, bölgenin en eski yerlerinden biri olup tarihi eser niteliğindedir. Eski adıyla “Çinçiva” olan Şenyuva Köprüsü tek kemerli bir yapıdır. Fırtına Deresi üzerinde yer almaktadır ve doğu – batı yönünde uzanmıştır. Yöre halkına göre köprünün kitabesi 1946 senesinde yaşanan bir sel olayında kaybolmuştur. Kitabede yazan tarihin 1699 olduğu ise yine yöre halkı tarafından bildirilmektedir. Dere seviyesinden 15 – 20 metre yükseklikte yer alan köprünün toplam uzunluğu 40 metredir. Karadeniz turu esnasında gezip görmenize değecek bir yapıdır.

Mikron Köprüsü

Çamlıhemşin gezilecek yerler

Fırtına Vadisi’nde bulunan tarihi köprülerden biri de Mikron Köprüsü’dür. Köprü Aşağışimşirli Köyü’ne oldukça yakın bir konumdadır. 19. yüzyılda inşa edildiği bilinen köprü Osmanlı döneminden kalma bir eserdir. Bölgedeki diğer köprülerle birçok yönden aynı mimari özelliği göstermektedir. Köprünün uzunluğu yaklaşık 30 metre olup dere seviyesinden 12 metre yükseklikte konumlanmıştır.

Çamlıhemşin Yeme İçme

Karadeniz yöresel yemekleri

İlçeyi ziyaretinizde yöreye özgü birçok lezzeti deneyimleyebilirsiniz. Başlıca deneyebileceğiniz lezzetler; muhlama, karalâhana çorbası, karalâhana sarması, kiremitte hamsi, ısırgan yemeği, hamsikoli, pekmezli asude, laz böreği, mısır ekmeği, pekmezli kabak, kabak sütlacı, pepeçura, termoni, lahana rohtikosu, Karadeniz pidesidir.

Çamlıhemşin Konaklama

Türkiye’deki bungalov ev tesisleri

Çamlıhemşin’de konaklama denildiğinde akla ilk bungalov evler gelir. Yaylaların hemen hemen hepsinde bungalov konaklama seçeneği bulunmaktadır. Buna ek olarak ilçede; butik oteller, 5 yıldızlı oteller, kır evleri gibi seçenekleriniz de vardır.

Çamlıhemşin Nerde? Çamlıhemşin’e Nasıl Gidilir?

Çamlıhemşin ilçe merkezi Rize – Artvin Havalimanı’na 60 km uzaklıktadır. Trabzon Havalimanı’na 137 km uzaklıktadır. Bununla birlikte; Rize şehir merkezine 65 km, Trabzon şehir merkezine 145 km mesafededir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri