KaradenizRizeYurtiçi Gezilerimiz

Ardeşen Gezilecek Yerler: Rize – Ardeşen Gezi Rehberi

Ardeşen'de Nereler Gezilir?

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Rize; yemyeşil yaylaları, gür ormanları, doğal güzellikleri, upuzun vadileri, gürül gürül akan şelaleleri ile turizmin yükselen değerlerinden biridir. Ardeşen ilçesi ise Rize’nin doğa harikası bölgeleri arasındadır. Yeşilin en güzel tonlarına sahip ilçede ayrıca gezilecek çok sayıda tarihi yapı da bulunmaktadır. Bu içeriğimizde Ardeşen gezilecek yerler sıralanmıştır. Siz de Rize’de farklı yerler görüp keşfetme niyetindeyseniz mevcut içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Ardeşen Tarihçesi

İlçe, uzun yıllar Roma ve Bizans İmparatorluklarının yönetimi altında kalmıştır. İlerleyen dönemlerde de Trabzon Rum Devleti’nin egemenliğine girmiştir. 1461 senesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından Trabzon Rum Devleti yıkılınca söz konusu bölge Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiştir. 1 Mart 1953 tarihinde ise Ardeşen, ilçe statüsü kazanmıştır. İlçenin yüzölçümü 743 kilometrekaredir. Doğusunda Fındıklı, batısında Pazar ilçesi, güneyinde Altıparmak Dağların ve kuzeyinde ise Karadeniz yer almaktadır. İlçenin denize kıyısı olup kıyı uzunluğu yaklaşık olarak 10 kilometredir. Bölgede Doğu Karadeniz dağlarının uzantıları ve tepeleri yer alır.

Ardeşen Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Fırtına Vadisi ve Deresi

Ardeşen gezilecek yerler

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en turistik alanlarından olan Fırtına Vadisi ve Deresi, genellikle doğa ve adrenalin tutkunlarının uğrak adresidir. Burada amatör ya da profesyonel fark etmeksizin rafting yapılacak yerler mevcuttur. Türkiye’de rafting denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. Çünkü burada her seviyeye uygun rafting parkuru mevcuttur. Parkurlar 4’e ayrılmıştır. 1 numaralı parkur aynı zamanda gezi parkuru olarak da bilinmektedir. Yaklaşık 2,5 km uzunluğunda olup zorluk seviyesi en düşük olanıdır. 2 numaralı parkur, ticari parkur olarak da bilinir. 8 km kadar bir uzunluğa sahiptir. Parkurun bazı bölümleri zorlu olsa da yine de zorluk derecesinin düşük olduğu söylenebilir. 3 numaralı parkur yarı profesyoneller içindir. 9 km kadar bir uzunluğa sahiptir. Orta düzeyde bir zorluk seviyesindedir. Belirli noktalarında yüzme molası verilebilir. Son olarak 4 numaralı parkur da rafting konusunda profesyonel olanlar içindir. 23 km uzunluğunda olup zorluk derecesi yüksektir. Burada birçok firma rafting hizmeti sağlamaktadır. Ücretler 250 TL ile 450 TL arasında değişmektedir. Kişi sayısı ve parkurun uzunluğu ücretlerde belirleyici unsurdur.

Fırtına Vadisi, Ardeşen ilçesinin yaklaşık 2 km batısında yer almaktadır. Çevresinde çay, kahve içebileceğiniz ya da bir şeyler yiyebileceğiniz sosyal tesisler yer almaktadır. Doğal güzelliği ile her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağıdır.

Oce Köyü

Ardeşen gezilecek yerler

Ardeşen gezilecek yerler içerisinde henüz yeni yeni keşfedilmeye başlanmış alanlardan birisi Oce Köyü’dür. Burası tam olarak bir tatil köyü ve dinlenme noktasıdır. Köy, tamamen doğal güzelliklerle bezelidir. Köyün, Ardeşen ilçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 15 km’dir. Bu sebeple de ulaşımın oldukça rahat olacağını söylemek mümkündür. Köyün her bir noktası kartpostallık güzellikler sunmaktadır. Bol oksijenli doğası, sakin ortamı, sıcakkanlı ve misafirperver insanları ile Oce Köyü, Ardeşen geziniz için alternatifler içerisinde yer almalıdır. Köyde bungalov ev tesisleri bulunmaktadır. Dilerseniz bungalov evlerde 1-2 gece konaklayarak çevreyi daha iyi tanıyabilirsiniz. Bununla birlikte kamp da bir diğer konaklama alternatifiniz olacaktır. Köyde her yıl ağustos ayının ilk haftasında kültür ve sanat konulu şenlikler düzenlenmektedir. Bu tarihlerde Oce Köyü’ne yolunuz düşerse şenliklere katılmayı unutmamalısınız.

Ardeşen Kilisesi

Ardeşen gezilecek yerler

İlçe merkezinde bulunan ve Kavaklı Mahallesi sınırlarında yer alan Ardeşen Kilisesi’nin yapım tarihi hakkında net bir bilgi bulunmasa da Trabzon Rum İmparatorluğu döneminde yapıldığı kabul edilmektedir. Yapı, uzun zamandır kullanılmadığı için bakımsız bir görünüme sahiptir. Ancak, kilisenin önünden geçenler için ilgi çekici bir görünüme sahip olduğu için ziyaretçilerin uğrak noktası olduğu söylenebilir.

Eğrisu Yaylası

Ardeşen gezilecek yerler

Çamlıhemşin ve Ardeşen ilçeleri arasında bir noktada yer alan Eğrisu Yaylası, 2.074 metre yükseklikte konumlanmıştır. Altıparmak Dağları’nı karşıdan gören bir manzaraya sahiptir. Yaylada az da olsa yerleşim mevcuttur. Hanelerin tamamı taş yapılardan oluşmaktadır. Yaylaya araçlarla ve yürüyerek ulaşım sağlamak mümkündür. Yaya gidecek olanlar için Komati ve Golezana yaylalarından geçmek daha kolay olacaktır. Eğrisu Yaylası aynı zamanda harika bir trekking rotasıdır. Yaklaşık 6,5 kilometrelik bir yürüyüş alanına sahiptir. Zemin yapısı orta zorlukta bir deneyim sunmaktadır. Trekking alanları arayışındaysanız burası alternatifleriniz arasında yer alabilir.

Sırt Yayla

Ardeşen gezilecek yerler

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en güzel ve yerleşimin en yoğunlukta olduğu yaylalardan bir diğeri de Sırt Yayla’dır. Yaylaya çıktığınızda hem Altıparmak Dağları’nı hem de Karadeniz’in eşsiz manzarasını panoramik bir şekilde görebilirsiniz. Eğer hava sisli değilse yüzlerce kilometre uzaklıktaki Gürcistan Kazbek Dağları’nı bile görebilirsiniz. Yaylanın nüfusu oldukça kalabalıktır. Günümüzde 300’ü aşkın hane yer almaktadır. Eski ahşap evler ve taş evlerin yanı sıra yeni yapıları da görebilmek mümkündür. Burada çadır açarak konaklayabileceğiniz gibi pansiyonlarda da kalabilirsiniz. Ardeşen ilçe merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

Ardeşen Yeme İçme

Ardeşen’de Karadeniz yöresinin birçok yemeğini tadabilirsiniz. Enişte lokumu, etli kuru fasulye, hamsi tava, hamsi kolu, hamsili pilav, karalahana çorbası, Laz böreği, mısır ekmeği Ardeşen’de deneyebileceğiniz lezzetlerden bazılarıdır.

Ardeşen Konaklama

İlçede konaklayabileceğiniz her bütçeye hitap eden oteller ve pansiyonlar mevcuttur. Bunlara ek olarak yaylalarda bulunan bungalov evler de konaklama alternatifleriniz arasında yer alabilir.

Ardeşen Nerede? Ardeşen’e Nasıl Gidilir?

İlçenin Rize şehir merkezine olan uzaklığı 50 kilometredir. Buna ek olarak İkizdere ilçesi 100 km, Çamlıhemşin 25 km, Artvin – Rize Havalimanı 15 km, Trabzon 125 km uzaklıktadır. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri