KaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Karadeniz’in En Güzel Tabiat Parkları: Piknik, Kamp ve Trekking Alanları

Karadeniz Bölgesi Tabiat Parkları

Karadeniz Bölgesi, doğal güzelliklerin en çok görüldüğü coğrafi bölgeler içerisindedir. Doğası ve iklimi bir hayli özgün olan bölgenin, kendine has güzellikleri ve oluşumları vardır. Tabiat parkları bakımından da çeşitlilik gösteren bölge; kamp, piknik, trekking, tırmanış gibi aktiviteler için de zengin seçenekler sunmaktadır. Bu içeriğimizde Karadeniz’in en güzel tabiat parkları sıralanmıştır.

Karadeniz Bölgesi’ndeki Milli Parklar

Abant Gölü Milli Parkı – Bolu

Türkiye gezilecek yerler

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan Abant Gölü Milli Parkı, ülkemizin en çok ziyaret edilen milli parkları arasındadır. İlçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alır ve yaklaşık 125 hektarlık bir alan üzerinde yer alır. Abant Gölü’nün çevresi bitki örtüsü zenginliği sebebiyle koruma altına alınmıştır. 1988 tarihinde milli park statüsü kazanmıştır. Alanda birçok noktada piknik yerleri mevcuttur. Genellikle günübirlikçiler tarafından tercih edilir. Piknik alanında kamelyalar, mangal şömineleri, tuvalet, çeşme ve çocuk oyun alanı gibi olanaklar mevcut haldedir. Göl çevresinde kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Buralarda hem kahvaltı yapabilir hem de lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Manzarası itibariyle oldukça memnun kalacağınız mekanların fiyatları da ortalama düzeydedir. Burada trekking yapmak isteyenler için ise 2 tane yürüyüş parkuru vardır. Parkurun biri 11 km uzunluğundayken diğeri 18 km uzunluğundadır. Son olarak burada kamp tesisi bulunduğundan olanaklar bakımından uygun bir kamp deneyimi de yaşayabilirsiniz. Kamp için günlük ücret alınmaktadır. Kamp alanının içerisinde elektrik, duş ve tuvalet gibi imkanlar bulunmaktadır.

Ulugöl Tabiat Parkı – Ordu

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler

Karadeniz’in en güzel tabiat parklarından biri olan Ulugöl Tabiat Parkı, muhteşem doğanın tadını çıkarabileceğiniz bir alandır. Doğaseverler ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için ideal bir rota olacaktır. Sık ağaçlarla çevrili göl, harika manzaralar sunmaktadır. Hangi mevsimde giderseniz gidin her zaman tertemiz bir doğası vardır. Alan; piknik, kamp, doğa yürüyüşü, fotoğraf çekimi, bitki ve yaban hayatı gözleme gibi aktiviteler için uygun olanaklar sağlamaktadır. Bununla birlikte alanda; yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, piknik masaları, kamelyalar, büfe, çeşme ve otopark gibi olanaklar da mevcut haldedir. Burası genellikle günübirlik ziyaretler için tercih ediliyor olsa da konaklama gibi bir alternatifiniz de bulunmaktadır. Dilerseniz kamp açarak konaklayabilir, dilerseniz de tabiat parkı içerisinde bulunan bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Tabiat parkına girişler ücretli olduğu gibi kamp alanı için de ayrıca ücret talep edilmektedir. Çadır kamp alanı günlük konaklama ücreti 29 TL, karavan kamp alanı günlük konaklama ücreti ise 46 TL’dir. Ordu şehir merkezinden 80 km uzaklıkta bulunan tabiat parkı, Gölköy ilçe merkezinden ise yaklaşık 18 km uzaklıktadır. Tabiat parkına toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanamamaktadır.

Sera Gölü Tabiat Parkı – Trabzon

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler

Karadeniz’in en güzel tabiat parkları içerisinde sayılabilecek bir diğer alan da Sera Gölü Tabiat Parkı’dır. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan ve insanların bu bölgede en sık tercih ettiği yerler arasında bulunan tabiat parkı gezi ve piknik gibi aktiviteler için uygun olanaklar sağlamaktadır. 2010 senesinde tabiat parkı olarak ilan edilen bölge yaklaşık 220 hektarlık bir alandan oluşmaktadır. Sera Gölü’nde piknik keyfi, barbekü ve mangal keyfi, olta balıkçılığı, bisiklet turu, ATV turu, doğa yürüyüşü, günübirlik gezi, doğa fotoğrafçılığı gibi faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Alanda; çeşme, kafe, otopark, kamelya, büfe, ahşap köprüler, tuvalet, mescit, çay bahçesi, oyun alanı, restoran, hediyelik eşya mağazası gibi olanaklar da mevcut haldedir. Burası günübirlik geziler için uygun bir alandır. Konaklama olanağı mevcut değildir. Kamp yapmak yasak olduğu gibi bungalov ev, dağ evi gibi yapılar da bulunmamaktadır. Tabiat parkının şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 13 kilometredir. Şehir merkezinden yapılacak yolculuk; 15 – 20 dakika kadar sürecektir.

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı – Giresun

Karadeniz’in en güzel tabiat parkları

Giresun’da bulunan Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı, şehrin en güzel alanlarından biridir. Burada mavinin ve yeşilin her tonuna tanıklık edebilirsiniz. Birbirinden güzel doğal güzellikleri barındıran bu bölge aynı zamanda önemli kaynak değerlere sahiptir. Kalkerli su kaynağından çıkan ve 1.800 metre uzunluğunda olan traverten grubuna sahiptir. Mavi Göl, Kuzalan Şelaleleri ve büyüklü küçüklü çok sayıdaki göller bu grup içerisindedir. 4.820 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan tabiat parkı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2013 senesinde tabiat parkı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Parkın en önemli özelliklerinden biri travertenlerini orman içerisinde barındırmasıdır. Bu özelliği ile Amerika’da bulunan Yellowstone Ulusal Parkı’na benzerdir. Hatta Yellowstone’dan sonra dünyanın en büyük traverten grubu burasıdır. Tabiat parkı, birçok aktivite ve faaliyetler için uygun olanaklar sağlamaktadır. Burada; çadır kampı, bisiklet turu, trekking yapabilirsiniz. Buna ek olarak seyir kulelerine çıkarak etrafı izleyebilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. 2022 için tabiat parkına giriş ücreti 15 TL’dir. Haftanın her günü saat 07.00 ile 19.00 arasında açıktır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı – Rize

Karadeniz’in en güzel tabiat parkları

Karadeniz’in en güzel tabiat parkları arasında belki de en popüler olanı Kaçkar Dağları’dır. Doğu Karadeniz’in en güzel tonlarını saklayan, görkemli ormanlarıyla adından söz ettiren ve hırçın dereleri, sarp vadileriyle dikkat çeken Kaçkar Dağları Milli Parkı, Karadeniz Bölgesi’nde mutlaka görmeniz gereken alanlardan biridir. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 16 km uzaklıkta yer alan ve bir bölümü de Artvin’e uzanan milli park yaklaşık 52 bin 970 hektarlık bir alan üzerinde bulunmaktadır. 1994 senesinde milli park statüsü kazanmıştır. Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağı olmakla birlikte Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesidir. Rize’nin en sevilen yaylalarından olan Ayder Yaylası da milli park sınırları içerisindedir. Yaz ve bahar aylarında yerli – yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Genellikle; zirve tırmanışı, doğa fotoğrafçılığı, kamp, trekking gibi faaliyetler için tercih edilmektedir. Trekking için 8 adet ayrı parkuru vardır. Kaçkar Dağları Milli Parkı herhangi bir zaman sınırlaması olmadan 7/24 ziyaret edilebilmektedir.

Ilgaz Dağı Milli Parkı – Kastamonu

Karadeniz’in en güzel tabiat parkları

Ülkemizdeki kış turizminin yükselen değerlerinden bir tanesi de Ilgaz Dağı Milli Parkı’dır. Sahip olduğu doğal güzellikler, turistik alanlar, tarihi alanlar ile şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin Karadeniz Bölgesi’ndeki başlıca gezi ve tatil rotaları arasında yer almaktadır. Kış tatili için de güzel bir alternatif olacak Ilgaz Dağı Milli Parkı, toplamda 1100 hektarlık bir alandan oluşmaktadır. Buna ek olarak burada; kayak, kızak, snowboard, piknik, kamp, kuş gözlemciliği, bisiklet turu, trekking, foto safari, botanik safari gibi faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Özellikle trekking tutkunları için burada eşsiz manzaralara sahip 12 kilometrelik parkur oldukça ilgi çekmektedir. Ilgaz Dağı’na gelmişken yakınlarda bulunan; Yıldıztepe Kayak Merkezi, Kadınçayırı Tabiat Parkı, Osman Gölü Yaylası, Ilgaz Doruk Mevkii, Bozan Kaplıcası gibi alanları da gezip görebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Karadeniz’in en güzel tabiat parkları olarak bilinen milli parklar sıralanmıştır. Siz de Karadeniz Bölgesi’nde doğa gezileri yapmak, doğa içerisinde vakit geçirmek istiyorsanız listede yer alan bölgeleri alternatifleriniz arasında bulundurabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri