AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Finike Gezilecek Yerler  – Finike Gezi Rehberi

Finike Gezilmesi Gereken Yerler

Antalya’nın batı kesimlerinde yer alan Finike ilçesi turistik açıdan oldukça gelişmiştir. Demre, Kumluca, Elmalı ve Kaş ilçelerine yakın bir konumda yer almaktadır. Antalya’ya yolu düşecekler Finike’yi görmeden dönmemelidir. Çünkü Finike gezilecek yerler bakımından birçok alternatifi içermektedir. İşte Finike gezi rehberi sizlerle…

Finike Tarihi

Eski ismi Phoenicus olan Finike, Fenikeliler tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Antik Çağ’da Likya olarak bilinen günümüzde ise Teke Yarımadası olarak adlandırılan yerde bulunmaktadır. Milattan önce 3000. yıldan beri burada yerleşim mevcuttur. İlçenin temel geçim kaynağı turizm ve tarımdır.

Finike Plajları

fdf

Antalya‘nın en turistik ilçelerinden olan Finike gezilecek yerler denince akla ilk gelenlerden biri plajlardır. Finike’nin plajları oldukça fazla olmakla birlikte tertemizdir. Kavurucu ve bunaltıcı sıcaklarda Finike’nin eşsiz plajlarına gidebilirsiniz. Finike’de gidebileceğiniz plajların başlıcaları; Andrea Doria Koyu, Mağaralı Koy, Gökliman Plajı ve Altuncan Hatun Kadınlar Plajı’dır. Andrea Doria Koyu Finike ile Demre arasında bir yerde kalmaktadır. Burası bakir sayılabilecek bir koydur. Çevrede tesis, market, büfe ya da soyunma kabinleri gibi olanaklar bulunmamaktadır. Girişler ücretsizdir.

Mağaralı Koy da aynı şekilde Demre yolu üzerinde bulunmaktadır. Çok bilindik bir koy olmadığından tertemiz bir doğası ve denizi vardır. Market, tesis, soyunma kabinleri gibi imkanlar bulunmamaktadır. Girişler ücretsizdir. Gökliman Plajı ilçe merkezine 6 kilometre mesafede yer alır. Çevresinde gezilebilecek tarihi yapılar da bulunmaktadır. Kumsalı küçük taşlarla kaplıdır. Çevrede tesis, market, tuvalet gibi olanaklar bulunmakla birlikte girişler ücretsizdir. Son olarak Altuncan Hatun Kadınlar Plajı Finike’nin en popüler koylarından biridir. Kadınlara özel bir plajdır ve çevrede tesis, büfe, soyunma kabinleri gibi olanaklar mevcuttur. Bu plaja da giriş ücretsizdir

Finike Tarihi Yapılar

Suluin Mağarası

s

Finike’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelecek yerlerden biri Suluin Mağarası’dır. Bu mağara Asya kıtasının en büyük ve derin mağarası olarak bilinmektedir. Mağaradan içi sularla kaplıdır ve 1995 senesinde profesyonel dalgıçlar suyun dibine kadar inmeye çalışmışlar ancak 122 metreye kadar inebilmişlerdir. Suyun derinliğinin kaç metre olduğu henüz hala bilinmemektedir.

Gökbük Kanyonu

Gökbük Kanyonu Finike’nin en meşhur yerlerinden olmakla birlikte macera severlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Burada çeşitli doğa sporları yapabilir balık tutabilir, endemik bitki ve hayvan türlerine gözlemleyebilirsiniz.

Finike Hamamı

Finike’de, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri Finike Hamamı’dır. Burada hem bu tarihi hamamı gezebilir hem de sauna, masaj ve havuz keyfi yapabilirsiniz.

Limyra Antik Kenti

Finike’de ziyaret edebileceğiniz sayılı antik kentlerden biridir. Kumluca yolu üzerinde bulunan bu antik kent içerisinde bir de antik tiyatro bulunmaktadır. Tiyatronun arka tarafında kalan tepeye yöneldiğinizde ise tarihi kaya mezarları, anıt ve kiliseler görebilirsiniz.

Finike’ye Yakın Yerler

Kekova Adası

kekova

İlçe merkezine yaklaşık 50 km mesafede yer alan Kekova Adası, Demre – Finike arasında bir bölgede yer almaktadır. Bölgeye ulaşım için ilçe merkezinden sahil yolunda devam edilmelidir. Ada üzerinde antik kent de bulunmakta ancak buraya giriş yasaktır. Doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Yayla Evleri

Finike gezilecek yerler denince akla yayla köyleri gelmektedir. Finike’nin yaylaları oldukça meşhur olmakla birlikte evleri de oldukça dikkat çekici bir mimariye sahiptir. Arykanda Antik Kenti’ne geldiğinizde, yakınlarda yer alan köyü de gezebilir ve burada yöresel alışverişler yapabilirsiniz. Ayrıca konaklama yapabileceğiniz yerler de mevcuttur.

Elmalı Müzesi

1941 senesinde inşa edilen, eski bir hükümet konağı olan bu bina günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 2 bin 400 metrekarelik alandan oluşan müzede 8 tane teşhir salonu bulunmaktadır. Teşhir salonunda bu bölgede yapılan kazılar neticesinde ele geçirilen kalıntılar sergilenmektedir.

Finike Yeme İçme

Finike yeme içme olana açısından birçok alternatife sahiptir. Hem yöresel hem de dünya mutfağından lezzetler tadabileceğiniz çok sayıda restoran ve kafeler bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz mutfağının en popüler lezzetlerini tadabileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. Buna ek olarak Finike’nin en önemli lezzetleri arasında deniz ürünleri bulunmaktadır. En lezzetli lüfer ve çipuraları burada tadabilirsiniz.

Ayrıca, Antalya yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri için tıklayabilirsiniz.

Finike Konaklama

Finike gezilecek yerler

Finike gezilecek yerler hakkında yeterli bilgi verildikten sonra sırada konaklama vardır. Finike her ne kadar turistik bir belde olsa da oteller sayısından fazla seçeneğin olmadığı bir yerdir. Genellikle oteller Kaş tarafında yoğunlaşmıştır. Ancak burada da çeşitli düzeylerde oteller, pansiyonlar, tesisler bulunmaktadır. Dilerseniz kamp yapabileceğiniz alanlar, bungalov evler de yer almaktadır.

Finike Ulaşım

Finike şehir merkezinden yaklaşık 1 buçuk saatlik bir uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanı ile ilçe merkezi arasındaki mesafe ise yaklaşık 150 km kadardır. Antalya Havalimanı’na geldikten sonra buradan karayolu ile ulaşımınız yaklaşık 2 saat kadar sürecektir. İstanbul Finike arası 779 km, Ankara Finike arası 630 km ve İzmir Finike arası ise 467 km’dir.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri