MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Akyazı Gezilecek Yerler: Yemyeşil Doğasıyla Akyazı’da Görülmesi Gereken Yerler

Sakarya Akyazı Gezi Rehberi

Sakarya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Akyazı, şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğal güzellikleriyle ve termal tesisleriyle dikkat çeken bir ilçedir. İstanbul ve Kocaeli gibi büyük şehirlere yakın olması sebebiyle de her yıl on binlerce turist çekmektedir. Akyazı gezilecek yerler arasında doğal güzellikler ve mimari yapılar ön plandadır. Doğada vakit geçirmeyi sevenler için Akyazı gezilip görülmeye değer bir rotadır. Bu içeriğimizde Sakarya’yı keşfetmek isteyenler için Sakarya’nın önemli bir ilçesi olan Akyazı tanıtılmıştır.

Akyazı Tarihi

Burası, Selçuklular zamanında kurulmuş bir Türk kasabasıdır. Selçuklu Devleti’nin yıkılması birlikte Göynük’te yer alan Umurhan Beyliği’nin eline geçmiştir. 1303 senesine gelindiğinde Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. Akyazı tarih boyunca Bitinya, Roma ve Bizans gibi köklü devletlerin egemenliğinde kalmıştır. 1944 senesinde ilk olarak Kocaeli’ne bağlanan ilçe, 1954 senesinde Sakarya’nın vilayet olmasıyla Sakarya’ya bağlanmıştır.

Akyazı’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Kuzuluk Kaplıcaları

Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Akyazı ilçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Kuzuluk Kaplıcaları, Akyazı’nın en popüler yerleri arasındadır. Kaplıcanın en dikkat çekici özelliği, su sıcaklıklarının 85 derece olmasıdır. Bu yönüyle ülkemizin en sıcak kaplıcalarından biri olma özelliği taşımaktadır. Kuzuluk Kaplıcaları’nın tesisleri oldukça gelişmiştir. 1996 senesinde tesislerin inşası tamamlanmış ve buraya yaklaşık 1500 dairelik kompleks bir alan inşa edilmiştir. Günübirlik olarak da bir hayli ziyaretçi çeken bir yerdir. Tesislerin içerisinde görevli bir doktor da bulunmaktadır. Kuzuluk Kaplıcaları’nın; ortopedi tedavilerinin desteklenmesinde, kaza sonuçlarının rehabilitasyon sürecinde, kan dolaşımı ve kalp rahatsızlıklarında, sinir sistemi hastalıklarında, çocuk felci ve çeşitli çocuk hastalıklarında, kireçlenme ve kırık çıkık durumlarında olumlu etkisinin olduğu bilinmektedir. Şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan kaplıcalara ilçe merkezinden hareket eden toplu taşımalar aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kaplıcalarda gecelik konaklama fiyatları 210 TL ile 280 TL arasında değişmektedir. Daireler 4 kişilik olup en büyük daire 71 metrekare, en küçük daire ise 58 metrekaredir.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Akyazı gezilecek yerler

Akyazı gezilecek yerler içerisinde Sülüklü Göl Tabiat Parkı, kampçıların ve doğa gezginlerinin tercih ettikleri yerlerden biridir. Tabiat parkının özellikle son yıllarda oldukça ilgi çeken bir yer olduğu söylenebilir. Bolu ve Sakarya sınırı üzerinde bulunup Akyazı ilçesine yalnızca 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Tabiat parkının merkezinde yer alan göl koruma altına alınmış ve daha sonra bu alan milli parklar tarafından tabiat parkına dönüştürülmüştür. Gölün adı her ne kadar “sülüklü” olsa da insanların göle bilinçsiz bir şekilde balık atması sebebiyle göldeki sülükler, balıklar tarafından yenilmiştir. Dolayısıyla günümüzde gölde sülük bulunmamaktadır. Yıl içerisinde ziyaretçisi çok olsa da yine de sakin bir ortamının olduğunu söylemek mümkündür. Bir kısım insanlar doğa yürüyüşü, kamp gibi aktiviteler için tercih ederken bir kısım insanlar da yalnızca piknik için günübirlik olarak ziyaret etmektedir.  Sülüklü Göl Tabiat Parkı için girişler ücretli olup kişi başı 35 TL gibi bir ücreti vardır. Bu ücrete kamp da dahildir.

Davlumbaz Yaylası

Akyazı gezilecek yerler

Akyazı ilçe merkezinden yaklaşık 45 km mesafede bulunan Davlumbaz Yaylası, Adapazarı – Mudurnu mevkii üzerinde yer almaktadır. Sülüklü Göl Tabiat Parkı yakınlarında yer alır ve doğası itibariyle oldukça görülmeye değer bir alandır. Yaylaya giderken yolun bir kısmının çakıl olduğunu ve zaman zaman da virajlardan geçeceğinizi bilmenizde yarar vardır. Ulaşımı çok kolay olmasa da yol kenarındaki manzaralar yolculuğunuzu güzelleştirecektir. Burası 4 mevsim gezip görebileceğiniz bir alandır. Doğa yürüyüşleri, piknik, kamp ve diğer çeşitli aktiviteler için uygun bir ortamı vardır. Yaylaya giriş ücretli olmakla birlikte kamp için de ayrıca ücret alınmaktadır.

Beşköprü – Justinianus Köprüsü

Akyazı gezilecek yerler

Akyazı ilçe merkezinden yaklaşık 30 km mesafede yer alan Beşköprü, ilçede görebileceğiniz tarihi yerlerden biridir. Köprünün yapımının milattan sonra 560’lı yıllara dayandığı bilinmektedir. Çark Deresi üzerinde yer alan bu köprü 360 metre uzunluğundadır ve 12 adet kemeri vardır. Akyazı’ya gitmişken 1995 senesinden beri araç trafiğine açık olan Beşköprü’yü ve çevresini gezip görebilirsiniz.

Akyazı Yeme İçme

Akyazı’da yöreye özgü bir şeyler denemek isterseniz ıslama köfte ve pekmezli ayva dolması yiyebilirsiniz. Islama köfteyi birçok kafe ve restoranda bulabilirsiniz ancak pekmezli ayva dolması için ev yemekleri yapan restoranları tercih etmelisiniz. Bunun haricinde Akyazı’da çok sayıda alabalık çiftlikleri vardır. Bu çiftliklerde lezzetli bir alabalık da deneyebilirsiniz.

Akyazı Konaklama

İlçede konaklayabileceğiniz çok sayıda otel vardır. Butik oteller, yüksek standartlı oteller, bungalov evler, dağ ve yayla evleri gibi seçenekler mevcuttur.

Akyazı Ulaşım – Akyazı’ya Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 30 kilometredir. Bunun haricinde Kocaeli’ye 65 km, İstanbul’a 165 km, Ankara’ya 260 km, Bolu’ya 100 km ve Yalova’ya 125 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Akyazı gezilecek yerler hakkında öneriler sunulmuştur. Siz de Akyazı’yı gezip görmek ve farklı yerler keşfetmek istiyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri