MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Sakarya Gezilecek Yerler: Sakarya’da Ne Yapılır?

Sakarya'da Nereler Gezilir?

Sakarya’nın bulunduğu coğrafi bölge yüzyıllar boyunca çok çeşitli medeniyetlerin gelip geçtiği göç yolları üzerindedir. Yörenin tarih öncesi dönemine ait kesin bir bilgi bulunmasa da Neolitik ve Kalkolitik dönemlerde burada yerleşimin olduğuna dair kalıntılar elde edilmiştir. Günümüzde ise Sakarya özellikle de İstanbul’a olan yakınlığıyla birçok insanın ilgi odağı haline gelmiştir. Şehirde gezilip görülebilecek turistik yerler, doğal güzellikler, tarihi yapılar ve sosyalleşebilecek alanlar bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizin en uzun ikinci plajı olan Karasu Plajı’na sahip olması, şehrin aynı zamanda bir tatil bölgesi olmasında da rol oynamıştır. Bu içeriğimizde Sakarya gezilecek yerler nelerdir, Sakarya’da ne yapılır gibi birçok sorunun yanıtı bulunmaktadır.

Acarlar Longozu

Sakarya Gezilecek Yerler

Sakarya’nın Karasu ilçesinde yer alan Acarlar Longozu ülkemizin en büyük longoz ya da bir diğer ifadeyle subasar ormanıdır. Acarlar Longozu, Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yerin 6 km batısında yer alır. Longozun genişliği 250 metreden 1250 metreye kadar değişmektedir. Uzunluğu ise yaklaşık 7,5 kilometredir. Longoz, oluşum bakımından kıyı set gölüdür. Birinci derece doğal sit alanı olan longoz içerisinde yüzlerce türde bitki ve hayvanlar yaşamaktadır. Sulak bir alan olduğu için yemyeşil bir ortamı vardır. Genellikle hafta sonu tatillerinde büyük bir rağbet görmektedir. Trekking turlarının Sakarya’daki en popüler noktasıdır. Birçok trekking grubu burada toplanarak yaz kış demeden etkinlikler düzenlemektedir. Bununla birlikte longoz ormanı içerisinde piknik ve kamp yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Mesire alanlarında mangal ve semaverinizi yakarak sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca longoz ormanı içerisinde yer alan restoranda yemek de yiyebilirsiniz. Acarlar Longozu, İstanbul’dan yaklaşık 3 saat mesafededir. Sakarya şehir merkezinden ise yaklaşık 1 saat sürecektir.

Karasu Plajı

Sakarya Gezilecek Yerler

 

Karasu ilçe sınırları içerisinde yer alan Karasu Plajı, 15 kilometrelik sahil şeridiyle ülkemizin en uzun ikinci plajı konumundadır. İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle de tatilciler tarafından sık tercih edilmektedir. Karadeniz kıyısı olması sebebiyle denizi zaman zaman dalgalı olabilmektedir. Ancak temmuz, ağustos gibi aylarda daha güzel bir deniz görebilirsiniz. Karasu Plajı’nın kumsalı tamamen ince kumlarla kaplıdır. Burada hem ücretsiz olarak girebileceğiniz halk plajları hem de ücretli beachler yer almaktadır. Halk plajının olduğu yerde deniz biraz daha sığ bir yapıdadır. Aynı zamanda burada piknik ve kamp yapılabilecek alanlar da bulunmaktadır. Karasu Plajı, Karasu ilçe merkezinden yaklaşık 2 km mesafededir. Toplu taşımalar aracılığıyla da ulaşım sağlanabilmektedir.

Maden Deresi

Sakarya Gezilecek Yerler

Kocaali ile Karasu ilçeleri arasında yer alan Maden Deresi, Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Yaklaşık 30 kilometre bir uzunluğa sahiptir. Çam Dağı’ndan gelen doğal kaynak suyu Karadeniz’e doğru akar. Dere yatağı Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde kurşun, çinko ve altın gibi madenlerini işlettiği bir alan olduğundan Maden Deresi olarak adlandırılmıştır. Burası, Sakarya gezilecek yerler içerisinde doğal güzellikler sunan bir alandır. Ancak aynı zamanda tesisleşme de yeterli düzeydedir. Dinlenme tesisleri, mesire alanları, alabalık çiftlikleri, akarsular, şelaleler ve çeşitli yürüyüş alanlarıyla vakit geçirilebilecek harika bir alandır. Özellikle de İstanbul, Kocaeli gibi şehirlere olan yakınlığıyla da hafta sonlarında kısa bir tatil yapmayı düşünenler için ideal bir alternatiftir. Maden Deresi için girişler ücretlidir. Araç başına 20 TL gibi bir ücret alınmaktadır. Konaklamayı düşünenler için ise kamp yerleri ve bungalov evler bulunmaktadır. İstanbul – Maden Deresi arası 225 kilometredir. Sakarya ilçe merkezinden ise yaklaşık 65 km uzaklıktadır.

Acelle Yaylası

Sakarya Gezilecek Yerler

Şehrin gürültüsünden kaçabileceğiniz ve tamamen doğayla iç içe bir ortamda vakit geçirebileceğiniz alanlardan bir tanesi Acelle Yaylası’dır. Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yer almaktadır. Yaylada geniş ve iğne yapraklı ağaç toplulukları görülmektedir. Doğal güzellik açısından görülmeye değer bir alandır. Yaylanın elverişli iklimi ve güzelliği sebebiyle zamanla insanlar buraya yerleşmeye başlamış ve burası adeta küçük bir köy haline dönüşmüştür. Yaylanın merkezinde küçük bir su kaynağı olan Enişte Deresi bulunmaktadır. Genellikle de insanlar bu dere kenarında vakit geçirmektedir. Acelle Yaylası hem kamp hem de piknik için ideal bir yerdir. Ancak olanaklar bakımından biraz yetersizdir. Piknik ve kamp gibi aktiviteler için tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmelisiniz. Acelle Yaylası, İstanbul’dan yaklaşık 200 km uzaklıkta yer almaktadır. Sakarya şehir merkezi ise 70 km mesafededir. Yolları asfalt olmasa da her araç rahatlıkla ulaşım sağlayabilir.

Sapanca Gölü

Sakarya Gezilecek Yerler

Sakarya gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz ki Sapanca Gölü’dür. Konum olarak Sakarya ve Kocaeli şehirlerinin il sınırları arasındadır. Sakarya’nın Sapanca ilçesine bağlı olduğu için Sapanca Gölü olarak adlandırılmış olsa da önceki bilinen adı Ayan Gölü’dür. Göl, çevresinde yer alan birçok dere yataklarıyla beslenmektedir. Aynı zamanda bu dereler Sapanca Gölü’nü temizlemektedir. Bu nedenle de Türkiye’nin en temiz doğal göllerinden biridir. Göl suyunun oldukça berrak ve temiz olması sayesinde çeşitli balık türlerini yakalamak da mümkündür. Eğer Sakarya’da keyifli bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız Sapanca Gölü’nü tercih edebilirsiniz. Göl çevresinde çok sayıda kahvaltı salonu, kafe, balık restoranları bulunmasının yanı sıra mesire alanları da vardır. Dilerseniz ailenizle açık havada, göl manzarasına karşı piknik de yapabilirsiniz. Sapanca Gölü’ne girişler ücretsizdir.

Doğançay Şelalesi

Sakarya Gezilecek Yerler

Sakarya’da görülmesi gereken doğal güzelliklerden bir tanesi de Doğançay Şelalesi’dir. Burası günübirlikçi gezginlerin en uğrak yerleri arasındadır. Sakarya’nın doğal güzellikleri ile meşhur Geyve ilçesine bağlıdır. Maksudiye Köyü sınırlarında yer alan bu şelale, şehir merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Şelalenin çevresi trekkingciler, kampçılar, piknikçiler için uygundur. Genellikle trekking gruplarının Geyve’deki uğrak yerleri arasındadır. Yolun büyük bir kısmı asfalt olsa da şelaleye varmadan yaklaşık 5 dakikalık bir mesafeyi toprak yoldan gitmek durumundasınız. Şelale suları 3 kademelik bir yükseltiden akar. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 600 metredir. 2013 senesinde Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Doğayla iç içe vakit geçirmek istiyorsanız alternatifleriniz arasında yer alabilir.

Gölbaşı Piknik Alanı

Sakarya Gezilecek Yerler

Sakarya gezilecek yerler içerisinde son sırada Gölbaşı Piknik Yeri bulunmaktadır. Burası Arife ilçesi sınırlarında olup Sapanca Gölü’nün doğu kıyısında yer alır. Piknik alanı içerisinde sosyal tesisler, spor tesisleri, çocuk parkları, piknik alanları ve yürüyüş parkurları yer almaktadır. Özellikle hafta sonlarında ve tatil günlerinde günübirlik piknikçilerin vazgeçilmez rotaları arasındadır. Alanda yemeğinizi kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi restoranda da yiyebilirsiniz. Piknik alanında büfe, mescit, lavabo, otopark ve mangal alanları bulunmaktadır. Göl manzarasına yakın bir yerde oturabilir, dilerseniz gölde yüzebilir ya da balık tutabilirsiniz. Gölbaşı Piknik Alanı, şehir merkezinden 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Alana girişler ücretsizdir.

Bu içeriğimizde Marmara Bölgesi’nin en turistik şehirleri arasında yer alan Sakarya hakkında bilgi verilmiştir. Farklı yerler gezmek, yeni yerler keşfetmek isteyenler için Sakarya çok çeşitli alternatifler sunmaktadır. Özellikle de doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir.

Bununla birlikte daha fazla gezi, tatil ve seyahat hakkında bilgilendirici içerikler için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri