ÇanakkaleMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Şahindere Kanyonu nerededir? Şahindere Kanyonu’na nasıl gidilir?

Şahindere Kanyonu Gezi Rehberi

Şahindere Kanyonu, Altınoluk’ta bulunan Kaz Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan doğal kaynak suyu ve ormanı ile yerli ve yabancı birçok turisti kendine çeken turistik bir yerdir.

Şahindere Kanyonu, doğa tutkunlarının en uğrak noktalarından biridir. Temiz havası, şelalesinden akan doğal kaynak suyu ile huzur ve doğal güzellikleri bulabileceğiniz ender bölgelerden biridir.

Şehir hayatının gürültüsü ve kirliliğinden uzaklaşmak isterseniz, Şahindere Kanyonu tam size göredir. Dünya genelinde oksijen kaynakları bakımından eşine az rastlanır bölgelerden biri Şahindere Kanyonu’dur.

Doğal yürüyüş yolları, geniş kanyonu ile kaybolma riskinizin biraz fazla olduğunu söyleyebiliriz. O yüzden gitmeden önce yanınıza pusula, GPS veya telefon almayı unutmayınız.

Harika orman yürüyüşü ve manzarasının yanında, Şahindere Kanyonu’nun içerisinde berrak bir şelalesi bulunmaktadır. İsterseniz şelalenin içerisinde yüzme imkanız vardır. Doğal kaynak suyundan oluştuğu için suyunun soğuk olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca Şahindere Kanyonu’na gelirseniz, Balıkesir yöresine ait yemekleri deneyimlemeden geçmeyin. Ege ve Marmara lezzetlerini harmanlayan Balıkesir yemeklerini bu bölgede birçok restoranda bulabilirsiniz.

SİZLER İÇİN BALIKESİR’İN YÖRESEL LEZZETLERİNDEN BAHSEDELİM;

-Balıkesir deyince akıllara ilk gelen lezzet tabi ki höşmerim olacaktır. Balıkesir yöresinin bir tatlısın olan höşmerimi deneyimlemeden geçmemenizi öneririz.

-İkinci lezzetimiz birçok kişinin bilmediği, Bigadiç Güveci’ni size anlatalım. Nar gibi kızaran oğlak etinden oluşan Bigadiç Güveci’ni, yörenin doğal sebzeleri ile harmanlanarak misafirlerine ikram edilmektedir.

Şahindere Kanyonu içerisinde Bigadiç Güveci’ni yapan restoran bulabilirsiniz.

-Ve tabi ki Balıkesir’e özgü yapısı ve iştah acıcı lezzetiyle Tirit’i afiyetle yiyebilirsiniz.

ŞAHİNDERE KANYONU’NDA KONAKLAMA

Şahindere Kanyonu’nda tatil yapmak isteyenler için önemli bir konu olan konaklamadan bahsedelim. Şahindere Kanyonu’nda seçimize göre bungalov, otel, pansiyon ve kamping alanı bulabilirsiniz. Bütçenize göre birini seçerek tatilinize huzur ve temiz hava içerisinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

GİRİŞ ÜCRETİ VE ZİYARET SAATLERİ

Şahindere Kanyonu’nda doğal güzelliğin bozulmaması ve korunabilmesi için ormanda doğa yürüyüşü ve fotoğraf çekinmek için belli bir zaman sınırınız vardır. Haftanın her günü saat 08:00 ile 18:00 arasında dilediğinizce gezip fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca Şahindere Kanyonu’na girmek için 7 TL’lik bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

ŞAHİNDERE KANYONU’NA NASIL GİDİLİR?

Kendin aracınız ile gidecekseniz; Balıkesir’in Edremit ilçesine geldiğinizde 2 kilometre mesafede Altınoluk’a gelip Şahindere Kanyonu tabelasını takip ederek, Kaz Dağlarına çıkmanız gerekmektedir. Altınoluk ile Şahindere Kanyonu arası yaklaşık 1.6 kilometredir.

Şehirlerarası otobüs yolculuğu ile gelecekseniz ise Balıkesir şehir terminaline gelerek, Altınoluk minibüsleri ile Altınoluğa gelerek buradan Şahindere Kanyonu’na giden köy minibüslerine binmeniz gerekmektedir.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri