BalıkesirMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Sarıkız Türbesi nerede? Sarıkız Türbesi’ne nasıl gidilir?

Balıkesir Sarıkız Türbesi

Sarıkız Türbesi, Balıkesir’in Akçay ilçesinin Kaz Dağı bölgesinde bulunan bölgenin hem oksijen hem de manzara bakımından en yüksek tepesidir.

Sarıkız Türbesi’nden muazzam bir deniz ve Edremit Körfezi manzarası görülmektedir. Öte yandan yol boyunda Kaz Dağı’nın temiz havasını içinize çekerek yeşilin içerisinden bölgeye ulaşabilirsiniz.

Sarıkız Türbesi

Yol güzergahında Hasan Boğuldu Göleti bulunmaktadır. Eğer zamanınız varsa burayı gezdikten sonra bölgeye çıkmanızı öneririm.

Sarıkız Türbesi

SARIKIZ HİKÂYESİ

Sarıkız, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köyde dünyaya gelmiştir. Küçük kız annesini kaybettikten sonra babası ile birlikte yaşamaya başlar. Günlerden bir gün babası kızına dönerek buralardan gitmek istediğini söyler. Babasının bu isteğine “Tamam” diyen Sarıkız eşyaları toplar ve babası ile birlikte Kaz Dağı’nın eteklerindeki bulunan Kavurmacılar Köyü’ne yerleşirler.

Babası burada çobanlık yapmaya başlar. Ancak köylüler Sarıkız’ın babasından etkilenerek onun ermiş olduğunu söylerler ve ona sürekli akıl danışırlar. İddiaya göre bir gün Sarıkız’ın babası Hacca gitmek ister. Sarıkız ise babasını gitmesi yönünde teşvik eder. Baba kızını çok güvendiği bir komşusuna bırakarak Hacca gider.

İddiaya göre köyde bulunan bazı kişiler babasının Hacca gitmesini fırsat bilerek Sarıkız ile evlenmek için haber yollarlar. Ancak Sarıkız hiç kimse ile evlenmek istemediğini belirterek hepsini reddeder. Bunun üzerine köydekiler Sarıkız hakkında çirkin dedikodular yayar.

Sarıkız Türbesi

Aylar sonra Hacdan dönen babası ile kimse konuşmaz selam dahi vermez olmuştur. Bunun nedenini komşusuna soran Sarıkız’ın babası aldığı cevap karşısında yıkılmıştır. Bunun üzerine aylarca düşünen Sarıkız’ın babası namusunu temizlemek için Sarıkız’ı öldürmeyi kafasına koymuştur.

Günlerden bir gün kızını yanına alan Sarıkız’ın babası şuan ki Sarıkız Türbesi’nin bulunduğu bölgeye gitmişti. Kızını öldürmeye kıyamayan baba onu orada birkaç kazla birlikte bırakır. Bu olayın ardından Kaz Dağı’nda kaybolan birçok kişi kendilerine yanında kazları olan sarı saçlı bir kızın yardım ettiğini söyler. Bu olaylar çoğalınca Sarıkız’ın ermiş olduğu ve ona iftira atıldığı söylentileri yayılır.

Baba kızını bulmak için onu bıraktığı yere çıkar ve kızını orada görür bunun üstüne orada şükür namazı kılmak ister. Kızı babasına su getirir. Kızına suyun neden tuzlu olduğunu sorunca Sarıkız suyu aceleden denizden aldığını söyler. Bunun üzerine tatlı su getirmek için Sarıkız vadiye uzanır. Babası bu olayın ardından kızının erdiğine inanır.

Sarıkız Türbesi

İddiaya göre babasının onu bıraktığı ve bugün türbesinin olduğu yere gömülür. Sarıkız Türbesi böylece bölgede önemli bir yer haline gelir.

Bu hikayesi bölgenin en eski hikayelerinden birisidir. Bölgede ayrıca “Hasan Boğuldu” hikayesi de sıkça anlatılmaktadır.

Sarıkız Türbesi

SARIKIZ TÜRBESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Bölgeye Safari Turları düzenlenmektedir. 150 TL gibi bir ücreti olan turlar ayrıca bölgedeki diğer önemli noktalara da uğramaktadır. Öte yandan kendi arabanız, tur otobüsünüz veya bisikletinizle bölgeye gitmek isterseniz Kaz Dağı bir Milli Park olduğu için ücret ödemeniz gerekmektedir.

Girişi Balıkesir’e bağlı Edremit ilçesinde bulunan Kaz Dağı Milli Parkı’na araçsız girmek isterseniz 7 TL ödemeniz gerekmektedir. Otomobil ile girmek isterseniz 21, bisiklet ile girmek isterseniz 7 eğer otobüs ile girmek isterseniz 189 TL ödemeniz gerekmektedir. Park ise 06.00 ile 21.00 saatleri arasında açıktır.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri