MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Sakarya Gezi Rehberi: Sakarya Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Sakarya Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesinin ÇatalcaKocaeli yöresinde bulunan Sakarya birçok büyük şehre olan yakınlığıyla her mevsim tercih edilen bir rotadır. Karadeniz kıyısınca uzanan kilometrelerce sahilleriyle, doğal güzellikleriyle tatilcilerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Sakarya’yı her mevsimde gezip görebilirsiniz ancak özellikle ilkbahar aylarında şehrin doğal güzellikleri daha ön plana çıkmaktadır. Şehri tam anlamıyla gezmek isterseniz bu geziye ortalama 2 – 3 gününüzü ayırmanız gerekecektir. İşte Sakarya’yı keşfetmek isteyenler için Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Adapazarı

Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Sakarya’nın merkez ilçelerinden olan Adapazarı, şehrin hem turizm hem de sanayi anlamında en gelişmiş bölgesidir. Büyük sanayi kuruluşlarının, iş merkezlerinin, fuar alanlarının ve büyük mağazaların olduğu oldukça hareketli bir ilçedir. Burada, başta 5 yıldızlı oteller olmak üzere konaklama alternatifleri çeşitlidir. Adapazarı’na geldiğinizde Atatürk Evi’ni, Harmantepe Kalesi’ni, Sakarya Nehrini gezip görebilirsiniz. Eğer daha hareketli bir alternatif arıyorsanız Çark Caddesi’ni gezebilirsiniz. Çark Caddesi tıpkı İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne benzer bir caddedir. Günün her saatinde açık kafeleri, restoranları vardır. Bununla birlikte yine cadde yakınlarında Sakarya Kent Park yer almaktadır. Burası oldukça büyük ve yeşilliklerle dolu bir alandır. Yürüyüş yapabilir, sosyal aktivitelere katılabilir ve ailenizle birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sapanca

Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Sadece Sakarya’nın değil ülkemizin en turistik noktalarından biri Sapanca’dır. İnsanlar Sapanca’yı hem kültürel geziler hem doğa gezileri hem de tatil için tercih edebilmektedir. Sapanca’da bungalov evler oldukça popülerdir. Geceyi şehirde geçirmeyi düşünüyorsanız buradaki bungalov ev tesislerini tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte ilçede ilk görmeniz gereken yer Sapanca Gölü’dür. Sapanca Gölü, vakit geçirilebilecek en güzel yerlerden biridir. Göl çevresindeki tesisleşme düzeyi oldukça başarılıdır. Burada çok sayıda yeme içme alanı, mağazalar, sosyal tesisler yer almaktadır. Özellikle de alabalık restoranları oldukça meşhurdur. Sapanca Gölü’ne geldiğinizde göl bisikletine binebilir, göl çevresindeki çimlerde oturabilir, piknik yapabilir ve kafe – restoranlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Karasu

Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde plajlarıyla ünlü yerlerden biri Karasu’dur. Karasu, şehir merkezinden yaklaşık 55 km uzaklıkta yer alır. Ülkemizin en uzun ikinci sahiline sahip olan ilçe, yaz aylarında Türkiye’nin dört bir yanından gelen gezginlere ve tatilcilere ev sahipliği yapmaktadır. Karasu’ya gittiğinizde ilk olarak Karasu Plajı’na gitmelisiniz. Çevresinde çok sayıda butik otel, apart otel, aile pansiyonları, bungalov ev tesisleri, restoran ve kafeler yer almaktadır. Bununla birlikte Karasu’da Acarlar Longozu da yer almaktadır. Ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden olan Acarlar Longozu, yılın her mevsiminde gezilip görülesi bir alandır. Longoz ormanlarını görebilir, göl üzerinde tekne ve sandallarla gezintiye çıkabilirsiniz. Eğer balık tutmayı seviyorsanız oltanızı götürerek balık da tutabilirsiniz. Göl çevresi, balık çiftlikleriyle doludur. Burada lezzetli bir balık da yiyebilirsiniz.

Hendek

Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Şehir merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan Hendek, şehrin yayla turizmi açısından en gelişmiş ilçelerinden biridir. Doğası oldukça temiz olup yaz aylarının vazgeçilmez rotaları arasında yer almaktadır. Çiğdem Yaylası, Keremali Yaylası gibi bölgeler ve burada yer alan yayla evleri kesinlikle gezip görmeye değerdir. Keremali Yaylası’nın rakımı 1722 metre olup oldukça yüksektir. Fotoğrafçılık ve trekking turlarının sıklıkla düzenlendiği bir bölgedir. Konaklama olanaklarının gelişmiş olması da olumlu yanlarından biridir. Hendek ilçesinden gezip görebileceğiniz bir diğer alan da Uludere Çayı’dır. Uludere Çayı çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz parkurlar yer almaktadır. Ayrıca balık çiftlikleri açısından da zengin bir bölgedir. Son olarak burada Bayraktepe olarak adlandırılan bölgeyi de gezip görebilirsiniz. Burası 16 Türk devletinin bayrakları ile donatılmış ve genellikle de yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş bir rekreasyon alanıdır. Alanda irili ufaklı şelaleler, amfi tiyatro, yürüyüş alanları ve gezi rotaları bulunmaktadır.

Akyazı

Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Sakarya’ya yalnızca 10 km uzaklıkta bulunan Akyazı ilçesi hem yaylaları hem de termal kaynakları ile turizm açısından gelişmişlik gösteren bir bölgedir. Akyazı’da bulunan Kuzuluk Kaplıcaları’nın ünü yalnızca Sakarya ile sınırlı kalmamış tüm ülkeden ziyaretçi çeker hale gelmiştir. Akyazı, doğal mineral kaynakları bakımından zengin sularıyla, termal otelleriyle ve sağlık tesisleriyle dikkat çekmektedir. Solunum sıkıntısı çeken bireyler genellikle buradaki yaylalarda vakit geçirmektedir. Deniz seviyesinden 1400 metre yükseklikteki yayla evleriyle her mevsimde ziyaretçilerine keyifli bir dinlence vadediyor. Akyazı’da yer alan yaylalarda bisiklet turları, doğa yürüyüşleri, kampçılık ve dağcılık gibi faaliyetler yürütülüyor ve tüm bu faaliyetler rehberler eşliğinde gerçekleştirilebiliyor. Siz de yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kaçabileceğiniz bir yer arıyorsanız Akyazı’yı tercih edebilirsiniz. Bungalov evleri ve butik otelleriyle sessiz, sakin bir ortamda konaklayabilirsiniz.

Maşukiye

Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde özel bir yere sahip olan Maşukiye, oldukça küçük ancak keyifli bir turistik rotadır. Esasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlıdır. Ancak Sakarya’ya oldukça yakın olduğundan Sakarya gezilmesi gereken yerlerden biri olarak önerilmektedir. Özellikle de İstanbul, Ankara, Bursa gibi çevredeki büyük şehirlerden en çok ziyaretçi alan bölgedir. Hafta sonları, günübirlik olarak bölgeyi ziyaret eden gezginler sebebiyle oldukça hareketli geçmektedir. Maşukiye’nin daha çok doğal güzellikleri ön plana çıkmıştır. Ayrıca dere ve göl kenarlarına kurulmuş balık restoranları oldukça popülerdir. Maşukiye daha çok doğa gezginlerinin sevebileceği bir bölgedir. Yaylaları, dere kenarları ve dağ etekleri hayli fazladır. Buna ek olarak mesire alanları bakımından da gelişmiştir. Maşukiye’de bulunan Kirazlı Yaylası piknik yapılabilecek ideal alanlardan biridir. Bununla birlikte Aygır Deresi de görülesi bir alandır. Burada bulunan şelaleler ve yeşil alanlar vakit geçirmeye doyamayacağınız güzelliklere sahiptir. Maşukiye, şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunur.

Geyve

Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Sakarya gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde son sırada Geyve yer almaktadır. Burası Sakarya’nın doğal güzellikleriyle ön plana çıkmış ilçelerinden biridir. Şehir merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıkta yer alır. 1312 senesinde Osman Gazi tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edilmiştir. Oldukça verimli ve bereketli topraklara sahip olan Geyve hem tarihi hem de kültürel yönden köklü bir geçmişe sahiptir. Geyve’de tarihi bir gezi yapmak isteyenler Ali Fuat Paşa Kuvayi Milliye Müzesi, Ali Fuat Paşa Köprüsü gibi yerleri gezip görebilir. Bununla birlikte ilçenin sağlık turizmi bakımından da gelişmiş bir bölge olduğunu söylemek mümkündür. Acısu İçmeleri adı verilen termal tesislerde konaklayabilir ve şifalı olduğu söylenen sularda şifa bulabilirsiniz. Son olarak Geyve’de doğa gezisi yapmak isteyenler ise Kırca Yaylası’nı tercih edebilirler. Bölgenin en güzel yaylarından biri olarak kabul edilen bu yaylada zaman zaman festivaller de düzenlenmektedir. Özellikle burada haziran ve temmuz aylarının oldukça hareketli geçtiği söylenebilir.

Bu içeriğimizde ülkemizin gezilip görülmeye değer şehirlerinden biri olan Sakarya tanıtılmıştır. Sakarya, içerikten de anlaşılacağı üzere daha çok doğal güzellikleri ile ön plana çıkmıştır. Doğayla iç içe vakit geçirmekten hoşlananlar, yaz aylarını daha serin bir bölgede geçirmek isteyenler için Sakarya kesinlikle doğru bir tercih olacaktır. Son olarak buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri