Hafta Sonu Tatilleri

Hafta Sonu Tatil Yerleri: Adapazarı Gezi Rehberi

Adapazarı Gezilecek Yerler

İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında bulunan Adapazarı ilçesi, Adapazarı Gezi Rehberi ile İstanbul’dan kaçıp hafta sonu tatili yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi olmaktadır.

Adapazarı Gezi Rehberi ile Tanıtımı Yapılan Anadolu Efsanesi

Sakarya ilinin merkez ilçesi olan Adapazarı, 22.06.1954 tarihli kanun ile Sakarya ilinin 16 ilçesinden biri olmuştur. Yüzyıllar öncesi pazar köyü meydanı olan Adapazarı, 1573 yılı itibari ile “Ada” adında köy, 1646 yılı nahiye, 1658’den sonra Akyazı’na ait bir köy, 1692’de kadılık, 1742’de nahiye ve 1837 yılında ise kasaba olmuştur.

adapazarı gezi rehberi

Adapazarı ilçesi, geçmişe olan bağının devamıyla geleneksel yaşam biçimini sürdürmekte olan ve aynı zamanda sanayi yönünden de gelişmiş bir ilçedir. Tanınmış otomobil fabrikalarının bulunduğu Adapazarı, otomobil sektöründe söz sahibidir.

Son yıllarda Adapazarı Gezi Rehberi ile tanıtımı yapılan ilçe, yeşil alanları ve doğa güzellikleri dikkat çekmektedir. Adapazarı 2020 yılı itibari ile 279.127 kişilik bir nüfusa sahiptir.

İstanbul’a yakın yerler arasında önem kaydeden Adapazarı’nın İstanbul ile arasındaki mesafe arabayla 168 kilometre, yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir. Bu mesafe uçak ile olduğunda ise 122 kilometre ve 9 dakikadır.

İstanbul Hafta Sonu Tatili İçin Adapazarı Gezi Rehberi Yanınızda

Adapazarı Gezi Rehberi ile Adapazarı ilçesinde gezilmesi gereken yerlerin başlıcaları: Orhan Gazi Camii, Serdivan Platenaryum, Deprem Müzesi, Sanat Galerilerinin bulunduğu Arka Plan Sanat Galerisi, Serdivan Yamaç Paraşütü, özel ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu Umre Market, Alışveriş merkezlerinin bulunduğu Ada Alışveriş Merkezi, Sinema salonlarının bulunduğu AKM ve Cinemaximum Adapazarı, özel müze olan Sakarya Müzesi, Tozlu Camii, Kentpark, Orman Park, balıkçı teknelerinin limanı olan Karasu, Poyrazlar Gölü.

adapazarı gezi rehberi

İstanbul hafta sonu tatili için ideal bir yer olan Adapazarı, açık hava aktiviteleri ile de beğeni toplamaktadır. Tekne turları, su sporları ilçenin vazgeçilmezlerindendir.

Adapazarı Tatil Beldesinde Konaklama ve Yemek

Sahip olduğu doğal güzellikleri ile takdir gören Adapazarı ilçesinde konaklamak için pek çok seçenek bulunmaktadır. Merkezde standart otel özellikleri olan tesisler bulunmaktadır. Bu tesisler beş yıldızlı otellerden pansiyonlara dek çeşitli seçenekler sunmaktadır. Şehir merkezinde bulunan konaklama yerleri birbirine yakın mesafelerdedir. Bu konaklama seçenekleri çoğunlukla Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı, Adnan Menderes Caddesi, Ankara Caddesi ve Atatürk Bulvarı’ndadır. Merkeze yakın bölgelerde ise doğa içinde konaklama imkânı vardır.

İstanbul hafta sonu tatili, Adapazarı Gezi Rehberi’yle birbirinden lezzetli yemeklerin tadımı için bir fırsat olabilir. Bölge mutfağı pek çok kültürün birleşimi ile oldukça zengindir. Balkan ve Kafkasya’dan gelen göç ile Çerkez ve Karadeniz mutfağının önem kaydeden yemeklerine sahip olan Adapazarı bölge mutfağı, sebze yemekleri, et yemekleri, soslu mezeler ve balık türleri ile dikkat çekmektedir.

Adapazarı mutfağının en önemli lezzetleri arasında Islama Köfte, Dımbıl Çorbası, Balkabaklı Ekmek, Dartılı Keşkek, Hamsili Pilav, Çerkes Tavuğu sayılabilir. Uygun fiyatları ile de cazip olan Adapazarı bölge mutfağı, burada hafta sonu tatili yapmak için İstanbulluları cezbetmektedir.

İlginizi çekebilir Üst Seviyede Huzurlu Bir Keyif İçin Günübirlik Maşukiye Turu

Adapazarı Gezi Rehberi Farkıyla Hafta Sonu Kaçaklarına Tavsiyeler

Adapazarı’nda olan Deprem Müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerdendir. Müzeye giriş ücretsizdir. Türkiye’nin ve özellikle Marmara Bölgesinde yaşanan deprem zamanlarını hatırlayarak bilinçlenmek için bu müzeyi ziyaret etmeniz önerilir. Dünyada tek olan yapısıyla önem kaydeden Deprem Müzesi, eğik oluşu ve ziyaretçiler için düzenlenen deprem simülasyonuyla o günleri tekrar yaşatacaktır. Adapazarı Gezi Rehberi bu anlamda öncünüz olacaktır.

Balık tutmayı seven biriyseniz ve hafta sonu kaçamağı için Adapazarı’na geliyorsanız olta takımınızı almayı unutmayın. Adapazarı bölgesinde bulunan Taskısığı Gölü’nde balık tutabilir ve mangal yapabilirsiniz. Akyazı gezilecek yerler

Bu içerik dikkatinizi çekebilir: İstanbul’daki Sosyete Pazarları – İstanbul’un En İyi Sosyete Pazarları

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri