ÇanakkaleHafta Sonu Tatilleri

Adatepe Hafta Sonu Tatili: Adatepe Gezi Rehberi

Adatepe Gezilecek Yerler

Adatepe hafta sonu tatili rehberi ile Adatepe gezisi sizleri bekliyor. Çanakkale’nin cennetlerinden birine yolculuk başlasın!

Adatepe Köyü Hakkında

1980’li yıllar içerisinde bir grup yazar ve çizer, Kaz Dağı gezilerini yaparken hayaletleşmek üzere olan Adatepe’yi keşfetmişlerdir. Adatepe, Osmanlı İmparatorluğu döneminde oldukça zengin bir yerleşim alanıdır ancak bu bir grup yazar ve çizer burayı bulduğunda neredeyse tamamen yok olmak üzeredir. Devletten hiçbir destek almadan buradaki evleri satın alıp restore eden sanatçılar, 100’ü aşkın evi dekore ederek harikalar yaratmışlardır.

Adatepe, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür. Köy, özellikle hafta sonu tatili için tercih edilen rotalardandır. Çanakkale, birçok ilçesi ve köyü ile Türkiye’nin en güzel manzaralarının olduğu yerler arasındadır. Adatepe gezilecek yerler içerisinde İtalyan köylerini aratmayacak doğal güzelliklere şahitlik edeceksiniz. Özellikle restorasyondan sonra adeta cennetten bir parça haline gelmiştir. Kurtarılmış köy Adatepe’de hafta sonu tatili yapmak isterseniz Adatepe rehberi tam size göre!

adatepe hafta sonu tatili

1924 yılında nüfus mübadelesine bağlı tutulan köylerden bir tanesi de Adatepe’dir. Adatepe köyü günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Bunun öncesinde 1989 yılında da sit alanı ilan edilmiştir. Adatepe gezilecek yerler içeresinde bu bölgenin muntazam güzelliklerini görebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.

Adatepe’ye Ulaşım

İzmir-Çanakkale karayolu üzerinde bulunan Küçükkuyu beldesi, Adatepe’ye en yakın konum. Adatepe gezilecek yerler içerisinde Küçükkuyu’ya giden otobüsler Çanakkale merkezinden ve hatta çevre şehirlerden hareket ediyor. Küçükkuyu’dan sonra bu beldeden kalkan minibüslerle Adatepe’ye ulaşabilirsiniz.

Adatepe hafta sonu tatili için özel aracınızla yolculuk yapacaksanız İzmir-Çanakkale karayolunu kullanmalısınız. Bu yoldan rahatlıkla Adatepe’ye ulaşmak mümkün. Şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz.

Adatepe Hafta Sonu Tatili Rehberi: Adatepe Gezisi

Adatepe gezilecek yerler içerisinde görmeniz gereken ilk yer Zeus’un Altarı! Zeus’un Altarı, Homeros’un İlyada destanı içerisinde geçen bir mittir. İlyada’ya göre, tanrılar, İda Dağı’nda yaşamaktadır. Aynı zamanda Truva Savaşı’nı da buradan izleyip yönetmişlerdir. Adatepe içerisinde yer alan Zeus’un Altarı, yüksek bir tepe üzerinde, denize ve Edremit körfezine hâkim bir konumda bulunmaktadır. Araştırmacılar, bölgede keşfettikleri bu yer sebebiyle burayı konum ve özellik bakımından İlyada’da geçen alana benzetmişlerdir.

adatepe gezisi
Zeus Altarı

Aynı zamanda Zeus Mağarası adıyla anılan bir sarnıç ve sunak da bu alandadır. Antik sunağın altında Çanakkale Savaşları sırasında şehit düşen Erdem Dede’nin de yatırı bulunuyor. Bu sebeple de Yunan mitolojisi bakımından kutsal sayılan bu yerin bizim tarihimizde de bir anlamı bulunuyor. 

 Adatepe’yi kurtaran sanatçıların yaptırdığı Taş Mektep’i ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında restore edilen 100’den fazla evi görecek ve hâlâ tarihi dokusunu koruyan birçok binaya rastlayacaksınız. Fotoğraf çekmeyi sevenlerdenseniz Adatepe gezilecek yerler önerileri sizler için mucizevi olacak!

Adatepe köyü meydanında devasa iki adet çınar ağacı bulunuyor. Bu çınar ağaçları altında bir şeyler içerek hoş vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca meydanda harika çiğ börek yapan yerler var, çınar ağacının altında bir şeyler içtikten sonra çip börek yiyerek karnınızı doyurabilirsiniz.

adatepe hafta sonu tatili
Zeus Çaputları

Doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek olan Adatepe hafta sonu tatili sırasında Küçükkuyu’dan geçeceksiniz. Buradan geçtiğinizde bonus olarak Küçükkuyu’daki Zeytinyağı Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Adatepe Gezisi Detayları

Zencefil, kekik ve lavanta gibi türleri olan otlu dondurma, Adatepe’nin meydanında deneyebileceğiniz lezzetler arasında. Çınarların olduğu köy meydanında 1-2 adet otlu dondurma yiyebileceğiniz dükkan bulunuyor. Ayrıca Adatepe merkezde çiğ börek yiyebileceğiniz yerler de var.

adatepe gezisi
Adatepe Köy Meydanı

Adatepe hafta sonu tatili fırsatı ile Adatepe’nin güzelliklerinin tadını çıkardıktan sonra Kazdağı Milli Parkı’nda kamp ve trekking yapıp vakit geçirebilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz!

  • Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu