ÇanakkaleTermal Tatiller

Hıdırlar Kaplıcası: Çanakkale Yenice Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Hıdırlar Kaplıcası Nerede? Hıdırlar Kaplıcası Konaklama

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde, Hıdırlar Köyü sınırları içerisinde yer alan Hıdırlar Kaplıcası yemyeşil bir alanın ortasında yer almaktadır. Eski adı “Agonya” olan bu bölgede birden fazla kaplıca tesisi yer almaktadır. Tesisin bulunduğu alan ise her bakımdan görülmeye değer doğal güzelliklere sahiptir. Kaplıcanın, deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 800 m kadardır. Hem doğasıyla hem de sahip olduğu zengin yeraltı kaynaklarıyla Hıdırlar Kaplıcası (Çanakkale Yenice Kaplıcaları), keyifli bir termal tatil için alternatifleriniz arasında yer alabilir.

Hıdırlar Kaplıcasının Özellikleri

Çanakkale’nin Yenice ilçesi, tarihi ve doğal güzelliklerle doludur. Yenice’de keyifli bir termal tatilin yanı sıra dini – kültürel turlar da yapabilirsiniz. Hıdırlar Termal Tesisleri, Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulmuştur. Dolayısıyla da konum olarak eşsiz bir yere sahiptir. Hıdırlar’ın termal sularından istifade ederken diğer taraftan; Issız Cuma Cami, Hadrianus Kalesi ve Kaz Dağları Milli Parkı gibi önemli yerleri de gezip görebilirsiniz.

Hıdırlar Kaplıcası

Kaplıcanın bulunduğu alanın bitki örtüsü bir hayli gür olmakla birlikte ormanlık alanla kaplıdır. Burada birçok ağaç ve bitki türü yetişmektedir. Kızılçam, meşe, karaçam, köknar, kestane, çınar, fındık, gürgen ve ıhlamur ağaçları yalnızca birkaçıdır. Kaplıca sularından yararlanırken arta kalan zamanlarınızda bu yemyeşil güzelliklerle dolu alanı da gezip görebilirsiniz.

Hıdırlar Kaplıcasının özellikleri arasında en dikkat çeken detay suyun sıcaklığıdır. Hıdırlar’ın termal su sıcaklığı 73 derece olup bu konuda özel bir yere sahiptir. Suyun birkaç ayrı noktada kaynağı bulunmaktadır. Suyun kükürt oranı biraz fazla olduğundan insanlar genellikle banyo yapmak amacıyla tercih etmektedir. Ayrıca burada termal suyla çamur banyosu da yapabilirsiniz. Çamur banyosu yaparak romatizma, nevralji, kadın hastalıkları, cilt rahatsızlıkları gibi sorunların etkilerini de en aza indirebilirsiniz.

Hıdırlar Kaplıcasında Konaklama

Günümüzde, Hıdırlar Kaplıcası için gelişmiş konaklama olanaklarından söz edilmemektedir. Burası daha çok doğal kalmış, tarihi bir kaplıca görünümündedir. Ayrıca pek kimse tarafından bilinmediği için de keşfedilmeyi bekleyen alanlar arasındadır. Suyun, yüksek kükürt oranına sahip olması kaplıcanın ayırt edici özelliklerindendir.

Burada, bayanlara özel ayrı bir alan inşa edilmiş olsa da uzun yıllar bakımı yapılmadığından bakımsız kalmıştır. Erkeklerin kullandığı alan, görece daha iyi bir duruma sahiptir. Erkeklere özel olarak tahsis edilmiş bölümde 10 odalı banyo odaları bulunmaktadır. Bu odaların büyüklüğü ortalama 5 metrekaredir.

Hıdırlar Kaplıcasında konforlu bir konaklama yapabilmek pek de mümkün olmadığından günübirlik ziyaretler için tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Burada, günübirlik ziyaretçiler için; mescit, alışveriş yapılabilecek küçük bir büfe, çamur havuzu yer almaktadır. Genellikle kaplıcaları günübirlik kullanacak olanlar ya da doğada kamp yapacaklar için bu alanlar kullanıma hazır halde açık tutulmaktadır.

Hıdırlar Kaplıcası Nerede? Hıdırlar Kaplıcasına Nasıl Gidilir?

Kaplıca, Çanakkale’nin Yenice ilçesinde Hıdırlar Köyü sınırlarında yer almaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 115 km’dir. Şehir merkezine biraz uzak olsa da Hıdırlar Köyü güzelliklerini görmeye değecektir. Yenice ilçe merkezinden ise yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Kaplıcaya toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Şehir merkezinden Yenice’ye hareket eden otobüslerle ilçeye geldikten sonra buradan dolmuşlara binerek kaplıcaya kolayca ulaşabilirsiniz. Özel araçlarıyla gelecek olanlar ise Çanakkale merkezden D210 karayolunu kullanarak 18 Mart Caddesi istikametinde devam etmelidir. Buradan itibaren tabelalar takip edilerek kaplıcaya ulaşım sağlanabilir.

Bu içeriğimizde Hıdırlık Kaplıcasından söz edilmiştir. Daha fazla tatil ve gezi içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri