Daha Fazla TatilTermal TatillerUşak

Hamamboğazı Kaplıcaları: Nerede, Faydaları, Konaklama ve Ücret Detayları

Hamamboğazı Termal Tesisleri Nerede?

Ege Bölgesi’nin en meşhur termal kaplıcalarından olan Hamamboğazı Kaplıcaları, Uşak şehrinin Banaz ilçesinde yer almaktadır. Kaplıcanın, ilçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 7 km’dir. Şehir merkezine pek yakın bir konumda olmaması sebebiyle her zaman sessiz ve huzurlu bir ortama sahiptir. 2004 senesinde turizm merkezi olarak ilan edilen Hamamboğazı bölgesi, yeraltı kaynaklarının zenginliği sebebiyle her yıl ziyaretçilerin büyük bir ilgisiyle karşılanmaktadır. Bu içeriğimizde de Hamamboğazı Kaplıcaları nerede, nasıl gidilir, konaklama olanakları gibi bilgiler yer almaktadır.

Hamamboğazı Kaplıcaları Faydaları

Hamamboğazı Kaplıcaları

Kaplıca suyunun bileşenleri incelendiğinde 3 şifalı su bulunduğu tespit edilmiştir. Bu 3 şifalı su; sarı kız, kara kız ve gazoz olarak adlandırılmıştır. Sarı kız adlı su kükürtlü olup ılık iken kara kız biraz daha sıcaktır. Gazoz olarak adlandırılan şifalı suyun bileşenleri ise; kükürt, demir ve diğer yararlı madenlerdir. Yapılan araştırmalar neticesinde de bu suların birçok sağlık sorununa iyi geldiği görülmüştür. Özellikle de mide rahatsızlığına sahip olanların kaplıca sularından istifade etmesi gerektiği düşünülmektedir. Hamamboğazı Kaplıcalarının mide rahatsızlıklarının yanı sıra bağırsak hastalıklarına ve romatizmaya da iyi geldiği bilinmektedir. Her yaş grubunda görülebilen romatizmal rahatsızlıklar, vücudun eklem yerlerinde şişlik, yanma hissi ve ağrı ile kendini gösterebilmektedir. Kaplıca sularının ise bu rahatsızlıkların sebep olduğu ağrılara iyi geldiği bilinmektedir.

Tüm bunlara ek olarak kaplıcaların birçok kimsede görülebilecek karaciğer hastalıklarına, böbrek sorunlarına, kas – kemik hastalıklarına, şeker hastalığına ve cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca kaplıca sularından çıkan buharın, solunum yolu hastalıklarını da iyileştirdiğine inanılmaktadır. Bu rahatsızlıklara sahip olmasanız bile huzurlu ve bir o kadar da sağlıklı bir tatil için Hamamboğazı termal tesislerini tercih edebilirsiniz.

Hamamboğazı Kaplıcası’nda Konaklama

Hamamboğazı Kaplıcaları

Hamamboğazı Kaplıcası, saniyede 40 litrelik bir debiye sahiptir. Suyun sıcaklığı ise 60 derecedir. Kişi başına günlük su tüketiminin ortalama 700 litre olarak belirlendiği kaplıca, günde 12 bin kişiye kadar hizmet verebilecek kapasiteye ve donanıma sahiptir. Konukların %75’lik bölümünün tesislerde konaklayacağı varsayılarak geri kalanlar günübirlik kullanım olarak düşünülmüştür.

Termal alanda çift yataklı 26 tane bungalov ev yer almaktadır. Bu evlerde 1 tane yüzme havuzu, 3 tane kaplıca, 1 tane idare birimi, 1 lokanta, 1 sağlık odası bulunmaktadır. Bunlara ek olarak tesisin bulunduğu alan, ormanlık bir arazidir. Arazinin büyüklüğü ise yaklaşık 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alandan oluşmaktadır.  Tesisin bulunduğu alan doğayla son derece iç içe olduğundan burada termal tatilin yanı sıra doğa tatili de yapabilirsiniz. Ormanlık alanda uzun yürüyüşlere çıkabilir ve yemyeşil doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Hamamboğazı Kaplıcaları Ücret

Hamamboğazı Kaplıcaları

Tesisler konaklamanın yanı sıra günübirlik ziyaretler için de uygundur. Konaklamayı düşünenler için çift kişilik yataklı bungalov evler uygun olacaktır. Bu evlerde gecelik konaklama ücreti 500-700 TL arasında değişiklik göstermektedir. Güncel bilgi için tesisle iletişime geçilmesinde fayda vardır.

Hamamboğazı Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Uşak’ın Banaz ilçesinde yer alan kaplıca ilçenin kuzeydoğu kesimlerinde konumlanmıştır. İlçe merkezinden hareket eden dolmuş ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla tesislere rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca tesislere özel araçlarıyla gelecek olanlar için de ulaşım kolaydır. Uşak – Afyonkarahisar karayolu istikametinde devam edip Banaz ilçesine geldikten sonra tabelalar takip edilerek tesislere ulaşım sağlanabilir.

Bu içeriğimizde Hamaboğazı Kaplıcaları’ndan söz edilmiştir. Daha fazla tatil ve gezi içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri