AğrıTermal Tatiller

Ağrı Diyadin Kaplıcaları Bölge Halkının Şifa Kaynağı

Ağrı Kaplıcaları

Ağrı ilinin Diyadin ilçesinde bulunan Yılanlı, Davut, Köprü ve Tunca Kaplıcaları olarak dört farklı alanda toplanan Diyadin Kaplıcaları İran sınırına yakın olmasından dolayı ilgi odağı haline gelmiş. Kendini çok duyuramamış olsa da kaplıca turizmi açısından önemli bir merkezimiz önemli değerlere sahip.

Diyadin Kaplıcalarına Ulaşım

Diyadin ilçe merkezine yedi km mesafedeki kaplıcalara ziyaretler genel olarak bölge halkı tarafından yapılıyor. Ağrı, Van, İran üçgeninde bulunan kaplıca uluslararası yol üzerinde olması nedeniyle ulaşım sağlayanlar tarafından da değerlendirmeye alınıyor. Merkezi Ağrı iline yaklaşık 60 km, Erzurum’a 55 km Van merkezine ise yaklaşık 190 km mesafede yer alır. Ağrı havaalanına uzaklığı ise 70 km olan kaplıcanın mesafesi Erzurum havaalanına da 100 km kadar.

Türkiye’nin transit yollarından birisi olan E80 Devlet Karayoluna yakın bir mesafede olması avantaj sağlasa da diğer kaplıcalara oranla kendi adını duyuramamıştır. İran Gürbulak Sınır Kapısına da yaklaşık 80 km mesafesi olan kaplıcaya İranlı turistlerin geldiği de biliniyor.

Tendürek’e Komşu Kaplıca Keyfi

Van şehrinden Iğdır ve İran istikametine gidişlerde yol üzerinde olmasına karşın çok rağbet görmeyen bir kaplıcadan bahsetmek mümkün. Çaldıran üzerinden Tendürek tepesini inince sol tarafta kalan bölge volkanik tepelerden oluşan taş birikintileri bulunuyor. Yıllar öncesi sönen Tendürek volkanik bir dağ. Bölgeye hayat veren ender bölgelerden birisi Diyadin Kaplıcaları görülmesi gereken yerlerden birisi.

Ağrı Diyadin Kaplıcaları

Deniz Seviyesinden 1925 m Yükseklikte Bulunuyor

Termal Tatiller açısından Diyadin kaplıcaları deniz seviyesinden 1925 metre yüksekliğe sahip ender bulunabilecek yerlerden birisi. Yüksek dağlar arasında bulunan yer kışları dondurucu soğuklar eşliğinde geçiyor. Yılın en soğuk günlerinde ölçülen hava sıcaklığı -30 dereceyi bulan bölgede sıcak suyun tadını çıkarmak isteyenler için bulunmaz nimetlerden bir yer.

Diyadin Kaplıca Suyunun Özelliği

Bölge halkının Çermik ve Avagerm diye hitap ettiği dört bölgeden oluşan kaplıca için aralarında yaklaşık 500-1000 metre kadar mesafe bulunuyor. Farklı bölgelerden çıkıyor olmasına karşın aynı özelliklere sahip suyun içerisinde kalsiyum, sülfür, karbondioksit, kükürt, bikarbonat, magnezyum ve demir gibi madenler bulunuyor. Bölgeye en yakın kaplıca Erzurum Pasinler bölgesinde olması nedeniyle yakınlık açısından da burası tercih ediliyor.

Diyadin Kaplıcasının Faydaları Saymakla Bitmiyor

Diyadin’de bulunan kaplıcalarda geçireceğiniz birkaç saat sizlere hayat verecek nitelikte. Özellikle cilt hastalığı olan kişiler için, mide bağırsak ve bağlı olarak böbrek rahatsızlıklarında, sinir buhranları geçirenleri için, solunum yolu rahatsızlığı ve kadın hastalıklarında başta olmak üzere romatizmal ve siyatik hastalığı olan kişilere faydalı olduğu belirtiliyor.

Bölge Halkı Yaz Aylarında Ziyaret Ediyor

ağrı diyadin kaplıcaBölge halkı kaplıcayı genel olarak Haziran ve Ağustos ayları arasında kullanmayı tercih ediyor. Bölgede yapılan işletme Diyadin Belediyesince yapılmış ve  kiralama yoluyla başka bir şirkete verilmiş. Yaz aylarında buraya gelenler çadırları ile gelerek burada kamp kurabiliyorlar. Konaklama açısından burada küçük bir otel, bir pansiyon ve birkaç lokanta bulunuyor.

Diyadin merkezinde bulunan dört farklı kaplıcanın suyu sıcaklığı 60 ve 70 derece arasında değişiklik gösteriyor. Belediye sürekli su üzerinde tahliller yaparak güncel verileri de kendi sitesinden paylaşıyor.  En düşük pH değeri 6,7 olarak ölçülen suyun nevrit nöroloji ve kadın hastalıkları için şifa kaynağı olması nedeniyle de tavsiye edilen tedavi alternatifleri arasında bulunuyor.

Yılanlı Çermiği En Dikkat Çekeni

Dört farklı isim ile bölgenin kaplıca turizmi markası haline gelen Diyadin’de en dikkat çeken kaplıcanın hepsinin merkezi konumundaki Yılanlı Çermiğidir. Buradan geçen Murat nehri sayesinde ayrıca bir değer kazanan bölgede suyun sıcaklığı da 37 derecelere kadar düşebiliyor. Burada zamanında görülen yılan nedeniyle de yılanlı çermiği kaplıcası ismini almış. Daha fazla tatil için görülebilir yerlerden.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri