Keşfet

Sağlık Sorunu Olanlar Dikkat! SGK Termal Kaplıca Giderlerini ödüyor! İşte Başvuru Şartları

SGK Termal Kaplıca Fırsatı

Eski yıllardan beridir birçok hastalığa karşı tedavi sağladığı belirtilen termal kaplıcalar günümüzde doktorlar tarafından da önerilen bir tedavi şeklini oluşturuyor. Hatta doktorlar artık termal kaplıca tedavilerini hastalarına reçete edebiliyor. Böylelikle hastalar termal kaplıcalara sağlık güvencelerine göre ücretsiz veya çok daha uygun fiyatlarla gidebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli vatandaşlara ücretsiz kaplıca hizmeti veriliyor. Bu sayede emekliler ücretsiz veya yüzdelik bir oranla kaplıca tedavisi alabiliyor. 

Emeklilere Termal Otel Ücreti Ödeniyor?

Öncelikle emekliye ücretsiz kaplıca veya termal otelden yararlanma imkânı doktor raporu ile veriliyor. Hastaneden kaplıca tedavisi için sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Bu konuda sizin için kaplıca tedavisi öneren doktora başvurabilirsiniz. Doktorun vereceği raporda hastalığa yönelik bilgilerin bulunması gerekiyor. Bu tedavinin kaç gün süreceği gibi bilgilerin de raporda bulunması koşulu aranıyor.  Bu rapor 6 ay geçerli olduğu için kaplıcaya da bu süre zarfında başvurmak gerekiyor.

Emeklilere Hangi Termal Kaplıcalar Ücretsiz Oluyor?

Emeklilere ücretsiz termal kaplıca ödemesi yapılabilmesi için bu kaplıcaların SGK’nın onay verdiği kaplıcalar olması gerekiyor. SGK anlaşmalı kaplıcalarından biri olan kaplıcaya başvuru yapıldığında devlet bu alanda ücretsiz kaplıca tedavisi veriyor. Hasta ve yaşlı olan kişilerin kaplıca tedavisine ihtiyaçları olduğu kanıtlandığında devlet bu kişilere ücretsiz kaplıca tedavisi veriyor. Ancak bu kaplıcalarım devletin anlaşmış olduğu termal kaplıca merkezleri olması şart oluyor.

Hangi Termal Kaplıcalara Doktor Sevk Yapabiliyor?

Ülkemizin dört bir yanında bulunan Termal Kaplıcalara doktor raporu ile gitmek ve tedavi olmak mümkün oluyor. Ancak bu alanda seçilecek olan termal tesisin adı ve devlet ile bağlantısı önem taşıyor. SGK’nın anlaşmalı olduğu bu tesislerden herhangi birinde ücretsiz tedavi görmek mümkün olurken anlaşması bulunmayan testlerden tedavi alınamıyor. Bu nedenle termal tesis seçme yapacak olan hasta ve yaşlı kişilerin devletin anlaşma sağlamış olduğu tesislerden birini seçmeleri gerekiyor. Aynı zamanda rapor süresi ve kullanım tarihlerine dikkat etmek önem taşıyor. Doktor raporu 6 aylık düzenleniyor ve bu tarihlerde kaplıca tedavisine başvurulması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri