Daha Fazla TatilSakaryaTermal Tatiller

Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları: Faydaları, Nerede, Nasıl Gidilir, Konaklama ve Ücretler

Kuzuluk Kaplıcaları Nerede?

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yer alan Kuzuluk Kaplıcaları, Türkiye’nin en popüler termal kaplıcaları arasında gösterilmektedir. Birçok insan için şifa bulmak amacıyla tercih edilse de aslında güzel ve dinlendirici bir tatil için de düşünülebilir. Bu içeriğimizde Sakarya şehrinin en meşhur kaplıcalarından olan Kuzuluk Kaplıcaları tanıtılmıştır. Kuzuluk Kaplıcalarının nerede olduğunu, konaklama olanaklarını, ücret ve konum bilgisini merak edenler için mevcut içeriğimiz doğru bir adres olacaktır.

Kuzuluk Kaplıcaları’nda Konaklama

kuzuluk kaplıcaları

İl Özel İdaresi tarafından Akyazı’da yapımına başlanan sağlık ve termal turizm tesisleri, 1994 senesinde özel sektöre devredilmiştir. Bir süre restorasyon sürecinden geçen tesis, 1996 senesinde Kuzuluk beldesinde bulunan İhlas Kuzuluk Evleri’ne devredilmiştir. Kuzuluk’ta bulunan tek kür merkezi burasıdır. 1464 devre mülk dairesinden oluşan bu alan tüm ihtiyaçları karşılayabilecek kompleks bir yapıdadır.

Tesislerde yer alan daireler haricinde günübirlik ziyaretçilerinde yararlanabileceği 2 ayrı havuz yer almaktadır. Havuzlardan yararlanacak misafirler için soyunma kabinleri, yeme içme tesisleri ayrı olarak temin edilmiştir. Dairelerin içerisinde oturma odaları, mini mutfak, termal banyo gibi olanaklar bulunmaktadır.

Kuzuluk Kaplıcaları Konaklama Ücretleri

Tesislerde konaklamanın ya da günübirlik şekilde faydalanmanın maliyeti çok yüksek değildir. Aşağıda Kuzuluk termal kaplıcaları için ortalama konaklama ücretleri sıralanmıştır. Ücretler değişkenlik gösterebileceğinden teyit edilmesinde fayda vardır.

Tesislerde 2 çeşit daire tipi olup biri kısmen küçük diğeri büyüktür. Büyük dairelerde 1-3 gece konaklama ücreti gecelik 350 TL, 4-6 gece konaklamalarda gecelik 300 TL,  7 gece ve üzeri konaklamalarda gecelik 250 TL dolaylarındadır. Küçük dairelerde 1-3 gece konaklama ücreti 300 TL, 4-6 gece konaklama 250 TL, 7 gece ve üzeri konaklamalarda ise 200 TL dolaylarındadır.

Büyük daireler yaklaşık 70 metrekare olup küçük daireler 58 metrekaredir. Dairelerde 4 kişiye kadar konaklama mümkündür.

Kuzuluk Kaplıcaları’nın Faydaları

kuzuluk kaplıcaları

Kuzuluk Kaplıcaları insan sağlığı açısından önemli değerlere sahiptir. İşte Kuzuluk termal kaplıcasının bilinen faydalarından bazıları:

  • Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Her türlü romatizmal rahatsızlıkları için Kuzuluk güzel bir tercih olabilir. Kaplıca suyunun; eklem kireçlenmelerine, eklem ağrılarına, kas tutulmalarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca günümüzde birçok insanın şikayetçi olduğu ve tedavisinin de hayli zor olduğu fibromiyalji ağrılarına da iyi geldiğine dair görüşler mevcuttur.
  • Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Astım, bronşit, üst solunum yolu hastaları Kuzuluk’a giderek şifa bulmaya çalışabilirler. Ayrıca termal suyun göğsü yumuşattığı ve daha rahat nefes aldırdığı da bilinmektedir.
  • Kaplıca suyunun en iyi geldiği rahatsızlıklardan bir tanesi de cilt rahatsızlıklarıdır. Şifalı kaplıca suyu ile sedef, egzama gibi deri hastalıklarının etkileri büyük oranda azaltılabilir. Çünkü Kuzuluk sularında bulunan mineraller cilt dostu olup yaraların iyileşmesinde etkin rol oynar. Ayrıca kaşıntılı bölgelerin kaşıntısını da alır.
  • Mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir. Kaplıca suyunu içerek ya da bu suyla banyo yaparak bu tür rahatsızlıkların etkilerini hafifletebilmek mümkündür.
  • Kalp ve damar hastalıklarına da iyi geldiği bilinen bu kaplıcanın doktor gözetimi ve tavsiyesi altında belirli bir süre istifade edilebilir.

Kuzuluk Kaplıcaları Nerede?

Kaplıca, Sakarya’nın Akyazı ilçe sınırlarında yer almaktadır. Kuzuluk Beldesi’nde yer alan kaplıcanın ilçe merkezine olan uzaklığı 10, şehir merkezine olan uzaklığı ise 37 km’dir. Toplu taşıma araçlarıyla gidecek olan ilçe merkezinden hareket eden servisleri kullanabilirler.

Bu içeriğimizde Sakarya’nın meşhur Kuzuluk Kaplıcaları tanıtılmıştır. Daha fazla tatil ve gezi içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri