Gastronomi GezileriSakarya

Sakarya’nın Meşhur Yemekleri: Sakarya’nın Birbirinden Lezzetli Yöresel Yemekleri

Sakarya’da Ne Yenir?

Marmara Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Sakarya’nın zengin bir mutfak kültürü vardır. Birbirinden lezzetli yiyeceklerin ve her damak tadına uygun olabilecek yemeklerin olduğu şehirde çok lezzetli yemekler denemeniz mümkündür. Bu içerikte Sakarya’nın meşhur yemekleri hakkında bazı öneriler sıralanmıştır. İşte Sakarya’da ne yenir sorusunu merak edenler için Sakarya’nın yöresel lezzetleri:

Sakarya’ya Özgü Yemekler

Ayva Dolması

Sakarya’nın meşhur yemekleri

Ülkemizin birçok bölgesinde severek tüketilen ayva dolması esasında Sakarya’ya özgü bir yemektir. Sakarya halkının sık sık pişirdiği bu dolma; kıyma, ayva ve kuru üzümlü bir harcın hazırlanarak doldurulduğu bir yemektir. Kimi yörelerde dolmanın daha lezzetli olmasını sağlamak için üzüm pekmezi de ilave edilmektedir. Siz de dilerseniz yemeğinizi daha lezzetli hale getirmek için üzüm pekmezi tercih edebilirsiniz. Yemeği evde yapacaklar için dikkat edilecek nokta dolmanın dağılmasını engellemek için üzerine bir tabak kapatılmasıdır.

Keşkek

Sakarya’nın meşhur yemekleri

Sakarya’nın meşhur yemekleri denildiğinde akla ilk gelen yemeklerden biri keşkektir. Aslında bu yemek Ege yöresinde de oldukça meşhurdur. Ancak günümüzde Sakarya – Kocaeli gibi bölgelerde de sıklıkla tüketildiği görülmektedir. Ana malzemeleri et ve buğday olan bu yemek genellikle kalabalık misafir ortamlarında tüketilmektedir. Özellikle de düğün, bayram ve tören gibi durumlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Sinir sistemini güçlendirdiği bilinen by yemeğin sağlık için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. İsteğe göre tavuk etiyle de hazırlanabilecek bu yemeği evde kolaylıkla yapabilir ya da Sakarya’da yöresel yemekler çıkaran restoranlarda tüketebilirsiniz.

Kuzu But

Sakarya’nın meşhur yemekleri

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinin en meşhur yemeklerinden bir tanesi kuzu but yemeğidir. Genel olarak tandırda pişiriliyor olsa da imkanlar dahilinde fırında da pişirilebilmektedir. Yapımı kolay bir yemek değildir. Özel bir beceri ister ancak yine de mutfakta yetenekliyseniz evde kolayca pişirebilirsiniz. Bu yemek kuzu butlarının kemiklerinden sıyrılarak hazırlanmaktadır. İçerisine domates salçası, tereyağı, kırmızı pul biber, tavuk suyu ve tuz gibi evde kolaylıkla temin edilebilecek malzemeler yer almaktadır. Bazı yörelerde tandır yemeği olarak da bilinen bu lezzeti Sakarya’da birçok restoranda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çerkez Tavuğu

Sakarya’nın meşhur yemekleri

Osmanlı Dönemi’nin en özel lezzetleri arasında yer alan Çerkez tavuğu günümüzde hala sıklıkla tüketilmektedir. Sakarya’da Çerkez nüfusu hala yoğunlukta olduğundan Sakarya’nın meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Düğünlerin, bayramların ve özel misafir sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan bu yemek evde de hazırlanabilecektir. Yemeğin içerisinde tavuk, ceviz, acıka, mısır unu, tereyağı, zeytinyağı, soğan ve sarımsak gibi malzemeler yer almaktadır. Sakarya geziniz esnasında yöreye özgü bir şeyler denemek isteyenler için oldukça doğru bir seçim olabilecektir.

Gürcü Sarması

Sakarya’nın meşhur yemekleri

Türk mutfağının en önemli parçalarından birini sarmalar oluşturmaktadır. Kimi yörede üzüm yaprakları meşhurken kimi yörede lahana sarması meşhurdur. Doğu Karadeniz esintilerini yansıtan Sakarya’da da lahana sarmalarının yeri oldukça ayrıdır. Sakarya mutfak kültürüne, Gürcistan’dan katılmış olan Gürcü sarması yemeği Osmanlı Dönemi’nden itibaren sıklıkla yapılan ve tercih edilen bir yemektir. Klasik sarmalara kıyasla daha farklı bir iç harçla hazırlanan bu sarmanın içerisinde patates, ceviz içi, bulgur, taze soğan, sivri biber, kırmızı pul biber, domates salçası, tereyağı ve maydanoz gibi malzemeler yer almaktadır. Ayrıca özel bir sosu da vardır. Sarma pişirilirken bu sos üzerine dökülerek pişirilir. Sakarya’ya yolu düşecek olanların mutlaka denemesi gereken bir lezzettir.

Sakarya geziniz esnasında yöreye özgü tatlar denemek istiyorsanız bu içeriğimiz işinize yarayabilir. Buna benzer daha birçok gastronomi, gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca şuna göz atın: Ferizli Gezilecek Yerler: Sakarya’nın Gezilesi Yerleri

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri