Gastronomi Gezileri

Gaziantep’in Sokak Lezzetleri ile Şehri Keşfedin

Gaziantep'te Ne Yenir?

Yüzlerce yıla uzanan yemek kültürü mirasını taşımakta olan Gaziantep, sokaklarını renklendiren Gaziantep’in sokak lezzetleri ile de dikkat çekmektedir.

Gaziantep’in Sokak Lezzetleri: En İyi 5 Lezzet

İlginizi çekebilir: Gaziantep’in Yöresel Yemekleri ile Lezzeti Yakalayın!

Kebapları ile meşhur olan Gaziantep, dürüm kültürünün de baş tacıdır. Her sokak köşesinde Gaziantep’i şenlendiren sokak satıcıları, yemeklerinin temizliği, görüntüsü ve lezzeti ile de vazgeçilmezdir. Gaziantep’in sokak yemekleri damak tadına düşkün olanlara hitap eder.

Beyran

Beyran Gaziantep’in sokak lezzetleri arasında yerini almıştır. İçinde kuzu eti, baharat, sarımsak, sirke, pirinç vardır. Beyran, şifa deposu olarak da ününe ün katmaktadır. En büyük özelliği çok yüksek ısıda pişirilmesidir.

Beyran,  içinde bulunan kuzu eti, sirke, baharat ve bol sarımsak ile Gaziantep kahvaltılarının vazgeçilmez bir sokak lezzetidir. İçinde bulunan kemik suyu bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kemikli kuzu eti haşlanır. Pişen etler süzülür, kemiklerinden ayrılır. Ufak ufak parçalanan etlerin suyu bir tencereye alınır. İçine pirinç konur. Pirinçler yumuşayana kadar pişirilir. Sonra etler, dövülmüş sarımsak, baharatlar ve tuz eklenir. Bir süre daha kaynatılır.

gaziantep'in sokak lezzetleri

Nohut Dürüm

Nohut dürüm ince lavaş, tortillla ekmeği ya da tırnak pide ile yapılır. Nohut dürüm Gaziantep’in sokak lezzetleri içinde bulunur. Önce nohutlar haşlanır. Tavada yağ ısıtılıp domates salçası ve biber kavrulur. Salçaya nohut ve istenen baharatlar ilave yapılır.

Salata malzemeleri küçük ve ince bir şekilde doğranır. Bol limon ve hafif sirke katılır. Daha sonra lavaş ekmeğinin içine nohutlu karışım ve bir o kadar salata konur. Üstüne hafif limon suyu geçirilir. Ve lavaşa sarılarak servis edilir.

gaziantep'in sokak lezzetleri

İçli Köfte

Gerçek anlamda içli köfte yemek için en uygun yerlerden birisi Gaziantep’tir. Gaziantep’in sokak lezzetleri içinde olan içli köfte, yılın her mevsimi yapılır ve tüketilir. İçli köfte patates, ince bulgur, irmik ve ekmek ile yapılır. Baharatlar her zaman baş tacıdır.

Köfte yapılırken kuzu kıyma tercih edilir. Gaziantep’te içli köfte yapılırken sadece ince çekilmiş kuzu kıyma kullanılır. İçli köfte burada Antep usulü yapılır.

gaziantep'in sokak lezzetleri

Antep Fıstıklı Şekerli Börek

Antep Fıstıklı Şekerli Börek, pek bilinmeyen Antep’e özgü lezzetlerdendir. Gaziantep’in sokak yemekleri içinde bulunan börek sadece Antep’te yapılmaktadır. Özellikle börekte kullanılan tuzsuz Antep peyniri her yerde bulunmaz.

Antep Fıstıklı Şekerli Börek sahan kaymağı ve tuzsuz Antep peyniri ile yapılır. Bu böreğe Gaziantep’in meşhur Antep fıstığı da katılır. Başka bir yerde deneme şansınızın olmadığı bir lezzettir.

Cacıklı Arap Köftesi

Cacıklı Arap Köftesi, Gaziantep’in sokak lezzetleri arasındadır. Bu köfte hem ıspanak hem de pazı ile yapılır. Köfteye mutlaka et eklenir. Yapımı uzun süren köfte, pek acılı değildir. Gaziantep’e giderseniz mutlaka bu köfteden tatmalısınız.

gaziantep'in sokak lezzetleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri